ساخت و سازهایی که طبیعت را ویران می‌کند

بروجرد - ایرنا - طبیعت بکر و زیبا و گردش پذیر بروجرد چند صباحی است به دلیل ساخت و سازهای بی رویه که این مناطق و مناظر را ویران می‌کند.

در سالهای اخیر بسیاری از افراد عادی، صاحبان بنگاههای املاک با تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی و بنا کردن سازه های آهنی نه تنها اراضی حاصلخیز و مستعد کشاورزی را تخریب و نابود کردند بلکه دکانی برای سودجویی برخی افراد باز نموده اند.

در جندسال اخیر افرادی که دارای زمین زراعی بوده کم کم با حصارکشی و ساخت و ساز شبانه آن را به ویلا تبدیل و به  فروش می رسانند یا استفاده شخصی می کنند که درهر صورت تخریب اراضی حاصلخیز را بدنبال دارد.

طبق قانون هرساخت‌وسازی در اراضی کشاورزی خارج از محدوده شهرها یا خارج از محدوده طرح هادی روستایی و یا بدون مجوز کمیسیون تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی وزارت جهاد کشاورزی باشد، غیرمجاز است. اما با افزایش قیمت مسکن و زمین بویژه از ابتدای سال تاکنون، تمایل مالکان را به تغییر کاربری اراضی بیشتر کرده است.

منطقه زیبا و گردش پذیر گلدشت و کپرگه بیشترین مناطقی هستتد که یا با همکاری دهیاری و مجوز بنیاد مسکن و یا بدون مجوز از جهاد کشاورزی بیشترین تغییر کاربری اراضی در آن دیده می شود و این روش به روستاهایی هنچون بندیزه، دودانگه، توده زن و بیشتر روستاها که دارای طبیعت و اراضی بکر هستند رسیده است.

به اعتقاد کارشناسان مسکن قیمت زمین مانند بقیه کالاها گران شده است، به‌ همین دلیل شاهد افزایش آمار تغییر کاربری اراضی کشاورزی هستیم. این افراد برایت باورند، اگر بنایی ساخته شود افزایش قیمت شامل آن می‌شود. حتی اگر این بنا به‌صورت غیرمجاز ساخته شده باشد.

 قانون مقابله با تغییر کاربری اراضی در سال ۷۴ اصلاح شد و بر اساس این قانون «تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در هر استان به عهده کمیسیونی مرکب از رئیس سازمان جهاد کشاورزی، ‌مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آن استان و یک نفر نماینده استاندار است که به ریاست سازمان جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود.

بنابراین با توجه به اینکه بروجرد دارای مرغوب‌ترین زمین‌های کشاورزی است، تغییر کاربری بالای اراضی در این شهرستان‌ نشان می‌دهد که زمین‌های مرغوب کشاورزی در حال تخریب و تبدیل به زمین‌هایی برای ساخت و ساز است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در این خصوص گفت: در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز توسط امور اراضی از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲  مورد تخریب که منجر به آزادسازی بیش از  ۱۲هزار و ۵۰۰ مترمربع از بهترین اراضی زراعی و باغی شهرستان بروجرد شده، اجرای حکم شده است.
عزت الله نباتی اظهار داشت: این اراضی اغلب در منطقه گلدشت بروجرد بوده که اقدام به ساخت و نصب آلاچیق، دیوارچینی و فنس کشی نموده و به دستور قضایی تخریب و آزاد سازی شد.

وی ادامه داد: از آنجا که اراضی زراعی و باغی دارای مرغوبترین نوع خاک و منبع عمده تولید محصولات کشاورزی و عامل تامین امنیت غذایی می‌باشند لذا قانون قوی و صراحتا اعلام داشته که تغییر این زمین‌ها به هر شکل ممکن از جمله فنس کشی ،دیوار کشی ،ساخت بنا ممنوع است.

نباتی تاکید کرد: انتظار می‌رود کشاورزان پیش از هرگونه تغییر کاربری در این اراضی از اداره امور اراضی شهرستان استعلام نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد، علت افزایش تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به مسکونی را نقدینگی می‌داند که بعد از بازارهای مالی اراضی کشاورزی را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

نباتی با اشاره به اینکه خرید و فروش و قطعه‌بندی مشاع، قانونی است و ما نمی‌توانیم مانع خریدهای مشاع شویم، گفت:  امروز چالش اصلی ما در تغییر کاربری، دلال‌ها و سوداگران هستند. آنها اراضی کشاورزی را می‌خرند و به چند نفر می‌فروشند. خریدار ممکن است تغییر کاربری بدهد بعد بفروشد یا اینکه قبل از تغییر کاربری زمین را بفروشد. مشکل بعد از این است.

وی گفت: برخی دلالان زمین را می‌خرند و می‌سازند و می‌فروشند و سود میلیاردی می‌برند. بعد واحدها را می‌فروشند. اما وقتی این تغییر کاربری‌ها شناسایی می‌شود که خریدار اصلی سودش را برده و زمین یا خانه را مثلاً به یک فرد عادی فروخته است. حالا ما به جای سوداگر اصلی با خریدار بی‌تقصیر مواجه می‌شویم. 

 وی چالش دیگر مقابله با تغییر کاربری اراضی را بنگاه‌های غیرمجازنام برد که به‌صورت گسترده زمین‌ها را خرید و فروش می‌کنند و تغییر کاربری می‌دهند. 
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: ۳۸۵ هکتار از اراضی ملی در شهرستان مورد تخریب و تصرف قرار گرفته که برای پرونده قضایی تشکیل شده است.
امیر ثقلینی افزود: اطلاعیه هایی با مضامین پیشگیری از زمین خواری، ممنوعیت خرید و فروش بدون اخذ استعلام از منابع طبیعی، تخریب و تصرف عدوانی در مراتع و روستاها، ممنوعیت ورود دام غیر مجاز به عرصه های مرتعی شهرستان، ممنوعیت حمل و بهره برداری از درختان بدون مجوز حمل و بهره برداری می باشد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: هرگونه خرید و فروش اراضی ملی خارج از محدوده شهر بدون استعلام منابع طبیعی ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد قانونی صورت می گیرد.

رییس اداره راه و شهرسازی بروجرد از رفع تصرف پنج هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی این شهرستان خبرداد و گفت: ۶پرونده تصرف اراضی ملی و دولتی این شهرستان که در سالجاری در دست بررسی است.
احمد پارسا تاکید کرد: خرید و فروش اراضی ملی و دولتی واقع در محدوده شهر که در حاکمیت دولت هستند جرم بوده و در صورتی که معامله ای در زمینه خرید و فروش این اراضی صورت گیرد باطل و مشمول فروش مال غیر خواهد شد.
رییس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: تعاونیهای مسکن باید در واگذاری زمین به متقاضیان از صحت غیر دولتی و ملی نبودن اراضی اطمینان داشته باشند تا مشکلی برای تعاونی و مردم ایجاد نشود.

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد از همه مردم خواست قبل از هر گونه اقدام در خصوص خرید زمین و ملک ابتدا استعلام لازم از بخش املاک و حقوقی اداره راه و شهرسازی بعمل آورند تا در دام افراد سودجو گرفتار نشوند.
پارسا با اشاره به اینکه مردم می‌توانند در راستای رفع تصرف اراضی ملی راه و شهرسازی را یاری کنند، تاکید کرد: مردم می‌توانند هر گونه تصرف و تعرض به اراضی ملی در محدوده و حریم شهر را به اداره راه و شهرسازی شهرستان‌ها اطلاع دهند.
شهرستان بروجرد دارای ۹۶ هزار هکتار اراضی ملی است که اکثر مرتع می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =