نیم نگاه ترامپ و بایدن به انتخابات نفس گیر کنگره

تهران – ایرنا – درحالی‌که کشمکش بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه دارد، آخرین آمار نشان‌دهنده رقابت تنگاتنگ جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در انتخابات کنگره است و « دونالد ترامپ» و « جوبایدن» هم نیم نگاهی به این انتخابات نفس گیر دارند که آیا در صورت پیروزی راهشان هموار و یا سنگلاخ خواهد بود؟

به گزارش چهارشنبه ایرنا، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا هر ۲ سال به رأی گذاشته می‌شود و امسال هم در انتخابات روز سه‌شنبه باید تکلیف کرسی‌های این مجلس روشن شود.

تا زمان تهیه این گزارش، حزب جمهوری‌خواه ۱۸۱ کرسی و حزب دموکرات ۱۸۸ کرسی مجلس را تصاحب کرده‌اند. برای در دست داشتن اکثریت حداقل ۲۱۸ کرسی لازم است.

از جمله نمایندگان دور پیش که این دور نیز در انتخابات پیروز شدند می‌توان به نانسی پلوسی از کالیفرنیا و رئیس فعلی مجلس نمایندگان، ایلهان عمر از ایالت مینه‌سوتا و الکساندریا اوکازیو کورتز از ایالت نیویورک اشاره کرد که جزو مخالفان ترامپ بوده و در دسته چپ‌گرایان حزب دموکرات تعریف می‌شوند.

مدیسون کاوثون جمهوری‌خواه نیز با ۲۵ سال سن جوان اول مجلس آتی خواهد بود و ایالت کارولینای شمالی را نمایندگی خواهد کرد.

رقابت در سنا نفس‌گیرتر از مجلس نمایندگان

رقابت در سنا نفس‌گیرتر از مجلس نمایندگان است و تا زمان تهیه این گزارش سهم هر کدام از دو حزب عمده آمریکا ۴۷ کرسی بوده است.

یک سوم کرسی‌های سنا هر دو سال یک‌بار به رأی گذاشته می‌شود و امسال تکلیف ۳۵ کرسی سنا که ۲۳ کرسی آن مربوط به جمهوری‌خواهان و ۱۲ کرسی آن به دموکرات‌ها تعلق دارد، مشخص خواهد شد.

از این رو، دموکرات‌ها با ترکیب سنای فعلی تنها به چهار کرسی نیاز دارند تا اکثریت خود را به دست آورند و جمهوری‌خواهان هم برای حفظ برتری خود نباید این چهار کرسی را از دست بدهند.

سنای آمریکا ۱۰۰ کرسی دارد که یکی از آنها به معاون اول رئیس‌جمهوری تعلق می‌گیرد. وی ریاست این نهاد قانون‌گذاری را نیز بر عهده خواهد داشت.

از نکات جالب انتخابات سنا نیز این است که «مارک کلی» فضانورد سابق، کرسی سنا را در ایالت آریزونا برای دموکرات ها به دست آورد. این ایالت به طور سنتی جمهوری خواه بوده است. به گزارش فاکس نیوز و نیویورک تایمز، کلی ۵۶ ساله توانست روز سه شنبه (به وقت محلی) این کرسی را از سناتور جمهوری خواه «مارتا مک سالی» برباید.

موفقیت کلی می تواند به دموکرات ها در رقابت در جریان کسب اکثریت سنا کمک کند. در حال حاضر جمهوریخواهان با اکثریت ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی بر این مجلس مسلط هستند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =