یمن: در حمله به عربستان از موشک‌ها و تسلیحات بومی استفاده می‌کنیم

تهران - ایرنا وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن با رد اتهامات مربوط به حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از صنعاء گفت: ما در حمله موشکی و نظامی خود به اراضی سعودی از موشک های بومی و محلی پیشرفته انبارهای تسلیحاتی یمن استفاده می‌کنیم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، "هشام شرف" وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن مستقر در صنعاء درباره مذاکرات احتمالی صلح گفت که این مذاکرات احتمالا تا دو ماه آینده بین طرف‌های درگیر در یمن به منظور توقف جنگ و اجرای برنامه‌های مربوط به فرآیند سیاسی حل بحران یمن با کمک جامعه جهانی، آغاز شود.
وی در ادامه به توافق تبادل اسرا اشاره کرد و گفت: تبادل زندانیان نشان دهنده بارقه‌ای از امید است که می تواند صلح دائمی و جامعی را که همه یمنی ها آرزو دارند، ایجاد کند.
هشام شرف در پاسخ به سوالی درباره امکان توقف حملات موشکی یمن افزود: صنعاء طرح‌های مختلفی را درباره توقف سورت‌های پروازی و لغو محاصره یمن در مقابل توقف حملات موشکی یمن به پایگاه‌های سعودی پیشنهاد داده است.
او با رادیو فرانسوی "مونت کارلو" گفت‌وگو می‌کرد، افزود: ما حتی به عربستان این پیشنهاد را دادیم که امنیت مرزهای ما را تامین کند و در مقابل ما هم مرزهای آنها را امن کنیم و در امور داخلی ما دخالت نکند.
وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در ادامه با اشاره به تلاش مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن برای موافقت عربستان با این پیشنهادها گفت که گریفیتس تلاش زیادی در این زمینه انجام داده است و برای او آرزوی موفقیت می‌کنیم.
وی از جامعه جهانی خواستار حمایت از تلاش های گریفیتس برای برقراری صلح در یمن و توقف فروش سلاح به کشورهای متجاوز به یمن شده است.
هشام شرف همچنین به اتهامات وارده به صنعاء درباره کمک های تسلیحاتی ایران به یمن گفت که این کشور "فقط یک کشور دوست" است.
وزیر خارجه دولت مستعفی یمن افزود: ما در حمله موشکی و نظامی خود به اراضی سعودی از موشک های بومی و محلی پیشرفته انبارهای تسلیحاتی یمن استفاده می‌کنیم.
هشام شرف در ادامه ضمن تکذیب هرگونه حمایت نظامی یا مالی ایران به یمن گفت که ایران طرف مستقیم عملیات صلح آینده در یمن خواهد بود.
وی افزود: ما پیام صلح و دوستی را برای همه طرف‌ها فرستادیم و پیشنهاد آشتی ملی بین طرف های درگیر در یمن را دادیم، اما تاکنون هیچ گونه پاسخ مثبتی در ازای این پیام ها دریافت نکرده‌ایم.
شرف گفت که گام های جدیدی برای پایان توافق تبادل جدید اسرا و بازداشت شدگان برداشته شده است و احتمالا تا پایان سال جاری میلادی به امضا برسد.
نخست وزیر دولت نجات ملی یمن ضمن ابراز امیدواری درباره ادامه رایزنی‌ها برای آزادی همه اسرا تاکید کرد که یمنی ها هیچ نیازی ندارند که برخی از آنها برخی دیگر را به اسارت خود دربیاورند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha