اقبال گسترده برای تعیین نماینده در هیات نظارت بر مطبوعات

تهران- ایرنا- دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از حضور گسترده مدیران مسئول رسانه‌ها اعم از مکتوب و الکترونیک در انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هجدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت: ‌خوشبختانه آمارهای موجود از اقبال خوب و گسترده مدیران مسئول رسانه‌ها حکایت دارد.

سید علاء الدین ظهوریان روز پنج شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به جزئیات برگزاری هجدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات، اظهار داشت: انتخابات به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشور از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ روز سه شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در سطح کشور، میزان مشارکت در این دوره از انتخابات را خوب توصیف و اعلام کرد: بر اساس آمارهای موجود در هجدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات، میزان مشارکت رسانه‌های الکترونیک، پایگاه‌های خبری و ... به مراتب بیشتر از رسانه‌ها و نشریات چاپی و مکتوب است.

ظهوریان خاطرنشان کرد: با توجه به تبصره ۲ ماده ۳۵ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات (هر مدیرمسئول حتی اگر مدیرمسئولی چند نشریه را به عهده داشته باشد تنها یک رأی خواهد داشت).

مرحله اول ۱۵ آبان مرحله دوم ۴ آذر۹۹

وی ادامه داد:‌ در صورت عدم احراز اکثریت مطلق مدیران مسئول در مرحله اول، نوبت بعدی آن پس از دو هفته در روز سه شنبه مورخ ۴ آذرماه ۱۳۹۹ در همان بازه زمانی برگزار خواهد شد.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات تاکید کرد: مطابق تبصره ۱ ماده ۳۳ آئین نامه اجرایی انتخابات که اعلام داشته است «چنانچه در مرحله اول حدنصاب اکثریت مدیران مسئول برای شرکت در انتخابات احراز نشود، در جلسه بعدی که دو هفته پس از آن است با هر تعداد از اعضا و مدیران مسئول تشکیل می شود و واجدین شرایط مطابق دوره قبل (مرحله اول انتخابات) در رای گیری حضور خواهند داشت».

 کسانیکه می توانند در انتخابات شرکت کنند

ظهوریان همچنین گفت: براساس تبصره ۴ ماده ۱۰ قانون مطبوعات و همچنین در راستای اجرای  تبصره ۴ ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی این قانون، مدیران مسئولی که پروانه انتشار رسانه آن‌ها به دلیل حکم قطعی دادگاه و یا ماده ۱۶ قانون مطبوعات توسط هیئت نظارت بر مطبوعات لغو نشده باشد و همچنین رسانه آن‌ها مطابق ترتیب انتشار مندرج در پروانه صادره از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات به طور منظم منتشر شده باشد، می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

ایجاد پنجره اختصاصی برگزاری انتخابات

دبیرهیات نظارت بر مطبوعات در ادامه در پاسخ به این سوال ایرنا که ویژگی این دوره انتخابات نسبت به دوره های گذشته چیست؟ از ایجاد پنجره اختصاصی در سامانه جامع رسانه‌های کشور برای برگزاری انتخابات نماینده مدیران مسئول در هجدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات خبر داد و افزود: با ایجاد این پنجره جدید، مدیران مسئول و عموم مراجعان به سامانه جامع رسانه‌های کشور می توانند در جریان اخبار و اطلاعاتی که در روند برگزاری انتخابات از سوی دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات اعلام می شود، قرار بگیرند.

ظهوریان خاطرنشان کرد: همچنین علاوه بر انتشار آخرین اخبار مرتبط، در روز برگزاری انتخابات، جداول آماری و نمودارهای مربوط نیز در این پنجره منتشر و قابل مشاهده خواهد بود.

ویژگی‌های دوره هجدهم

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات در ادامه سخنان خود با اشاره به شاخص ها و ویژگی‌های این دروه از انتخابات، حضور و مشارکت گسترده مدیران مسئول رسانه های کشور را نشانگر اقبال این دوره انتخابات برشمرد و گفت: الکترونیکی شدن برگزاری انتخابات باعث شده که جنبه مشارکت به بالاترین حد خود برسد و ما شاهد حضور حداکثری مدیران مسئول در این دوره انتخابات باشیم.  

وی اطلاع رسانی جامع، پخش تیزرهای تبلیغاتی نامزدها، ایجاد صفحات اختصاصی انتخابات و پخش از طریق وب را از دیگر ویژگی‌های این دوره انتخابات برشمرد.

به گزارش ایرنا، انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات، هر دو سال یکبار به منظور انتخاب نماینده مدیران مسئول رسانه های کشور در هیات نظارت بر مطبوعات انجام می شود.

هجدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ روز سه شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. نوبت بعدی آن پس از دو هفته در روز سه شنبه مورخ ۴ آذرماه ۱۳۹۹ در همان بازه زمانی برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha