اردکانیان: مجوز شیرین‌سازی ۸.۲ میلیارد مترمکعب آب دریا صادر شد

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: تاکنون در بخش شیرین‌سازی و نمک زدایی آب دریا مجوز شیرین‌سازی ۸.۲ میلیارد مترمکعبی صادر شده است.

«رضا اردکانیان» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود از این مقدار آنچه که تاکنون در استان‌ها، شروع به استفاده کرده‌اند ۷۶۰ میلیون متر مکعب است.

وی نسبت آب شور به شیرین را سه به یک عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در طرحی که  فردا (پنجشنبه) با دستور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور نمک زدایی شده  و در نهایت ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای مصرف در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد آماده خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه این مقدار آب شیرین در فازهای مختلف به مناطق مصرف خواهد رسید، اضافه کرد: در فاز نخست با اجرای ۳۰۳ کیلومتر تونل، احداث ایستگاه‌های پمپاژ متعدد و تاسیسات برقی مورد نیاز حدود ۷۰ میلیون متر مکعب آب به استان کرمان و منطقه سیرجان می‌رسد که بخشی از این ۷۰ میلیون در خود استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت خواهد رسید.

اردکانیان افزود: با توجه به گستردگی ارتباط کشورمان با دریا در شمال و جنوب، این طرح ها را به عنوان یک منبع پایدار برای مصارف بخش‌های مختلف به حساب می‌آوریم.

وی با بیان اینکه از آب دریا در دو شیوه یعنی بدون نمک زدایی به صورت شور و همچنین با نمک زدایی (تبدیل آب دریا به آب شیرین) استفاده می شود، خاطرنشان ساخت: نیازهای ‌آبی ۱۷ استان کشور در فلات مرکزی و مناطق ساحلی مطالعه شده و این مطالعه‌ها به انتها رسیده و نیازها نیز مشخص شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش استفاده از آب دریا، به صورت بدون نمک زدایی یعنی آب شور، مجوز ۲۶ میلیارد مترمکعب در سال صادر شده که تاکنون از این مجوز، ۱۳ میلیارد مترمکعب در حال استفاده است.

وی اضافه کرد: سه میلیارد مترمکعب از آب شور دریا برای آبزی پروری است و ۱۰ میلیارد مترمکعب نیز برای خنک کردن تاسیسات صنعتی، برج‌های نیروگاه ها و نظایر آن استفاده می شود.

وزیر نیرو ادامه داد: طرحی که فردا افتتاح می شود، شیرین سازی آب دریا برای مصرف شرب و صنعت در استان هرمزگان و برای مصرف در بخش صنعت استان کرمان است.

اردکانیان گفت: طرحی که فردا افتتاح می شود آغاز سلسه ای از طرح‌های اینچنینی در کشور است تا بتوان با رعایت مجموعه ملاحظه‌های فنی، اقتصادی و زیست محیطی، مصارف صنعتی را با توجیه اقتصادی لازم از آب دریا تامین کرد و منابع آب موجود را بیشتر به بخش شرب و بهداشت اختصاص داد.

نگرانی در باره رودخانه کرج وجود ندارد
وزیر نیرو در ادامه  در باره نگرانی هایی که در خصوص انتقال آب رودخانه کرج به تهران و تصفیه خانه ششم تهران که هفته گذشته درقالب  پویش# هرهفته الف_ ب_ ایران افتتاح شد مطرح شد، گفت: لازم است از این فرصت استفاده کرده و این توضیح را هم برای هموطنان در استان تهران و البرز و سطح کشور به ویژه علاقمندان و دوستدارن و دنبال کنندگان مسایل حفاظت زیست محیطی بدهم  که سد امیرکبیر ۵۷ سال پیش افتتاح شده و در مسیر بهره برداری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: رودخانه کرج در سال‌های متوسط، آوردی در حدود ۴۶۰ میلیون متر مکعب دارد و درسال‌های تر یا پرآب تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب درسال هم آورد این رودخانه بوده است.
اردکانیان افزود: آورد رودخانه در سال های خشک حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب هست و تخصیص از این رودخانه که قاعدتا برمبنای سال‌های متوسط است برای شهر تهران و برای مصارف شرب و بهداشت ۳۲۰ میلیون متر مکعب از ابتدا بوده است.
وزیر نیرو گفت: اما داشتن آب و تحصیص یک مسئله است و وجود تصفیه خانه برای آنکه آن مقدار آب را بشود تصفیه و توزیع کرد مسئله مهمتری است.
وی ادامه داد: آبی که از رودخانه کرج به تهران می رسیده در طول همه این سال ها محدودبوده به تصفیه خانه شماره یک و دو که مجموع این دو ظرفیت اینکه بیش از ۲۶۰ میلیون متر مکعب در سال را دریافت کنند و تصفیه کنند، نداشته اند.
اردکانیان گفت: بنابراین از ۲۰۶ میلیون متر مکعب تا ۳۲۰ میلیون مترمکعب اختلاف  ۶۰ میلیون متر مکعبی است که به  تهران تخصیص داده می شد اما استفاده نمی شده است و  به همین خاطر هم بوده تونل ۳۰ کیلیومتری که سال ۹۱ – ۹۲ به اتمام رسیده  چون تصفیه خانه ششم به بهره برداری نرسیده استفاده نمی شده است.
وزیر نیرو گفت: همزمان با به پایان رسیدن کار احداث تصفیه خانه ششم تونل هم آبگیری شد و آبی که اکنون و در مرحله اول به تهران می رسد حدود ۳۰ میلیون متر مکعب است که بخشی از تخصیص استفاده نشده شهر تهران است.
وی ادامه داد:  نیاز زیست محیطی در مقطع سد کرج حدود ۶۰ میلیون متر مکعب است که وقتی  به آبگیر بیلقان می رسد تا ۷۵ یا ۷۶ میلیون مترمکعب به دلیل دریافت از میان حوضه افزایش می یابد
اردکانیان با تاکید براینکه هیچ گونه مشکلی برای تامین نیاز زیست محیطی این رودخانه وجود ندارد وآب مورد نیازش تامین می شود گفت: حتی اگر با کمبودی هم مواجه شود قطعا ما موظف هستیم و این را از مخزن سد کرج تامین خواهیم کرد.
وزیر نیرو افزود: اما اتفاق بزرگ تری که در این ایام به نتیجه رسید و من این خبر خوش را به هموطنان در استان البرز بدهم این که استان البرز مصرف شرب و بهداشت در سال حدود ۲۷۰ میلیون متر مکعب دارد که از این مقدار تاکنون ۲۰درصد یعنی ۵۵ میلیون متر مکعب  آن از آب سطحی استفاده می شده یعنی سدهای امیر کبیر و طالقان  و بقیه منابع زیرزمینی بوده است.

وی گفت: خوشبختانه مطالعاتی که به نتیجه رسید به ما این امکان را داد که سهم استان البرز را در بخش آب سطحی ۱۰۰درصد افزایش دهیم و آن ۵۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد که سرجمع از سدهای امیر کبیر و طالقان تامین خواهد شدو قطعا هموطنان اثر این افزایش تخصیص در کیفیت آبی که مصرف خواهندکرد شاهد خواهند بود.
اردکانیان افزود:  پس به طور خلاصه با سرمایه گذاری که صورت گرفت با همکاری که شد و با طرح هایی که اجرا شد هم همشهریان در تهران و در مناطق غرب و جنوب غرب و شهر پرند از ‌آب با کیفیت استفاده می کنند که همان حق ابه های استفاده نشده قبلی است و هم تاثیر منفی در تامین نیاز زیست محیطی رودخانه نخواهد بود  و اگر مشکلی به دلیل کمبود بارش ها پیش آید، از سد تامین خواهیم کرد و هم مهمتر از اینکه سهم استان البرز از منابع آب سطحی در مجموع از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد یعنی از ۵۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته و هیج نگرانی نیست.
وزیر نیرو با بیان اینکه  مردم ما باید این دستاورد را مثل همه کارهای خوب انجام شده، محترم و مهم بدانند، ادامه داد: البته از آن طرف هم ما می دانیم که به دلیل گاهی وقت ها کمبود اطلاعات یا عدم انتقال صحیح آن زمینه برای افزایش برخی نگرانی ها فراهم می شود و امید است رسانه های جمعی با برخورد مسولانه ای که با این مسئله دارند کمک دهند وزارت نیرو بتواند به وظایف خود بهتر عمل کند.
وضعیت بارش ها کمتر از پارسال 
وی در ادامه با اشاره به برنامه وزارت نیروز برای مهار سیلاب، خاطرنشان کرد: درست است که حدود ۴۵ روز از سال آبی گذشته است ولی بارش‌های ما نسبت به سال قبل و حتی نسبت به متوسط دراز مدت، کمتر است.  
اردکانیان افزود: ما مهندسی رودخانه و لایروبی‌ها را انجام می دهیم ولی این روزها نگرانی از بابت سیلاب نداریم و امیدواریم بارش‌ها بیشتر شود.
وی ادامه داد:  پیش بینی ما این است که در فصل پائیز بارش‌ها کمتر از سال گذشته و متوسط سال‌های دراز مدت است. امیدواریم در زمستان این مساله جبران شود.
تاکنون ۱۲۵ پروژه پویش #هرهفته الفب ایران به بهره برداری رسیده است
وزیر نیرو در ادامه گفت: تاکنون ۱۲۵ از ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری ۳۲هزار میلیارد تومان از ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده به اتمام رسانده ایم.
اردکانیان ادامه داد: تا پایان سال مطابق برنامه ۱۲۵ پروژه باقی مانده هم در بخش های آب، برق و فاضلاب به بهره برداری خواهد رسید.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =