مسابقات دانش‌آموزی "روز مازندران" در بستر شبکه شاد برگزار می‌شود

ساری - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری مسابقات دانش‌آموزان در ۱۰ رشته مختلف به عنوان گرامیداشت روز مازندران در بستر شبکه اجتماعی شاد خبر داد.

عباس زارع روز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران ضمن تبریک ۱۴ آبان به عنوان روز مازندران افزود: نقالی ، قصه گویی به زبان طبری ، موسیقی و تک نوازی  ، بازی های بومی و محلی ، ضرب‌المثل‌های مازندرانی و عکاسی حفاظت از محیط زیست از جمله رشته های برگزاری مسابقات از طریق شبکه اجتماعی شاد است.

وی گفت: فراخوان این دوره مسابقات در ۱۰ رشته به طور کامل از طریق شبکه شاد برای دانش آموزان استان انجام شد زیرا به دلیل شرایط کرونایی مازندران، همه برنامه های روز و هفته مازندران از طریق فضای مجازی برگزاری می شود.

وی تصریح کرد: دانش آموزان می توانند آثار خود را به مدیریت مدارس ارائه بدهند و پس از دریافت آثار و داوری به بهترین ها جوایز نفیسی اهداء می شود.

مازندران بر اساس آمارهای رسمی حدود ۵۰۸ هزار دانش آموز دارد که در بیش از چهار هزار و ۶۰۰ مدرسه تحصیل می کنند.

براساس بخشنامه سال ۱۳۸۸ سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر انتخاب روزی با عنوان روز مازندران ، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان با هم اندیشی و همفکری ۱۴ آبان را به خاطر بیعت مردم این استان با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی به نام روز مازندران انتخاب کردند .
بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی در ۱۴ آبان سال ۲۴۳ شمسی مطابق با عید سعید فطر ۲۵۰ هجری قمری رخ داد.
برگزاری سه جشنواره مد و لباس اسلامی مازندران تا پایان سال 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری سه جشنواره مد و لباس در بخش های مختلف دانش‌آموزی و بومی و محلی اشاره کرد و گفت: تا کنون ۲ مرحله از این جشنواره به عنوان مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان برگزار شد.

زارع ادامه داد: با توجه به اهمیت ترویج پوشش ایرانی - اسلامی در بین دانش آموزان، اشاعه و ترویج فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی را به صورت جدی در مازندران پیگیری می کنیم.

جشنواره مد و لباس ایرانی با هدف ایجاد انگیزه در طراحی لباس و پوشاک به سبک ایرانی-اسلامی و تشویق مردم به این نوع پوشش هر ساله در مناطق مختلف کشور و استان برگزار می شود و نخستین دوره این جشنواره در مازندران نیز اواخر سال ۹۶ با نمایش ۶۰ اثر از طراحان و خیاطان در ساری برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =