انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ آخرین وضعیت آرای ماخوذه در ایالت‌های کلیدی

نیویورک- ایرنا- پنجاه و نهمین دور انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی به ساعات پایانی خود نزدیک می‌شود که به لحاظ تعداد بی سابقه آرای پیش از موعد، نگرانی از احتمال آشوب و خشونت پس از آن و از سوی دیگر سایه سنگین همه‌گیری کرونا بر این رویداد، انتخاباتی بی سابقه در تاریخ این کشور به شمار می رود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، دونالد ترامپ بارها ادعای تقلب در رای‌گیری به ویژه رای‌گیری پستی را تکرار کرده و خواستار نظارت گروهی از نظامیان برای صحت انتخابات شده است.

طبق گزارش موسسه تحقیقات و آموزش حقوق بشر که افراط‌گرایی را در شبکه‌های مجازی ردیابی می‌کند،  گروه‌های افراطی راست‌گرایان نشان داده‌اند که قصد دارند به این تماس توجه کنند. گروه‌های چپ‌گرا قول داده‌اند با افرادی که به اعتقاد آنها درگیر سرکوب رای دهندگان هستند، مقابله کنند.

گروه‌های افراطی در حال برنامه‌ریزی برای اقدامات در ایالات کلیدی همچون میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین هستند. بر اساس گزارشی از میلیشیا واچ، موقعیت درگیری مسلحانه و پروژه اطلاعات رویدادها، این ایالت‌ها به همراه جورجیا و اورگان، انتخابات پرخطری را به دلیل فعالیت گروه‌های پارتیزانی مسلح دارند.

بر اساس تارنمای پروژه انتخابات، تا بامداد سه‌شنبه ۱۳ آبان ماه، ۹۹ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۰۷۹ نفر آرای خود را به صورت حضوری (۳۵ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۸۳۰) و پستی (۶۳ میلیون و ۹۳۶ هزار و ۲۴۹) به صندوق‌های رای انداخته‌اند.

هنوز ۲۸ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۷۴۹ برگه رای به صندوق‌ها بازنگشته‌اند.

در ایالت‌های کلیدی هم آرای ماخوذه تا بامداد سه شنبه به این شرح است:

آریزونا:

از مجموع ۲ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۵۷۷ رای ماخوذه، ۹۲۳ هزار و ۸۰۵ رای متعلق به دموکرات‌ها و ۹۱۴ هزار و ۱۷۲ رای هم به جمهوریخواهان تعلق داشته است.

۶۳۳ هزار و ۶۰۰ نفر هم به صورت غیرحزبی ثبت نام کرده‌اند.

فلوریدا:

از مجموع ۸ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۸۹۶ رای ماخوذه، ۳ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۲۱۱ رای در سبد دموکرات‌ها، ۳ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۸۸ رای در سبد جمهوریخواهان و ۱ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۶۴۸ رای هم برای غیرحزبی‌ها ثبت شده است.

جورجیا:

در این ایالت هم ۳ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۸۱۹ رای به صندوق‌ها ریخته شده است که معادل ۵۵.۹ درصد آرای ثبت نام شده است. در این ایالت وضعیت حزبی آرا مشخص نیست.

آیووا:

مجموع آرای پیش از موعد در این ایالت، ۹۵۵ هزار و ۹۷۵ رای ثبت شده است که از این بین، ۴۳۸ هزار و ۱۵۵ رای از آن دموکرات‌ها، ۳۱۶ هزار و ۵۱۲ رای از آن جمهوریخواهان و ۱۹۶ هزار و ۸۷۱ رای هم از آن غیرحزبی ‌ها بوده است.

میشیگان:

در این ایالت کلیدی هم ۲ میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ نفر معادل ۸۵.۶ درصد ثبت نام‌کنندگان برای رای‌گیری، در انتخابات پیش از موعد آرای خود را به صندوق‌ها انداخته‌اند. با این حال، وضعیت آرای حزبی در آن هنوز مشخص نیست.

مینه‌سوتا:

در مینه‌سوتا که نظرسنجی‌ها از برتری بایدن حکایت دارند، ۱ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۵۷۵ رای به صندوق ریخته شده است که وضعیت حزبی آن نامعلوم است.

کارولینای شمالی:

در این ایالت هم که رقابت بسیار تنگاتنگ گزارش شده است، ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۹۶۳ رای به صندوق‌ها ریخته شده است و باید منتظر آمار نهایی در پایان رای‌گیری امروز ماند.

با این حال تاکنون ۱ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۳۶۶ رای به دموکرات‌ها، ۱ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۸۲۲ رای به جمهوری‌خواهان و ۱ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۱۷۲ رای هم به غیرحزبی‌ها تعلق دارد.

نیوهمپشایر:

در این ایالت هم تاکنون ۱۸۱ هزار و ۵۷۷ رای به صندوق‌ها انداخته شده است که معادل ۸۰.۷ درصد آرای ثبت نام شده است.

پنسیلوانیا:

این ایالت که در انتخابات جاری، به یکی از کلیدی‌ترین ایالت‌ها تبدیل شده است، ۲ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۳۵۱ رای را از شهروندان خود دریافت کرده است.

سهم دموکرات‌ها ۱ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۱۹۴ رای، سهم جمهوری‌خواهان ۵۵۵ هزار و ۸۰۵ رای و سهم غیرحزبی‌ها هم ۲۴۵ هزار و ۱۱۵ رای بوده است.

تگزاس:

در این ایالت که نظرسنجی‌ها از برتری ترامپ حکایت دارند، تنها عدد کلی آرای ماخوذه بدون اعلام جزئیات منتشر شده است که ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۱۰۱ رای بوده است.

ویسکانسین:

در این ایالت کلیدی هم تنها آرای حضوری اعلام شده که پیش از موعد به صندوق‌ها ریخته شده است. بر این اساس، این ایالت ۱ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۵۳۳ رای حضوری اخذ شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha