مسجد تاریخی روستای سرا در سقز مرمت می‌شود

سنندج - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز گفت: مسجد تاریخی روستای سرا از بناهای با ارزش این شهرستان است که عملیات مرمت آن آغاز شد.

صلاح نصراللهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسجد تاریخی روستای سرا در میانه بافت مسکونی و در کیلومتر ۱۵ محور سقز - بوکان قرار دارد.

وی اضافه کرد: این مسجد تاریخی یادگار دوره قاجاریه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص معماری سنتی به شماره ۲۶۹۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه اولین فصل مرمت این بنای تاریخی از محل اعتبارات استانی توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آغاز شده است، افزود: این بنای تاریخی با اعتبار ۹۰۰ میلیون ریال مرمت می‌شود.

نصراللهی یادآور شد: با تعیین اولویت‌های ضروری مرمتی، عملیات سبک سازی سقف کل بنا تعویض، تیرهای فرسوده و تخته کوبی مجدد پست بام، شیب بندی و ایزولاسیون پشت بام و نیز استحکام بخشی و بازسازی دیوارهای خشتی در حال تخریب انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به هزینه بر بودن عملیات مرمت بناهای تاریخی، اتمام عملیات مرمت در این بنا و بناهای تاریخی دیگر شهرستان همچون مساجد تاریخی دو مناره، شیخ مظهر، ترجان، تمبربیگ، حمام تاریخی حاجی صالح و عمارت فاتح فیض الله بیگی قلندر مستلزم جذب و اختصاص اعتبارات ویژه ملی و استانی است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز گفت: امیدواریم از طرف وزارتخانه و نیز استانداری کردستان و فرمانداری ویژه سقز  نسبت به این امر مهم توجه ویژه شود تا بناهای تاریخی شهرستان حفظ شوند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha