۱۲ آبان ۱۳۹۹، ۲۳:۰۴
کد خبرنگار: 2137
کد خبر: 84097429
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

وبینار تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی برگزار شد

تهران- ایرنا- وبینار تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی دوشنبه شب با حضور جمعی از اساتید و کارشناسان در تهران برگزار شد.

به گزارش ایرنا از سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، در ابتدای این وبینار حجت الاسلام المسلمین "غلامرضا مصباحی مقدم" در وبینار "تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی"در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی، با بیان اینکه ملت‌های مسلمان در شرایط امروز باید نسبت به موضوع مواسات و همدلی نگاه ویژه‌تری داشته باشند، اظهار کرد: تامین امکانات مورد نیاز در حوزه بهداشت و درمان یکی از اولویت‌هاست که باید مورد توجه قرار گیرد و در این میان روابط میان مسلمانان نباید آن‌ها را از کمک به یکدیگر غافل کند.
وی با تاکید بر اینکه اگر توان علمی برای درمان این بیماری در کشوری وجود دارد، باید این تجربیات و توان به اشتراک گذاشته شود، اضافه کرد: علاوه بر عمل به دستورات بهداشتی که دین مبین اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته است، فراهم‌آوردن امکانات بهداشتی و پزشکی نیز از اولویت بسیاری برخوردار است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در شرایط امروز کشورهایی داریم که در شرایط مادی و امکانات مطلوب‌تری به‌سر می‌برند، این کشورها باید به دنبال کمک به کشورهایی باشند که با مشکلات مختلف به ویژه اقتصادی روبرو هستند.
وی بر لزوم برگزاری نشست‌هایی میان نخبگان جهان اسلام برای مبادله معلومات و اطلاعات در راستای رسیدن به واکسن و درمان کرونا تاکید کرد و گفت: دانشمندان جهان اسلام برای اختراع واکسن کرونا باید گردهم آیند و بتوانند پیش‌تر از سایر ملت‌ها در این زمینه به نتیجه برسند.
مصباحی مقدم ادامه داد: اکنون با وجود شرکت‌های دانش‌بنیان در جمهوری اسلامی ایران از نظر تامین امکانات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری در شرایط مطلوبی هستیم و از واردات کیت آزمایشی بی‌نیاز شده و تجهیزات بهداشتی را به دیگر کشورها نیز صادر می‌کنیم.
وی از اجرای رزمایش همدلی و مواسات در ایران اسلامی به فرمان مقام معظم رهبری یاد کرد و گفت: این تجربه موفق می‌تواند از ایران به دیگر کشورهای اسلامی منتقل شود و در نقطه مقابل دستاوردهای دیگر ملت‌ها، نیز می‌تواند به ملت و مسئولان ایران ارائه شود.

** قیاس پیدایش کرونا با سلاح بمب اتم و سلاح هسته‌ای
حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری امشب در وبینار تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی، با بیان اینکه در کنفرانس سی و چهارمین علاوه بر ۳۵۰ سخنرانی با موضوعات مهم در عصر حاضر، فعالیت جانبی مبنی بر ارائه مقالات کتبی درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: ما در حوزه مصیبت‌های فعلی کرونا در جهان اسلام فراخوان مقاله داده و از دانشجویان و صاحبان علم خواسته‌ایم تا در این مورد به ارائه مقاله بپردازند که طی هفته وحدت فرصت مقالات و خلاصه آن‌ها بعد از این هفته منتشر خواهد شد.
وی اضافه کرد: علت انتخاب کرونا به عنوان موضوع مقاله‌ای و کتبی کنفرانس سی و چهارم را در این فرصت مطرح خواهیم کرد؛ عصر حاضر، عصر فضای مجازی است و در این عصر سه سونامی را مشاهده کرده‌ایم که سونامی نخست انباشت اطلاعات و افزوده شدن آن با سرعت قابل توجه است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از ارتباطات به عنوان دومین سونامی رخ داده نام برد و اضافه کرد: بیش از سه و نیم میلیارد انسان اکنون به اینترنت دسترسی دارند و پیش‌بینی شده است تا سال ۲۰۳۰ میلادی این آمار به پنج میلیارد انسان خواهد رسید؛ اکنون پروژه‌های مختلف در این حوزه در دست اقدام است که یکی از آن‌ها این است که با یک آنتن ۳۰ سانتی می‌توانیم به همه جهان دسترسی پیدا کنیم که این پروژه از طریق اتصال ماهواره‌های مدار پایین زمین شدنی خواهد بود.
وی از فعال شدن شبکه‌های اجتماعی همانند فیسبوک، واتساپ و غیره یاد کرد و گفت: مردم یکدیگر را راحت‌تر پیدا می‌کنند و گروه‌های اجتماعی کوچک بهتر شکل می‌گیرد که در این صورت فعالیت‌های بزرگ در قالب تشکل‌های بزرگ نیز شدنی خواهد بود که جلیقه زردها نمونه بارزی از این موضوع هستند.
شهریاری به بروز سونامی بلاک‌چین به‌عنوان سومین و جدیدترین سونامی اشاره کرد و افزود: در این سونامی اسناد مالکیتی به رمز اطلاعات غیرقابل انکار تبدیل می‌شود در این صورت نیاز به سازمان‌های حاکمیتی کاهش می‌یابد که هنوز شکل نگرفته اما در بیت‌کوین و پرونده‌های سلامت قابل مشاهده است.
وی تصریح کرد: ما تصور می‌کردیم که مدت قابل توجهی در عصر فضای مجازی به سر می‌بریم اما با آمدن ویروس کرونا شرایط جدیدی فراهم شده است؛ از سویی ما در محیط جغرافیایی زندگی می‌کنیم و از سویی دیگر در فضای مجازی فعالیت داریم. از سویی مسائلی همانند کرونا بر حیات بشر سیطره پیدا خواهد کرد. همانند اکنون که کرونا ارتباطات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را دگرگون کرده است.
شهریاری هوش مصنوعی و رباتیک، زیست فناوری و ژنتیک، خودروهای خودران و پهبادها، نانوفناوری و اینترنت اشیا را از ویژگی‌های انقلاب چهارم صنعتی نام برد و گفت: پیدایش کرونا موجب عصر جدیدی بعد از عصر فضای مجازی خواهد شد و از این رو مشاهده می‌شود که چرا کرونا را برای موضوع مقالات امسال درنظر گرفتیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون امکان مهمی در اختیار بشر قرار گرفته که می‌توانند با ایجاد گروه‌های کوچک که دارای سه ویژگی قدرت مالی، زیست فناوری و فضای مجازی هستند ویروس‌های خطرناکی همانند کووید ۱۹ را تولید کنند که این موضوع خطرات بسیاری را برای جامعه بشری به دنبال خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه خاتمه کووید ۱۹ هنوز مشخص نیست، عنوان کرد: این ویروس شرایط جوامع را تغییر داده است چراکه در گذشته گروه‌های صاحب قدرت و بزرگ، جنگ‌ها را ایجاد می‌کردند اما اگر ساخت کووید ۱۹ برای انسان مقدور شود، افراد در قالب‌های گروه‌های کوچک می‌توانند جنگ‌ها و کشتار جمعی را ایجاد کنند.
شهریاری با اشاره به اینکه پیدایش کووید ۱۹بسیار قابل قیاس با پیدایش بمب اتم و سلاح هسته‌ای است، اظهار کرد: همان مقدار که سلاح هسته‌ای در کشتار مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد، کرونا نیز می‌تواند افراد زیادی را به مرگ بکشاند و آنچه که موجب نگرانی از آینده است، در اختیار قرار گرفتن دانش تولید چنین خطراتی توسط گروه‌های کوچک است.
وی با بیان اینکه ما از فرهیختگان جهان اسلام برای ایده‌پردازی در راستای مقابله با خطرات آینده جامعه بشری دعوت به عمل آورده‌ایم، گفت: ما باید سازمان‌های بین‌المللی، اسلامی و صلح‌دوست را فعال کنیم تا بتوانیم با تدوین اخلاقیات و مرام‌نامه‌های لازم، شاهد صلح و سلامت در آینده جهان باشیم و از خطر افراد زشت‌کار و پلید که به دنبال ترورهای شخصی و ملی هستند در امان بمانیم.
سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از پنجشنبه (۸ آبان) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی آغاز به کار کرد و بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت «وبیناری» پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha