۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۶
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84097411
۰ نفر

برچسب‌ها

یونسکو: ماهیت تهدیدها علیه خبرنگاران تغییر کرده است

تهران- ایرنا- یونسکو اعلام کرد که ماهیت تهدیدها علیه خبرنگاران تغییر کرده و احتمال قتل آنها بدلیل افشای فساد یا نقض حقوق بشر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که سال ۲۰۱۸ در مجموع ۹۹ خبرنگار و سال ۲۰۱۹، ۵۷ خبرنگار در سراسر دنیا کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این پایین‌ترین آمار در یک دهه گذشته است اما ماهیت تهدیدها علیه خبرنگاران تغییر کرده است.

یونسکو افزود: آمار نشان می‌دهد که قتل خبرنگاران در کشورهایی که درگیری مسلحانه دارند، کاهش یافته اما در کشورهایی که صحنه درگیری مسلحانه نیستند، اینگونه نیست.

در این گزارش آمده است: این مساله بیانگر یک روند نگران‌کننده است و بسیاری از خبرنگاران در خارج از مناطق جنگی بدلیل پوشش اخبار فساد، نقض حقوق بشر، تخلفات زیست محیطی، قاچاق و اشتباهات سیاسی کشته می‌شوند.

یونسکو نسبت به «مصونیت» عاملان جرم علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرد و افزود که از ۱۰ مورد، ۹ مورد آن با مجازات روبرو نمی‌شود.

این نهاد وابسته به سازمان ملل، آمریکای لاتین و منطقه دریای کارائیب را دارای بالاترین آمار حملات مرگبار علیه اصحاب رسانه برشمرد. منطقه آسیا پاسیفیک نیز در رتبه دوم قرار گرفت.

در همین حال، «خبرنگاران بدون مرز» نیز اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۳۲ خبرنگار و دستیار رسانه‌ها در سراسر دنیا کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =