بخشی از کمبودهای انسولین قلمی در خراسان رضوی رفع شد

مشهد- ایرنا- مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخشی از کمبودهای مرتبط با انسولین قلمی در استان خراسان رضوی رفع شده است.

دکتر علی روحبخش روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: انسولین یکی از داروهای اصلی بیماران دیابتی است و نوع جدید آن انسولین قلمی است که در هفته‌های اخیر با کمبودهایی مواجه شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر کمبود انسولین "نوومیکس" که یکی از انسولین های قلمی با بیشترین تعداد متقاضی در خراسان رضوی است، تا حدودی برطرف شده و بیماران می توانند داروی مورد نیاز خود را از داروخانه های دولتی دریافت کنند.

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: "لانتوس" یکی دیگر از انسولین های قلمی پر متقاضی بین بیماران دیابتی است که اکنون با  کمبودهایی مواجه است  و امیدواریم کمبود آن به زودی جبران شود.
وی افزود: در شرایط کنونی بیمارانی که از انسولین لانتوس استفاده می کنند می توانند از انسولین "بازالین" مشابه تولید داخل آن مصرف کنند.
دکتر روحبخش ادامه داد: کنترل قند خون بیماران دیابتی از اهمیت بسیار برخوردار است چرا که عدم کنترل قند خون یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به انواع بیماریها از جمله بیماریهای قلبی و عروقی است.
وی نیاز انسولین قلمی برای بیماران دیابتی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی را بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار عدد در ماه عنوان کرد.
افزون بر هزار داروخانه در استان خراسان رضوی دایر است. ۶۵۰ داروخانه از این تعداد زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.
۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =