آمریکا بطور رسمی از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد

تهران - ایرنا - ایالات متحده آمریکا که یک سال پیش در چنین روزی روند خروجش از توافق آب و هوایی پاریس را آغاز کرده بود، امروز چهارشنبه و در میانه شمارش آرا انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری در این کشور، خروج خود را به طور رسمی از این توافق بزرگ که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور وعده خروج از آن را در انتخابات سال ۲۰۱۶ داده بود،‌ اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، نشریه «هیل» آمریکا روز چهارشنبه  نوشت: ایالات متحده رسما از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد.
کمیته دانشمندان نگران در بیانیه ای اعلام کرد که «ایالات متحده دومین بزرگترین انتشار دهنده کربن از سوخت‌های فسیلی و بزرگترین منبع انتشار تجمعی آن است.»

به گزارش ایرنا، توافق آب و هوایی پاریس که با نام «پیمان پاریس» نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل متحد در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری و امور مالی است که از سوی نمایندگان ۱۹۷ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ با اجماع تصویب شد.

چندی پیش، مشاور سیاست خارجی «جو بایدن» نامزد دمکرات ها برای ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه با اندیشکده «شورای آتلانتیک» آمریکا بر ضررت بازگشت آمریکا به پیمان های بین المللی از جمله توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) تاکید کرد.

صبح امروز، روزنامه «ون مینوت» فرانسه نوشت: در صورتی که «جو بایدن» برنده انتخابات ریاست جمهوری شود، بزرگترین اقتصاد جهان می‌تواند به سرعت به میز مذاکره بازگردد. نتایج انتخابات چیزی را تغییر نخواهد داد: ایالات متحده روز چهارشنبه به طور رسمی از توافقنامه آب و هوایی پاریس خارج می‌شود. بنابراین عدم قطعیت کامل در مورد آینده آن وجود دارد.

همچنین به نوشته اسپوتنیک، گفته شده که خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس به اطلاع سازمان ملل متحد نیز رسیده است. روز چهارم نوامبر، نخستین روز ممکن برای خروج از پیمان اقلیمی پاریس بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =