رشد ۲۶ درصدی حجم سرمایه‌گذاری مدت‌دار در شهریور ۹۹

تهران - ایرنا - براساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، حجم سرمایه‌گذاری مدت‌دار در شهریور ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۶ درصدی داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بانک مرکزی ضمن انتشار گزیده آمارهای اقتصادی، ارقام عمده پولی و اعتباری شهریور ۹۹ را منتشر کرد که براساس آن در بخش سپرده‌های دیداری رشد بیش از ۹۰ درصدی میزان سپرده ها در شهریور ۹۹ نسبت به شهریور ۹۸ مشاهده می شود.

براساس این گزارش، سپرده های جاری شهریور ۹۹ با رقم چهار هزار و ۸۳۸ میلیارد ریال به ثبت رسید که این میزان در شهریور ۹۸ حدود دو هزار و ۴۷۷ میلیارد ریال بود که با تغییر ۹۵.۲ درصدی روبرو شد.

خالص چک‌ها در شهریور امسال نیز  ۱۵۵ هزار میلیارد ریال و در مدت مشابه سال قبل ۴۴ هزار میلیارد ریال بود که حاکی از افزایش ۲۵۱.۶ درصدی است. علاوه بر این،‌ در بخش سایر نیز بیش از ۳۲ درصدی رشد ثبت شد که میزان آن در شهریور امسال به ۴۱۴ هزار میلیارد ریال رسید.

پس‌اندازهای بانکی

همچنین در بخش سپرده های غیردیداری، پس‌اندازها رشد کمتری نسبت به بخش سپرده های جاری داشته است. در این بخش،‌ حجم سپرده ها در شهریور ۹۹ حدود ۲۲۹۵۱.۹ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به شهریور ۹۸ رشد ۲۸ درصدی داشت. همچنین حجم سپرده های قرض الحسنه پس انداز در شهریور ۹۹به میزان ۱۷۰۵.۳ هزار مییارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۱ درصدی را ثبت کرد.

براساس آماربانک مرکزی، میزان سپرده‌ها در صندوق پس‌انداز مسکن نیز رشد ۲۵ درصدی بدست آمد، حجم این بخش در شهریور ۹۹برابر ۵۴.۷ هزار میلیارد ریال و در شهریور ۹۸ به میزان‌ ۷۳ هزار میلیارد ریال بود.

علاوه براین حجم سرمایه گذاری مدت دار در شهریور ۹۹بالغ بر ۲۰۷۲۳.۶ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به  ۱۶۴۴۵ هزار میلیارد ریال شهریور ۹۸ به میزان ۲۶ درصد رشد داشت.

همچنین در میان سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار نیز رشد سپرده‌های کوتاه‌مدت به بیش از دو برابر رشد سپرده‌های بلندمدت رسید. این سپرده‌ها در یک سال منتهی به شهریور ۹۹به میزان۳۹.۲ درصد افزایش داشت که در مقابل رشد سپرده‌های بلندمدت ۱۸ درصد بود.

براساس این آمارها، حجم سرمایه گذاری مدت‌دار کوتاه مدت شهریور ۹۹ نیز ۸۶۴۱.۳ هزار میلیارد ریال و شهریور ۹۸، ۶۲۰۶ هزار میلیارد ریال بود.

 شهریور ۹۹ حجم سرمایه گذاری مدت‌دار بلند مدت ۱۲۰۸۲.۳ هزار میلیارد ریال بود که به نسبت شهریور ۹۸ با میزان ۱۰۲۳۹ هزار میلیارد ریال،‌ رشد ۱۸ درصدی داشت.

پول در دست مردم

آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد اسکناس و مسکوک در دست اشخاص رشد ۲۰ درصدی داشته به نحوی که از ۴۹۸.۶ هزار میلیارد ریال شهریور ۹۸ به ۵۹۹.۶ هزار میلیارد ریال شهریور ۹۹ رسید.

حجم پول در شهریور ۹۹ به رقم ۶۰۰.۷ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد ۸۰.۲ درصد را ثبت کرده و این میزان در شهریور ۹۸ با رقم ۳۳۳۳.۵ هزار میلیارد ریالی به ثبت رسید.

جزء دوم نقدینگی شبه‌پول است که در واقع آمار پول‌ها در حساب بانکی را نشان می‌دهد که پیش تر نیز به آن اشاره شد. براساس آمار شهریور ماه بانک مرکزی،‌ شبه‌پول به رقم ۲۲۹۵.۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۸ درصدی را به ثبت رساند. این میزان در شهریور ۹۸ برابر با ۱۷۹۳۰.۹ هزار میلیارد ریال بود.

به گزارش ایرنا،رییس کل بانک مرکزی اعلام  کرد: سپرده قانونی از خلق پول بیشتر جلوگیری می‌کند و ارتباطی به سود بانکی ندارد. اوایل سال که بحث ورود کرونا به کشور مطرح شد، مردم و واحدهای تولیدی به شدت به نقدینگی نیاز پیدا کردند و بانک مرکزی با آزاد کردن بخشی از سپرده قانونی بانک ها تلاش کرد تا نقدینگی مورد نیاز را تامین کند.

عبدالناصر همتی افزود: هر چه سپرده قانونی کم‌تر شود، ضریب فزاینده خلق پول بیشتر می‌شود و ما باید ضریب فزاینده را کاهش دهیم تا نقدینگی در کشور کنترل شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: رشد پایه پولی در هفت ماهه نخست امسال نزدیک به ۱۰ درصد و رشد نقدینگی ۱۸ درصد گزارش شده و تمام تلاش بانک مرکزی کنترل این دو امر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha