۱۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۸
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84098550
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ ابتلا به کرونا در شرق استان سمنان ۱.۵ برابر کشور است

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: میزان ابتلا به ویروس کرونا در مجموعه تحت مدیریت این دانشگاه در شهرستان‌های شاهرود و میامی یک و نیم برابر نرخ کشوری است.

رضا چمن روز چهارشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری ابراز داشت: در شهرستان‌های شاهرود و میامی بر اساس گزارش و آمارها، به ازای هر یکصد هزار نفر یکهزار و ۱۸۳ نفر به این‌ بیماری مبتلا می شوند که از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: کل مراجعات به مراکز درمانی با تشخیص کرونا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  ۹ هزار و ۲۳۵ نفر بود و ۲ هزار و ۶۵۴ نفر در بخش‌های اختصاصی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود اظهار داشت: ۲۴۸ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد ۳۳ نفر در بخش ویژه آی سی یو بستری و بدحال هستند.

وی اضافه کرد: از ابتدای شیوع همه گیری کرونا تاکنون، ۱۳۷ نفر در شهرستان های زیرمجموعه تحت مدیریت این دانشگاه به دلیل ابتلا به کرونا، فوت کردند.

چمن بیان کرد: دانشگاه علوم‌پزشکی شاهرود در شاخص های اقدامات موثر در حوزه مقابله با این بیماری نسبت به میانگین کشوری، در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.

به گفته چمن،  میانگین سن فوت شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در کشور ۶۷ سال است که این‌ عدد در  شاهرود ۷۳ سال سن ثبت شده  است.

وی یادآور شد:  درصد فوت افراد به بستری در مجموعه تحت مدیریت دانشگاه علوم‌پزشکی شاهرود ۹ درصد است که این ‌نرخ در کشور ۱۳ درصد گزارش شد.

به گفته وی، فوت بیماران مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو در کشور ۶۲ درصد است و در شاهرود فوت بیماران مشکوک به کرونای بستری در آی سی یو ۳۵ درصد و افراد مثبت قطعی کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه ۴۷ درصد است و این آمار نشاندهنده عملکرد مطلوب در بخش درمان است.

چمن یادآور شد: سیاست ها برای مقابله با شیوع کرونا باید کشوری باشد و تا پایان همه‌گیری تصمیم‌گیری‌ها پابرجا و محکم اجرا شود و به طور مثال مراسم ترحیم،جشن و عروسی و دورکاری تا پایان همه‌گیری کرونا برقرار باشد.

وی اضافه کرد: باید در کلان و تصمیم‌گیران کشور برای مرخصی استعلاجی ۲ هفته ای کارگران به دلیل ابتلا به کرونا تمهیداتی بیندیشند و سیاست کشوری تدوین شود تا کارگر بدون دغدغه اخراج و حقوق و دستمزد ۲ هفته استعلاجی را بگذرانند.

وی تصریح کرد: به واسطه استقرار دو دانشگاه علوم‌ پزشکی  در استان سمنان و انجام اقدامات نظارتی و غربالگری مناسب، آمار شناسایی و گزارش دهی شیوع کرونا در استان سمنان دقیق است و شرایط بحرانی در استان نشان از عملکرد مطلوب در  بیماریابی است.

چمن اظهار داشت: انتظار می‌رود با رعایت نکات بهداشتی، شیوع کرونا در استان سمنان ابتدا تثبیت و با حفظ وضعیت، روند شیوع نزولی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: در شرایط فعلی رعایت نکات بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی باید هوشمندانه‌تر از قبل مورد توجه قرار بگیرد و افراد در اتاق ها و محیط های کاری، خانگی و اجتماع ها، با تهویه مناسب هوا، هوشمندانه فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با اشاره به اینکه شک جدی وجود دارد هربیمار مبتلا به کرونا می‌تواند چهار نفر دیگر را آلوده کند گفت: شاید هوای تنفس فرد بیمار هم آلوده باشد و به همین دلیل باید هوشمندانه از هم فاصله بگیریم.

به گفته ظهر دیروز سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با فوت ۴۲۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۶ هزار و ۱۶۰ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها