۳۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۹
کد خبرنگار: 906
کد خبر: 84098428
۰ نفر

برچسب‌ها

خطای انسانی و سفر به مقصد مرگ

اراک - ایرنا - کارشناسان در ارزیابی‌های خود علت وقوع بیش از ۹۰ درصد از حوادث رانندگی منجر به فوت را خطای انسانی اعلام کرده‌اند و همین امر موجب می‌شود بسیاری از رانندگان و مسافران به جای مقصد مورد نطر خود، با مرگی دردناک راهی دیار آخرت شوند .

وقوع یک حادثه رانندگی که منجر به فوت یا جراحت سرنشینان شود، چندین نفر را در جامعه تحت تاثیر قرار می‌دهد و آثار روحی و روانی ناشی از آن تا سال‌های سال باقی می‌ماند، به همین دلیل  اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در این‌زمینه ضروری است.

به نظر می‌رسد اگر نقش انسان‌ها در وقوع تصادفات مرگبار بیش از ۹۰ درصد است باید تدابیر سخت‌گیرانه‌ای در خصوص تخلفات رانندگی در کشور اتخاذ شود تا شاید عاملی بازدارنده برای کاهش خطاهای رانندگی و جلوگیری از بروز حوادث شود.

در کنار عامل خطای انسانی نباید از سهم سایر عوامل در بروز  تصادفات و به ویژه حوادث منجر به فوت نیز غافل شد و بایستی برنامه‌های جامع و همه جانبه‌گرایانه‌ای در این خصوص تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شود.

با توجه به اینکه ۲۰ نوامبر -سالروز یادبود قربانیان حوادث جاده ای- امسال با ۳۰ آبان ماه هم زمان شده، ضروری است یکبار دیگر به این موضوع پرداخته شود و راهکارهای لازم برای کاهش تصادفات رانندگی و خسارات و تلفات ناشی از آن مورد بازبینی قرار گیرد.

روز جهانی بهداشت که هر ساله از سوی سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود در سال ۲۰۰۴  برای نخستین بار به موضوع ایمنی راه‌ها اختصاص یافت و از  آن پس برنامه هایی با هدف ارتقاء آگاهی در زمینه صدمات ناشی از حوادث جاده‌ای خسارات آن برگزار شد که این موضوع مورد توجه مسئولان استان مرکزی نیز قرار گرفته است.

روز جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۴  برای نخستین بار به موضوع ایمنی راه‌ها اختصاص یافت

جاده‌های استان مرکزی با وجود اینکه از وضعیت مناسبی نسبت به برخی دیگر از نقاط کشور برخوردارند، اما روزانه شماری از انسان‌ها در راه‌های این استان جان خود را از دست می‌دهند و یا دچار جراحات‌های سنگین و جبران ناپذیر می‌شوندکه این امر کاوش برای یافتن علت و راه حل در این خصوص را ضروری ساخته است.

نصب دوربین‌های ثبت تخلفات

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی نصب دوربین‌های ثبت تخلفات را یکی از راهکارهای کاهش خطاهای انسانی در رانندگی دانست و  گفت: ۲۶ دوربین ثبت تخلفات پیش از این در جاده‌های استان نصب شده و به تازگی نیز ۴۶ دستگاه دوربین جدید خریداری شده که ۱۱ دستگاه آن نصب و بقیه نیز در حال نصب و راه‌اندازی است.

«علی زندی‌فر» با بیان اینکه هوشمندسازی جاده‌ها از مواردی است که در کاهش حوادث رانندگی نقش موثری دارد، افزود: جاده‌های این استان از وضعیت خوبی نسبت به استان‌های دیگر برخوردارند اما هنوز تا نتیجه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد

وی اظهار داشت : در ۲ سال اخیر پیمانکاران به دلیل نوسانات قیمت‌ها استقبال خوبی از طرح‌های راهداری استان مرکزی نداشته‌اند و این امر مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: تخریب و سرقت تجهیزات استفاده شده در راه‌های استان مرکزی نیز از دیگر مشکلات جدی است که موجب صرف وقت و هزینه‌های زیاد می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی ادامه داد: پارسال ۱۰ میلیاد ریال اعتبار برای به روزرسانی روشنایی جاده‌های این استان که به واسطه سرقت تجهیزات و یا تخریب آسیب دیده بودند، هزینه شد.

زندی فر اظهار داشت: روشنایی جاده‌ها نقش موثری در کاهش حوادث ترافیکی دارد و استان مرکزی در این راستا جزو سه استان برتر کشور است که توانسته ۳۲۰ کیلومتر از راه‌های خود را به سیستم روشنایی مجهز کند.

وی عنوان کرد: اصلاح نقاط حادثه خیز نیز در کاهش تصادفات رانندگی نقش موثری دارد و این مهم همواره جزو برنامه‌های مستمر راهداری استان مرکزی بوده و هست.

۱۰ میلیاد ریال اعتبار برای به روزرسانی روشنایی جاده‌های استان مرکزی که به واسطه سرقت تجهیزات و یا تخریب آسیب دیده بودند، هزینه شد

وی یادآور شد:  نقاط حادثه خیز استان مرکزی در سال ۸۶ به ۱۱۷ نقطه رسیده بود که این نقاط هم‌اکنون به هشت مورد کاهش یاقته است و اصلاح نقاط باقی مانده نیز در دستور کار قرار دارد و امسال ۴۰ تقاطع آنتنی نیز در جاده‌ها اصلاح و ایمن سازی شده است.

امدادرسانی سریع در جاده‌ها در اولویت برنامه‌ها است

سرپرست جمعیت هلال احمر استان مرکزی نیز گفت: ۱۳ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای در این استان وجود دارد که خدمات آن به صورت ۲۴ ساعته و در راستای کمک به آسیب دیدگان از تصادفات است.

«علیرضا محمودی» افزود: در هر پایگاه چهار نیروی نجاتگر آماده خدمات رسانی به حادثه‌دیدگان است و این نیروها پس از اطلاع از حادثه در کوتاهترین زمان ممکن به محل حادثه اعزام و نسبت به رها سازی و امداد مجروحان اقدام و آنان را به نزدیکترین محل درمانی اعزام می‌کنند.

وی بیان کرد: نجاتگران جمعیت هلال احمر استان مرکزی تعامل و ارتباط تنگاتگ و خوبی با عوامل اورژانس دارند و همه تلاش آنها برای امداد رسانی سریع و نجات جان انسان‌ها است.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان مرکزی ادامه داد: تجربه سال‌های سال نجاتگران جمعیت هلال احمر این استان که در صحنه‌های مختلف حوادث جاده‌ای حضور دارند نشان می‌دهد که بیشترین تصادفات در نزدیکی شهرها و به علت خستگی و خواب آلودگی رخ می‌دهد که انتظار است فرهنگ‌سازی لازم و وسیع در این خصوص بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

آتش نشانی اراک ۱۰۸ حادثه رانندگی جاده‌ای را امدادرسانی کرد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک هم گفت: بخشی از فعالیت‌های این سازمان در امدادرسانی به حوادث جاده‌ای است که در این راستا همه تلاش‌ها بر امدادرسانی سریع در این حوادث است.

«مسعود آقازیارتی» افزود: از ابتدای امسال تاکنون این سازمان ۱۰۸ حادثه جاده‌ای را امدادرسانی کرده که این حوادث ۱۲۷ نفر مصدوم و ۱۳ فوتی داشته‌اند.

وی بیان کرد: بررسی‌های صورت گرفته در بروز حوادث رانندگی نشان می‌دهد که علت اصلی وقوع این حوادث خطاهای انسانی و بی‌توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی است که نیاز است این مهم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

نبستن کمربندی ایمنی علت جان باختن بسیاری از افراد در تصادفات است

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی هم گفت: ۷۷ درصد از کشته‌شدگان حوادث جاده‌ای استان مرکزی هفت ماهه سال جاری را مردان و ۲۳ درصد را زنان تشکیل داده‌اند و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، تعداد زیادی از افرادی که در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند به دلیل نبستن کمربند ایمنی بوده است.

سرهنگ «محمد پورشمس» افزود: نبستن کمربند ایمنی بیشتر در جاده‌های فرعی و روستایی است که رانندگان احساس می‌کنند پلیس حضور ندارد و نیاز است در بحث فرهنگ سازی به این موضوع مهم بیش از پیش پرداخته شود.

وی بیشترین علت وقوع حوادث با ۴۹ درصد را مربوط به واژگونی خودروها دانست و گفت:  در هفت ماه گذشته، ۴۴ درصد پلاک خودروهای تصادفی در جاده‌های استان مرکزی بومی و بقیه غیربومی بوده است

وی بیان کرد: در هفت ماه گذشته، مجموع تصادفات جاده‌ای استان مرکزی با کاهش ۳۹ درصد همراه بوده که این نسبت در تصادفات منجر به فوت به ۱۰ درصد، در تصادفات جرحی و مجروحان به ۲۴ درصد و در تصادفات خسارتی به ۴۶درصد درصد رسیده است.

فرهنگ سازی در خصوص بستن کمربند ایمنی درجاده های فرعی وروستایی ضروری است

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در این مدت، ۳۱ درصد از تصادفات جاده‌ای این استان در بزرگراه‌ها، ۳۰ درصد در راه‌های روستایی، ۲۱ درصد در راه‌های اصلی و ۱۸ درصد در آزادراهها رخ داده است.  

وی اظهار داشت: ۲۰ نوامبر سال ۲۰۰۴ برای نخستین بار به موضوع ایمنی راه‌ها و یادبود آیین قربانیان سوانح ترافیکی پرداخته شد که هدف از این امر، ضمن یادآوری آمار قربانیان ، انعکاس آلام وارده بر پیکرخانواده‌ها و جوامع و اقدامات تاثیرگذار برای جلوگیری از وقوع سوانح دردناک رانندگی است.
سرهنگ پورشمس» افزود: در ایران این آیین با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و همچنین نجات جان افراد با ارتقاء آگاهی در زمینه تصادفات ناشی از حوادث جاده ای مورد توجه است.

افزاییش فوت‌شدگان تصادفات جاده‌ای استان مرکزی در محل حادثه 

معاون عمرانی استانداری مرکزی نیز گفت: شمار کشته‌های ترافیکی این استان در نیمه نخست امسال در محل حادثه افزایش یافته است که این مهم باید کارشناسی شده و اقدام لازم برای نجات حادثه دیدگان بیشتر شود.

«مهدی زندیه وکیلی» افزود: اورژانس استان مرکزی باید به‌صورت ضربتی برای مشخص شدن علل دقیق این مشکل بررسی‌های لازم  را انجام دهد.

وی بیان کرد: افزایش شمار قربانیان حوادث رانندگی امسال استان ممکن است به‌دلایل تاخیر در اعزام تیم‌های امداد و نجات، افزایش سرعت رانندگان و بی‌احتیاطی و شدت تصادف‌ها باشد و نیاز است در اسرع وقت با حساسیت لازم این موضوعات به‌صورت کارشناسی نقد و نظر شده و تصمیمات بازدارنده و موثر اتخاذ شود.

معاون عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: این استان بیشترین آزادراه کشور را دارد و جاده‌های برون‌شهری آن از پرترددترین راه‌ها است اما حوزه هوشمندسازی ترافیک در این خطه نواقصی دارد و می‌طلبد تا مسئولان کشوری نگاه ویژه به آن داشته باشند.

زندیه وکیلی اظهار داشت: برخورداری استان در مقوله  هوشمندسازی ترافیک حتی از  برخی از استان‌های کشور که آزادراه کمی دارند نیز کمتر است و توجه به این امر یکی از علل مهم در تصادفات و تلفات ناشی از این حوادث است.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و این استان یکی از مراکز پرتردد جاده‌ای کشور است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و در این استان ۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه و جاده‌های اصلی و فرعی در مسیر شمال به جنوب کشور وجود دارد.

چهارهزار کیلومتر از راه‌های استان مرکزی روستایی است و روزانه حدود ۴۹۰ هزار وسیله نقلیه در جاده‌های این استان تردد دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =