تسهیل تامین مواد اولیه با تهاتر واردات در مقابل صادرات

تهران - ایرنا - رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان جزئیاتی از مصوبه جدید دولت و رویه جدید واردات و صادرات تهاتری کالا گفت: بر اساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌توانند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تامین‌کننده کالا تهاتر و برای واردات کالا اقدام کنند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، « حمید زادبوم » افزود: طبق این مصوبه کلیه گمرکات موظف شدند در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی نیز اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در سال جهش تولید، نیازمند افزایش تولید هستیم و افزایش تولید به مواد اولیه و ماشین و ابزارآلات تولید نیاز دارد، از این رو روش‌ تهاتر کالا و واردات در مقابل صادرات با پیگیری وزارت صمت و موافقت دولت اجرایی شد.

گشایش مسیر رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان در شرایط تحریمی

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: با این مکانیسم، مسیر رفع تعهد ارزی برای صادرکننده در شرایط تحریمی باز می‌شود و صادرکننده از لحاظ روانی، آرامش بیشتری پیدا خواهد کرد و از طرف دیگر مواد اولیه تولید و کارخانجات تامین ‌شده و تولید و اشتغال کشور حفظ می‌شود و تولیدکننده دغدغه مواد اولیه تولید نخواهد داشت.

زادبوم ادامه داد: با توجه به روند صعودی صادرات در دو سه ماه اخیر و باز شدن مسیر تهاتر کالا پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال رشد صادرات داشته باشیم.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: با وجود شرایط تحریم در ۷ ماهه امسال ۳۸ میلیارد دلار تجارت خارجی داشتیم و برای ادامه جهش تولید نیاز بود که مسیر تجارت خارجی کشور باز باشد.

وی افزود: برای افزایش تولید نیاز به ارز صادراتی داریم و از آنجایی که نمی‌خواهیم به نفت وابسته باشیم، این مسیر برای تسهیل تجارت باز شد.

در این روش صادرکننده‌ مطابق روال سال‌های قبل ارز خود را برای واردات مواد اولیه تولید در اختیار واردکننده و تولیدکنندگان قرار می‌دهد و هم تعهد ارزی صادرکننده ایفا می‌شود و هم واردکننده مواد اولیه و تجهیزات تولید را وارد کشور می‌کند.

زادبوم با اشاره به ساده‌سازی و تسهیل مسیر واردات و صادرات با این روش افزود: با پیگیری‌هایی وزارت صمت در یک ماه اخیر این مسیر باز شد و با هماهنگی وزارت صمت، سازمان توسعه تجارت ایران، بانک مرکزی و گمرک این روند پیگیری می‌شود و مکانیسم اجرایی از سوی وزارت صمت طراحی می‌شود.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در این مصوبه به اقلام خاصی برای واردات اشاره نشده است، ادامه داد: اولویت کالاها و اقلام از سوی وزارت صمت تعیین می‌شود و در مرحله اول این فهرست شامل ۲۵۰ کد اچ اس ۸ رقمی کالاست که در وزارت صمت طراحی شده است و در ادامه کالاهای اولویت‌دار بعدی به این فهرست اضافه می‌شود.

زادبوم ادامه داد: در این مسیر در تلاش هستیم دولت کمترین دخالت را داشته باشد و تنها مسیر را برای فعالان اقتصادی هموار کند و لیست کالاهای مورد نظر در اختیار تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی قرار گیرد.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه واردات با ارز متقاضی طی دو سال اخیر ممنوع بود،گفت: با این مصوبه کالاهایی که در گمرکات وارد شده و به علت عدم تامین ارز ترخیص نشده و کالاهایی که به ارز نیاز نداشتند هم می‌تواند از گمرکات ترخیص شود.

وی ادامه داد: براین اساس افرادی که کالاهای‌شان از سال گذشته تا ۱۰ آبان‌ماه به گمرکات وارد شده، در صورتی که کالای مورد نظر جزو کالاهای اولویت‌دار باشد، می‌توانند کالای خود را ترخیص کنند. لذا از هفته آینده روند ترخیص این دسته از کالا نیز شروع می‌شود.

زادبوم با تقدیر از ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و دستگاه‌های مختلف کشور در مسیر اجرایی شدن این مصوبه افزود: همه فرایندهای اداری مازاد در این مسیر باید از پیش پای تولیدکننده، صادرکننده و واردکننده حذف شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha