آتش به کانون درختان سرخدار جنگل توسکستان گرگان رسید

گرگان - ایرنا - گسترش دامنه آتش جنگل توسکستان گرگان به محدوده گنج‌دره و چکل‌دوک رسیده و علاوه بر نابودی قبرستان قدیمی و گبری، درختان کمیاب و در خطر انقراض سرخدار این منطقه را در معرض نابودی قرار داد.

مشاهدات خبرنگار اعزامی ایرنا نشان می دهد آتش در حال زبانه کشیدن به سمت گنج دره واقع در دهنه گرمابدشت و از کانون‌های سرخدار جنگل توسکستان است.

سرخدار از گونه های نادر، ذخیره‌گاهی و ممنوع القطع است و بر اساس مطالعات فسیل‌شناسی بیش از  ۱۹۰ میلیون سال قدمت دارد.

استان گلستان از معدود ذخیره‌گاه‌های ارزشمند سرخدار جهان به شمار می رود.

علاوه بر گنج‌دره، آتش محدوده چکل‌دوک جنگل هیرکانی را هم در برگرفته و در نتیجه آن، قبرستان گبری این منطقه با وسعت حدود ۲ هکتار در آتش سوخت.

محوطه این قبرستان مملو از درختان بلوط، بارانک، ازدار و درختچه های ولیک و ازگیل وحشی کندس بوده که با گسترش دامنه آتش، بخش زیاد آن از بین رفته است.

گفته می شود این قبرستان برای گبری ها (پیروان آناهیتا) و ساکنان روستاهای اطراف بوده که این سکونت گاه ها به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است.

چاه های متعدد حفر شده در محوطه این قبرستان با قدمت تخمینی پیش از اسلام گویای فعالیت حفاران غیرمجاز میراث فرهنگی برای به سرقت بردن نشانه های تاریخی به جای مانده در آن است.

علاوه بر این محوطه، آتش در حال پیشروی به سمت رودخانه دهنه گرمابدشت است که به نظر می رسد با توجه به روان آب زیاد این رودخانه، پیشروی آتش از این محدوده متوقف خواهد شد.

در مسیر تلاش برای خاموش کردن آتش، مظاهر تازیکی یکی از همیاران محیط زیست که داوطلبانه برای کمک به عملیات خاموش کردن آتش در منطقه اعزام شده بود پس از سقوط تنه بزرگ درخت مصدوم شد و برای درمان به مراکز درمانی انتقال یافت.

چندین گروه امدادی و بسیج مردمی با پیمودن مسیر سخت گذر، در حال اعزام به منطقه آتش گرفته جنگل توسکستان هستند.

آتش سوزی در جنگل توسکستان گرگان از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان آغاز شده و با وجود تلاش نیروهای امدادی و مردمی و استفاده از بالگرد اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

در این مدت بخشی از مناطق جنگلی مازوآروم، پنبول‌چال در آتش سوخت و از امروز هم این آتش به منطقه چکل‌دوک و گنج‌دره سرایت کرده است.

صخره ای بودن این محدوده جنگلی و دشواری در دسترسی به آن، یکی از عوامل طولانی شدن روند خاموشی آن است.

چند روز قبل مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به تجهیز عرصه‌های طبیعی این استان به ۲ خودرو آتش‌نشانی جدید گفته بود که جزو استان‌های پرخطر در احتمال وقوع آتش در جنگل و مرتع هستیم.

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha