اثرگذاری مخاطرات زمین‌شناسی بر سازه‌های عمرانی کمتر می‌شود

تهران- ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری‌ بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به امضا رسید که براساس آن، از میزان اثرگذاری مخاطرات زمین‌شناسی بر سازه‌های عمرانی کاسته می‌شود.

به گزارش ایرنا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به منظور مشارکت و بهره‌گیری متقابل از توانمندی‌های داخلی، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک پژوهشی، آموزشی و اجرایی بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی امروز (چهارشنبه) به امضای «علیرضا شهیدی» معاون وزیر صنعت و  «محمد شکرچی‌زاده» معاون وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید.

 هدف از امضای این تفاهم‌نامه، فراهم کردن بستر مناسب به منظور بهره‌گیری بهینه دو طرف از تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، بانک‌های اطلاعاتی و سایر امکانات و توان تخصصی متقابل در اهداف مشترک و وظایف محوله به عنوان دستگاه‌های حاکمیتی و مشورتی است.

همچنین از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری در این تفاهم‌نامه، می‌توان به تدقیق موقعیت گسل‌ها و تعیین حریم آنها با رعایت ضوابط شورای عالی معماری و شهرسازی با اولویت کلان‌شهرها به همراه دستورالعمل فنی ساختمان‌سازی در پیرامون گسل‌ها، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین‌لرزه، خطرپذیری لرزه‌ای در سطوح ملی، استانی و شهری و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی و معماری و بازبینی نقشه‌های طرح تفضیلی شهری بر پایه آن اشاره کرد.

همکاری در راه‌اندازی سامانه‌های هشدار و پاسخ سریع از طریق توسعه شبکه ملی شتاب‌نگاری زمین‌لرزه و پیش نشانگرهای زمین‌لرزه و آتشفشان در کلان‌شهرها، همکاری در شناسایی پهنه‌های درگیر خطر فرو ریزش و فرونشست زمین ناشی از ایجاد اختلال در تغذیه آبخوان‌ها با گسترش شهرها، برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و نقش سازه‌های زیرزمینی و دستکاری‌های انسانی در بروز این پدیده‌ها در حوزه‌های شهری و در مسیر سامانه‌های حمل و نقل جاده‌ای و ریلی و در فرودگاه‌ها و بندرها و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های مناسب و تعیین تمهیدات مهندسی و زمین‌شناسی مهندسی برای کاهش آسیب‌پذیری در برابر این پدیده‌ها از دیگر محورهای ثبت شده در تفاهم‌نامه مزبور محسوب می‌شود.

علاوه بر این همکاری در شناسایی و ارزیابی موقعیت زیرساخت‌ها و شریان‌های حیاتی و مجموعه‌های حساس مرتبط با سازمان‌های دولتی و غیردولتی در معرض انواع مخاطرات زمین‌شناختی (حریم گسل‌ها و پهنه‌های با خطر بالای زمین‌لرزه، فرونشست و فروریزش زمین، ناپایداری دامنه‌ای، زمین‌شناسی زیست محیطی، سیل و آب زمین شناسی و غیره) و تدوین ضوابط و آیین نامه‌های موردی و اقدامات و تمهیدات پیشگیرانه و مقابله‌ای از نکات این تفاهم‌نامه به حساب می‌آید.

قرار است بازدیدهای میدانی مشترک هنگام رخداد زمین‌لرزه‌های تاثیرگذار و سایر مخاطرات طبیعی با استفاده از امکانات و پتانسیل‌های موجود طرفین و تهیه گزارش‌های فنی مشترک فوری، مقدماتی و نهایی در قالب این تفاهم‌نامه انجام شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس نتایج پژوهش‌ها سیل ۶۱ درصد و زلزله ۲۸ درصد از مخاطرات آسیب‌زا در کشورمان را تشکیل داده است. سیل و زلزله دو مخاطره فراگیر از مجموع ۲۹ مخاطره ثبت شده در کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =