صاحبنظر روس: رهبر عالی ایران بهترین راه حل را برای مناقشه قره باغ اعلام کردند

مسکو - ایرنا - صاحبنظر روس در امور خاورمیانه گفت که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران بهترین راهکار را برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ و پایان جنگ و خونریزی در این منطقه اعلام کردند.

موسی قربانف که ریاست جامعه اهل بیت شیعیان در روسیه را برعهده دارد، روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران باتوجه به اینکه منطقه مناقشه قره باغ در مجاورت مرزهایش قرار دارد سعی می کند این مناقشه را هرچه سریعتر حل کند.

وی خاطرنشان کرد که ایران تلاش می کند تا شرایطی فراهم نشود که آمریکا بتواند از آن برای نفود به منطقه مجاور ایران استفاده کند و به همین دلیل تلاش های تهران برای پایان دادن به مناقشه قره باغ تمرکز یافته است و اقدامات این کشور صادقانه است.

وی گفت: جمهوری آذربایجان می گوید که در منطقه قره باغ هیچ تروریستی را برای جنگ بکار نمی گیرد اما باتوجه به اطلاعات موجود تروریست ها از خاورمیانه برای جنگیدن منتقل شده اند و ایران نگران وجود تروریست ها در نزدیکی مرزهای خود است.

کارشناس مسلمان روس با بیان اینکه ایران همواره با تروریست ها مبارزه کرده است، اظهار کرد: آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی به تروریست ها در قره باغ هشدار داد که به مرزهای ایران نزدیک نشوند و این کشور اجازه حضور هیچ تروریستی را در نزدیکی مرز خود نخواهد داد و با آنها قاطعانه برخورد می کند.

مقام معظم رهبری روز سه شنبه در سخنانی که به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) تاکید کردند : جنگی که بین دو همسایه ما برقرار است حادثه تلخی است. بایستی هر چه زودتر تمام بشود.  

ایشان با اشاره به اینکه سرزمینهای آذربایجان همه باید آزاد شود گفتند که امنیت ارامنه باید محفوظ باشد.

فرمانده کل قوا همچنین تاکید کردند که به مرزهای بین المللی نباید تجاوز شود و تروریستها هم به مرزهای ما نزدیک نشود و اگر اینها نزدیک شوند برخورد خواهد شد.

طرح صلح ایران برای قره باغ بر اساس اصول بین المللی

رئیس جامعه اهل بیت روسیه درباره طرح صلح ایران برای پایان مناقشه قره باغ گفت: این طرح صلح را سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران معرفی کرد و برای این منظور به کشورهای آذربایجان، روسیه، ارمنستان و ترکیه سفر کرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران اصرار دارد که مناقشه قره باغ بر اساس اصول بین المللی حل و فصل شود. بر اساس این طرح ارمنستان باید نیروهای خود را از مناطق اشغالی در جمهوری آذربایجان بیرون بکشد و باکو نیز باید حقوق ارمنیان ساکن قره باغ را تضمین کند تا در آینده آنها دچار مشکل نشوند.

قربانف با بیان اینکه پیشنهاد ایران برای صلح در قره باغ بهترین طرح است، اظهار کرد: طرف های مناقشه قره باغ شامل ارمنستان و جمهوری آذربایجان به ایران اعتماد دارند و تهران علاقه مند است تا در منطقه خونریزی نشود.
 

 مخالفت ایران با حضور ناتو و آمریکا در منطقه قفقاز

کارشناس امور خاورمیانه روسیه خاطرنشان کرد که ایران با حضور سازمان ناتو و آمریکا در منطقه قفقاز جنوبی مخالف است و نمی خواهد شرایطی پیش آید که نیروهای بیگانه در این منطقه مستقر شوند. آمریکا می خواهد به ایران نزدیک شود و این هدف استراتژیک واشنگتن است که در مناطق پیرامونی ایران اجرا و دنبال می شود.

وی افزود: زیرا نیروهای بیگانه غربی به بی ثبات سازی منطقه مشغول خواهند شد که این مساله با منافع ایران همسو نیست و به همین دلیل تهران با مسکو برای تامین امنیت و ثبات منطقه همکاری می کند و رایزنی های دوجانبه به صورت منظم برگزار می شود.

قربانف با بیان اینکه آمریکا و فرانسه در مناقشه قره باغ به منافع خود فکر می کنند، اظهار کرد: زیرا از دیدگاه این دو کشور جمهوری آذربایجان منابع بزرگ نفتی دارد و می توان از این کشور منفعت برد.

وی در پایان تصریح کرد که ارمنستان باید شرایط پیشنهاد شده ازسوی جمهوری آذربایجان را بپذیرد و نیروهای خود را از این کشور خارج کند و تا زمانی که مناقشه قره باغ به یک جنگ تمام عیار و بین المللی تبدیل نشده است، مسائل را در پشت میز مذاکره حل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جهان