پایان پروژه احیای  چهار رشته از قنات‌های سعدآباد

تهران- ایرنا- پروژه احیای چهار رشته قنات در محوطه و حریم موزه‌های ظروف، آب، ملت و نظامی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به پایان رسید.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، کیاپارسا مدیر مجموعه سعدآباد با بیان این موضوع گفت: این پروژه که در دوره‌ای بیش از سه ماه انجام پذیرفت با نظارت بخش فنی مجموعه سعدآباد و توسط اساتید تجربی صورت گرفته است.

او افزود: در این پروژه احیا، رشته‌ای از قنات محوطه ملت که بیش از ۴۰ سال به دلیل موانع مختلف و عدم پاکسازی و لایه‌روبی مصالح و خاک، ریزش مخازن و مسیرهای قنات، ریشه‌ گیاهی و غیره جریان آب کاملا متوقف و جوی انشعاب آن کاملا خشک شده بود، پس از انجام این عملیات، مجددا آب قنات در آن جریان یافت.

در ادامه مدیر مجموعه سعدآباد، عملیات صورت گرفته در بخش‌های مختلف این پروژه را شامل مطالعات تاریخی، مطالعات میدانی  شناخت، مطالعات آسیب‌شناسی، شناسایی مخازن و مسیرها و ویژگی‌های ساختار، پاکسازی، لایه‌روبی، ریشه‌زنی، آواربرداری از بخش‌های مسدودشده حاصل از ریزش، استحکام‌بخشی بدنه و مسیر جریان، مرمت بخش‌های تخریب‌شده، پاکسازی مسیر جوی، حریم‌گذاری مسیر جوی در بخش‌های آسیب دیده، کَول‌گذاری و درپوش‌گذاری برای جلوگیری از ورود هرگونه نخاله و ... دانست و گفت این عملیات به‌صورت مستمر، دوره‌ای و در فواصل زمانی مشخص در مورد تمام قنوات تاریخی این مجموعه ادامه خواهد داشت.

پارسا خاطرنشان کرد: این قنات‌ها از نوع قنات‌های کوره‌ای هستند و ساخت برخی از آن‌ها به اواخر دوره قاجار تا دوره پهلوی اول برمی‌گردد که کاربرد مصرفی برای زندگی و طبیعت داشته و از دوره پهلوی دوم نیز برای آبیاری باغ و محوطه استفاده می‌شدند.

در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضاخان، آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم دوازده ساعت از آب رودخانه را به رعایا بخشید و چون آب این رودخانه برای آبیاری سعدآباد کافی نبود، از دوازده رشته قنات‌های قدیمی و جدیدالاحداث استفاده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =