۱۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84098575
۰ نفر

برچسب‌ها

کنترل بیماری کرونا در خلخال در گرو همکاری مردم است

اردبیل _ ایرنا _ فرماندار خلخال گفت: کنترل و قطع زنجیره کرونا در گرو همکاری تنگاتنگ مردم با مسوولان و اجرای پروتکل‌های کامل و درست بهداشتی از سوی آحاد مختلف است.

به گزارش ایرنا ، فریدون بابایی روز چهارشنبه در جلسه ستاد قرارگاه زیستی مقابله با کرونا افزود: تجربه هشت ماهه مقابله با کرونا نشان می‌دهد که هر زمان همکاری مردم در اجرای موارد پیشگیرانه از این بیماری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافته به همان اندازه سطح درگیری و ابتلا به این بیماری کاهش یافته و هر زمان هم که در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا از سوی مردم بی‌توجهی شده شدت شوع بیماری و افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان از این ویروس نیز افزایش یافته است.

وی اظهارداشت: آمار تلفات جانی کرونا در کشور قابل مقایسه با آمار تلفات جانی بسیاری از حوادث طبیعی همچون زلزله نبوده و با توجه به افزایش فوتی‌های روزانه کرونا و گذشت جان‌باختگان از کرونا از مرز۴۰۰ نفر در روز تشدید مقابله با این بیماری و افزایش شدت برخورد با افراد بی‌توجه به این امر تنها راهکار کاهش آمار مرگ و میر و ابتلا به کرونا در شرایط فعلی جامعه است.

فرماندار خلخال از اعمال محدودیت‌های اجتماعی جدید از امروز در این شهرستان برای پیشگیری از افزایش شمار مبتلایان به کرونا خبر داد و گفت: برخی از محدودیت‌ها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونای کشور اعمال شده ولی برخی محدودیت‌ها نیز متناسب با شدت و یا ضعف وضعیت کرونایی جامعه شهرستان از سوی ستاد قرارگاه زیستی خلخال منظور می‌شود.

وی با تاکید بر افزایش شدت نظارت بر بازار و فعالیت صنوف مختلف اظهارداشت: اعضای گروه‌های بازرسی و نظارتی بودن هیچ گونه اغماضی در برخورد با موارد تخلفات بهداشتی کرونا و افرادی که به هر عنوان سلامت افراد جامعه را با بی‌توجهی خود به موارد بهداشتی در معرض خطر قرار می‌دهند باید بصورت جدی عمل کرده و موارد تخلف به همراه اقدامات صورت گرفته برای مقابله با افزایش تخلفات بهداشتی در واحدهای صنفی و خدماتی را بصورت روزانه به دبیرخانه ستاد قرارگاه زیستی ارسال کنند.

رییس ستاد قرارگاه زیستی مقابله با کرونای خلخال موج سوم کرونا در سطح کشور با شدت بیشتری نسبت به موج‌های اول و دوم شروع و خلخال نیز خارج از این موضوع نیست، افزود: برغم تذکرات داده شده به شهرداری در جمع‌آوری دست‌فروشان از خیابان‌های این شهر کوتاهی در این خصوص از شهرداری خلخال پذیرفته نیست.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خلخال نیز با بیان اینکه در صورت ادامه شمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان امکانات موجود تنها بیمارستان منطقه جوابگوی بستری و درمان کرونایی‌ها نخواهد بود، به هرگونه افزایش شدت بیماری کرونا در خلخال هشدار داد.

پرویز وکیلی افزود: در حالی که در مدت چهار ماه اول شیوع این بیماری در خلخال رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم شهرستان خلخال را همواره در وضعیت سفید نگه داشته و تعداد فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در این منطقه ۹ نفر بوده با افزایش بی‌توجهی مردم به رعایت موارد پیشگیرانه و عادی‌انگاری وضعیت مجود منجر به افزایش قابل ملاحظه جان‌باختگان از این بیماری در خلخال شده طوری‌که در طول چهار ماه دوم  آمار فوت‌شدگان از ۹ نفر به ۵۶ نفر در روزهای اخیر رسیده است.

وکیلی اظهارداشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ بیمار مشکوک سرپایی بیمارستان مراجعه کرده که ۲ نفر از این تعداد بستری شده ، ۲ نفر بهبود یافته و ترخیص شده و هم‌اکنون مجموع بستری‌های کرونایی فعلی این بیمارستان نیز ۱۵ نفر است. 

وی گفت: از زمان شیوع کرونا در خلخال تاکنون تعداد فوتی مشکوک و قطعی کرونا ۷۶ نفر بوده که جواب آزمایش کرونای ۵۶ نفر این تعداد مثبت بوده است.

وی  افزود: در همین مدت تعداد کل مراجعان سرپایی و بستری کرونایی در بیمارستان خلخال ۲ هزار و ۱۴۲ نفر بوده که تعداد ۲۵۷ نفر از بستری‌ها مثبت ،تعداد مثبت سرپایی ۴۹۳ نفر ، تعداد مثبت سایر شهرستان‌ها ۳۰ نفر و مجموع موارد مثبت شهرستان نیز ۷۸۰ نفر است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =