دانشجویان نوورود با ۹ تا ۱۲ واحد درسی ترم را آغاز می‌کنند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای جبران عقب‌ماندگی ترم تحصیلی جدید، ارایه دروس به نودانشجویان به ۹ تا ۱۲ واحد کاهش می‌یابد.

علی خاکی صدیق روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره راهبرد دانشگاه ها برای جبران عقب ماندگی ترم جدید در خصوص دانشجویان ورودی جدید، افزود: بر اساس بخشنامه ای که معاونت آموزشی وزارت علوم پیش از این به دانشگاه ها ابلاغ کرد، با ارایه ۶ واحد درسی هم ترم تحصیلی تشکیل می شود. از نظر مقررات آموزشی دانشجو باید حداقل واحدهایی را برای انعقاد ترم تحصیلی داشته باشد که دانشجویان کارشناسی ورودی جدید می توانند با ۹ تا ۱۲ واحد این ترم را آغاز کنند.

وی افزود: دانشگاه ها برای شروع تحصیل دانشجویان ورودی جدید برنامه های خودشان را آماده کردند و چون تعداد واحدها را کمتر از ترم های دیگر به نو دانشجویان ارایه می دهند، برای برگزاری کلاس های درس مجازی آزادی عمل دارند.

خاکی صدیق در این باره مثالی زد و خاطرنشان کرد: دانشگاه ها به جای برگزاری ۲ جلسه کلاس در هفته می توانند سه جلسه کلاس مجازی برگزار کنند و این موضوع در طول هفته امکانپذیر است. به این ترتیب می توانند عقب ماندگی را با فشرده برگزار کردن کلاس ها جبران کنند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه ارائه حداقل واحد برای حالت های خاص است، گفت: تعداد واحدهای درسی به دانشجویان به طور کامل در اختیار دانشگاه ها قرار دارد و برای جبران این عقب ماندگی، ترم تحصیلی پیش رو بین دو تا سه هفته باید برای دانشجویان ورودی جدید تمدید شود.

ترم تحصیلی نودانشجویان اواخر بهمن ماه به پایان می رسد

خاکی صدیق درباره زمان اتمام ترم تحصیلی جاری، گفت: پیش بینی مدت زمان این ترم مانند سایر ترم های تحصیلی است؛ چرا که برای دانشجویان ورودی های گذشته به موقع و از ۱۵ شهریورماه آغاز شد. برای دانشجویان ورودی جدید در بدترین حالت ممکن شاید تا اواخر بهمن ماه به طول انجامد.

کیفیت آموزشی تحصیلات تکمیلی ها

وی درباره تحت تاثیر قرار گرفتن کیفیت تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ورودی جدید در ترم پیش رو، تاکید کرد: مقاطع تحصیلی به خصوص تحصیلات تکمیلی، سرفصل هایی دارد که باید در هر ترم ارایه شود و هیچ دانشجویی نباید از سرفصل ها جا بماند.

این مسوول وزارت علوم افزود: تنها نکته ای که باقی می ماند حفظ کیفیت ها است. دانشجوی کارشناسی ارشد در ترم های عادی بین ۹ تا ۱۲ واحد دریافت می کرد و الان باید با ۶ یا ۹ واحد ترم را آغاز کند. بنابراین برگزاری کلاس های اضافه در طول ترم می تواند جبران کننده باشد.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: اگر از ابزار آموزش الکترونیکی به درستی در دانشگاه ها استفاده شود، کیفیت نباید خدشه دار شود. البته می دانیم آموزش حضوری ویژگی هایی دارد که در آموزش الکترونیکی وجود ندارد و این موضوع مورد پذیرش همگان است.

پیگیری های خبرنگار ایرنا از برخی دانشجویان دانشگاه ها حاکی از آن است که تعدادی از مراکز آموزش عالی حداکثر بین ۸ تا ۱۰ واحد به نودانشجویان ارایه کرده اند. بعد از اعلام نتیجه آزمون های سال ۹۹، ثبت نام دانشگاه ها از دانشجویان برای شروع ترم تحصیلی آغاز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =