ابوالفتح: نتیجه انتخابات آمریکا پای صندوق‌های آرا مشخص نمی‌شود

تهران- ایرنا- کارشناس ارشد مسائل آمریکا با بیان اینکه به نظر می‌رسد نه بایدن و نه ترامپ باخت در انتخابات را قبول نکنند، تاکید کرد: آنچه قطعی به نظر می‌رسد این است که نتیجه نهایی انتخابات و رئیس‌جمهور آتی آمریکا در پای صندوق‌های آرا مشخص نمی‌شود.

«امیرعلی ابوالفتح» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره آخرین وضعیت نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: هم‌اکنون رقابت سنگین، تنگاتنگ و فشرده‌ای میان دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد و جو بایدن با اختلاف اندکی از دونالد ترامپ جلوتر است اما نمی‌توان این وضعیت را قطعی دانست.

وی با بیان اینکه نتایج نهایی انتخابات به نتایج سه ایالت پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان گره خورده است، اظهار داشت: در ویسکانسین، بایدن با فاصله چند هزار رای جلوتر از ترامپ قرار دارد اما به نظر می‌رسد نتایج نهایی میشیگان در اواخر فردا شب به وقت محلی (اوایل صبح پنجشنبه به وقت ایران) و نتایج نهایی پنسیلوانیا روز جمعه مشخص شود.

بایدن و ترامپ عزم‌شان را جزم کرده‌اند که به دادگاه بروند

این کارشناس ارشد مسائل آمریکا با بیان اینکه ارزیابی‌ها حاکی از آن است که بایدن می‌تواند ۲۷۰ رای الکترال لازم برای ریاست جمهوری را کسب کند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد نه بایدن و نه ترامپ باخت در انتخابات را قبول نکنند. در واقع، دو طرف عزم‌شان را جزم کرده‌اند که به دادگاه رفته و نتایج انتخابات در دادگاه مشخص شود.

ابوالفتح با اشاره به اظهارات امروز ترامپ خاطرنشان کرد: صبح امروز به وقت ایران، ترامپ خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد. او قبلا هم گفته بود که من برنده‌ام یا در انتخابات تقلب شده است. با این حال امروز ترامپ گفت که کسانی می‌خواهند آرا را بدزدند بنابراین ما به دادگاه می‌رویم. البته آنها باید ابتدا به دادگاه ایالتی بروند، بعد به دادگاه فدرال و در نهایت، کار به دیوان عالی ایالات متحده کشیده خواهد شد؛ هر چند که معلوم نیست حکم نهایی به سود یا ضرر ترامپ باشد.

شاید تعیین رئیس‌جمهور به مجلس نمایندگان آمریکا کشیده شود. ‌

وی ادامه داد: هرچند بایدن فعلا سخنی درباره شکایت در دادگاه نکرده اما قابل انتظار است که او نتایج احتمالی را نپذیرد و همچون ترامپ به دادگاه شکایت کند.

به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، در حالی ال‌گور در سال ۲۰۰۰ بعد از حکم دادگاه ایالتی بنا به دلایلی از ادامه شکایت خود در فلوریدا انصراف داد اما شکاف‌ها آنقدر زیاد شده است که هیچ کس حاضر به پذیرش شکست نیست و می‌خواهند همه راه‌های ممکن را امتحان کنند و چه بسا تعیین رئیس‌جمهور به مجلس نمایندگان آمریکا کشیده شود.

نتایج نهایی انتخابات در پای صندوق‌های آرا مشخص نمی‌شود

ابوالفتح افزود: آنچه قطعی به نظر می‌رسد این است که نتیجه نهایی انتخابات و رئیس‌جمهور آتی آمریکا در پای صندوق‌های آرا مشخص نمی‌شود.

وی درباره میزان درستی یا نادرستی نظرسنجی‌ها هم ابراز داشت: نمی‌توان با قطعیت گفت که نظرسنجی‌ها اشتباه بوده‌اند. اگر نتایج نهایی ایالت‌های نوادا و آریزونا به سود بایدن باشد و او در پنسیلوانیا هم پیروز شود، کار تمام است و بایدن رئیس‌جمهور می‌شود. با این وجود، زمانی می‌توان گفت که نظرسنجی‌ها نادرست بوده‌اند که نتیجه نهایی انتخابات مشخص شود.

رقابت‌ها در کنگره به چه شکلی است؟  

این کارشناس ارشد مسائل آمریکا درباره آخرین وضعیت رقابت‌ها در کنگره آمریکا نیز بیان کرد: آخرین اخبار حاکی از این است که دموکرات‌ها اکثریت خود را در مجلس نمایندگان حفظ کرده و حتی سه، چهار کرسی بیشتر هم کسب کرده‌اند اما در مجلس سنا، آنها یکی، دو کرسی را از دست داده اما در مقابل، یکی، دو کرسی از مناطق دیگر را به دست آورده‌اند.

به گفته ابوالفتح، هم‌اکنون دموکرات‌ها ۴۵ کرسی و جمهوریخواهان ۴۷ کرسی را به دست آورده‌اند و نتیجه هشت کرسی مشخص نیست که اگر وضعیت به همین شکل بماند و ترامپ نیز مجددا رئیس‌جمهور شود، می‌توان گفت در تقسیم قدرت هیچ تغییری نسبت به قبل از انتخابات سوم نوامبر رخ نداده است.

وی اضافه کرد: در صورتی که جمهوریخواهان اکثریت مجلس سنا را داشته باشند و بایدن رئیس‌جمهور شود، کشمکش‌های سیاسی و حزبی در آمریکا ادامه خواهد یافت و ما شاهد شکل جدیدی از رقابت‌ها و درگیری‌ها میان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات و میان مجلس سنا و دولت خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =