۱۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۵
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 84099009
۰ نفر

برچسب‌ها

گنجاندن یک یگان مسلح عراق در فهرست سیاه آمریکا

بغداد – ایرنا – مقامات مسوول عراقی امروز چهارشنبه از گنجاندن یگان واکنش سریع وابسته به وزارت کشور عراق در فهرست سیاه دولت آمریکا خبر دادند. این یگان در جنگ و پیروزی بر گروه تروریستی داعش در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی نقش کلیدی داشت.

به گزارش ایرنا، آمریکایی ها بدون ارائه هرگونه توضیح در خصوص این اقدام کم سابقه خود، به وزارت کشور و فرماندهی مشترک نظامی عراق ابلاغ کرده اند که نیروهای واکنش سریع از تجهیزات و آموزش های نظامی آمریکا استفاده نکند.

فرمانده نیروی واکنش سریع عراق در این رابطه در اظهاراتی به رسانه های عراقی گفته است که آمریکایی ها به وزارت کشور و معاون فرماندهی مشترک نظامی عراق اعلام کرده اند که این یگان در فهرست سیاه دولت آمریکا قرار داده شده و ممنوع از تجهیز و آموزش نظامی آمریکا هستند.

سرلشکر «ثامر الحسینی» که درجنگ با گروه تروریستی داعش به «ابوتراب» معروف شده افزوده است که آمریکایی ها تاکنون در خصوص علت گنجاندن این یگان مسلح عراقی در فهرست سیاه واشنگتن توضیحی نداده اند اما گفته اند که ممنوع از تجهیز و آموزش نظامی آمریکا هستند.

در همین حال عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق دربیانیه ای تاکید کرد که آمریکا با هدف اختلاف انداختن بین نیروهای مسلح عراق دست به این اقدام زشت زده است.

«کاطع الرکابی» افزود که گنجاندن یگان واکنش سریع در فهرست سیاه دولت آمریکا، تلاشی برای اختلاف افکنی بین نیروهای مسلح عراق از جمله نیروهایی زیر مجموعه وزارتخانه های دفاع و کشور است.

وی با بیان اینکه این اقدام آمریکا، گستاخی و دخالت آشکار در امور داخلی عراق است ادامه داد که نیروهای واکنش سریع نیروهای قانونمند و تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هستند و در جنگ با داعش و آزادی سرزمین های عراق از چنگال تروریسم، هزاران شهید و زخمی تقدیم کرده اند.

الرکابی تاکید کرد که دخالت ها و سلطه گری آمریکا در برخی کشورهای جهان از جمله عراق، امری است که موجب خشم ملت ها شده زیرا واشنگتن یکبار به الحشد الشعبی و باری دیگری به نیروهای واکنش سریع و گاهی نیز به گروه های مقاومت اتهام می زند انگار که در این اتهام زنی و توصیف سازی ها ذی حق است.

وی به دولت آمریکا هشدار داده است که از دخالت در امور داخلی عراق خودداری کند و افزود که نیروهای مسلح عراق در مقابله با تروریسم، رودهایی از خون تقدیم کرده و گنجاندن نیروهای واکنش سریع در فهرست سیاه، اقدامی زشتکارانه است.

دولت آمریکا در طول ماه های اخیر تعدادی از فرماندهان الحشد الشعبی، گروه های مقاومت اسلامی و برخی فعالان سیاسی و اجتماعی نزدیک به محور مقاومت را در عراق در فهرست تحریم های خود گنجانده امری که با محکومیت و انزجار عمومی در این کشور مواجه شده است.

سناریو اختلاف افکنی بین نیروهای مسلح عراق با ادعای حمایت از بخشی از این نیروها و گنجاندن بخشی دیگر در فهرست های تحریم آمریکایی، بعد از اعلام پیروزی بر داعش به طور جدی در عراق مطرح بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =