۸۹ درصد مصوبه‌های شورای فرهنگ عمومی اردستان اجرایی شد

کاشان- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردستان گفت: شورای فرهنگ عمومی این شهرستان در مجموع ۲۹۳ مصوبه داشت که تا کنون ۸۹ درصد آن اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، فضل‌اله بصیرت روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت روز فرهنگ عمومی بیان کرد: این شورا از سال ۱۳۸۵ در شهرستان اردستان تشکیل شده و تا کنون ۷۰ نشست شورا و ۹۲ نشست کمیته فرعی برگزار شده است.

وی افزود: موضوع‌های مختلفی در مورد مسایل خانواده، اعتیاد، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، فرهنگ کار، آسیب‌های اجتماعی، فضای مجازی، فرهنگ کسب وکار، اقتصاد مقاومتی، فرهنگ مصرف، فرهنگ عزاداری، آسیب‌شناسی فرقه‌های نوظهور، تهمت و افترا، فضای مجازی، نام‌گذاری سال و موضوع کرونا در این نشست‌ها مطرح و راهکار ارایه شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردستان در مورد اجرایی نشدن برخی مصوبه‌ها تشریح کرد: امکان اجرا شدن همه مصوبه‌ها به دلیل محدود بودن اعتبارهای دستگاه‌های اجرایی وجود نداشته که لازم است مسئولان مربوطه پیش‌بینی اعتبار را برای فرهنگ عمومی و اصلاح فرهنگ جامعه بکنند.

وی اضافه کرد: ویروس کرونا موجب شده است که هجمه در فضای مجازی ضد مسئولان ۲ برابر شود و افراد را درگیر پاسخگویی به موضوع‌های مربوط به کرونا و مسائل اجتماعی کند.

امام‌جمعه اردستان نیز در این نشست اظهار داشت: اجرای ۸۹ درصدی مصوبه‌های شورا امیدوارکننده است اما قانع کننده نیست و باید در نشست‌ها پیش از تصویب به امکان اجرای مصوبه توجه شود.

حجت الاسلام حسن دهشیری افزود: از سویی خبرنگاران می‌توانند با تعامل دوطرفه بین مردم و مسئولان به شورا کمک کنند تا موضوع‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی جامعه در بحث‌ها و مصوبه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در سخنان خود به موضوع اقتصاد، امنیت و فرهنگ در جامعه تاکید داشتند که اگر در این سه بخش قوی وارد شویم، کارها به خوبی پیش خواهد رفت.

امام‌جمعه اردستان اضافه کرد: اگر مشکل اقتصاد برطرف نشود، مردم‌ دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند و اگر امنیت نباشد کل امور جامعه مختل خواهد شد؛ همچنین فرهنگ مانند اکسیژن برای جامعه است و حیات معنوی مردم‌ بستگی به آن دارد.

وی تصریح کرد: می‌طلبد همه دستگاه‌ها و مردم به این‌مقوله با دید بهتر و مهمتری نگاه کنند و برنامه‌های متمرکز اجرا و از جزیره‌ای عمل کردن خودداری شود.

دهشیری با اشاره به لزوم توجه در ۲ مقوله فرهنگ‌سوزی و فرهنگ‌سازی گفت: شناخت و حذف فرهنگ‌های غلط، زدودن فرهنگ‌های خرافی موجود در بین مردم‌، فرهنگ‌سازی درست و انتشار آن در بین مردم از ضرورت‌های کنونی جامعه است و شورای فرهنگ باید برای آن برنامه عملیاتی داشته باشد.

وی تاکید کرد: رسالت ما ترویج فرهنگ درست، دوری از سراب‌ها، اعتقاد به خدا داشتن، خودداری از رفتن به سوی خرافه‌ها، گسترش فرهنگ تعامل و دوری از تقابل در جامعه است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی اردستان در پاسخ به پرسشی در مورد علت ورود فرهنگ غرب به کشور گفت: صرف نظر کردن از داشته‌های خود و رفتن به دنبال سراب دیگران علت آن است که ضرورت دارد به داشته‌های خود بازگردیم و در برابر هجمه و فرهنگ غلط دشمنان ایستادگی کنیم.

وی افزود: باید هجوم مثبت در برابر هجمه‌ها داشته باشیم و داشته‌های خود را به درستی ارائه کنیم؛ باید فرهنگ خدمت ایثارگرانه که خواست مردم از مسئولان است را در همه زمینه‌ها اجرایی کنیم.

۱۴ آبان‌ماه سالروز تصویب آئین‌نامه شورای فرهنگ عمومی در تقویم سال ۸۷ با عنوان شورای فرهنگ عمومی نام‌گذاری شد.

شهرستان اردستان با جمعیت بیش از ۴۲ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها