وزیر آموزش و پرورش: خیزش های برخاسته از ۱۳ آبان نقشی شگرف در انقلاب داشته است

تهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: سه خیزش برخاسته از دانش ، بینش و همت مردم در یوم‌الله سیزدهم آبان همچون رستاخیزی نقشی شگرف در تحرّک و پیشرفت انقلاب اسلامی داشته است.

به گزارش دوشنبه شب مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، "محسن حاجی میرزایی" در پیامی به مناسبت ۱۳ آبان (روز دانش آموز) نوشت: در حافظه‌ی تاریخی مردم بزرگ ایران، ۱۳ آبان تجلّی و تداعی روزی است که در آن نهال انقلاب اسلامی بالیدن گرفت و شکوفه‌های پرطراوت جمهوری اسلامی در بوستانی به وسعت و عظمت ایران رویید.

وی با بیان اینکه سخن از بزرگ روزی است که در آن نوجوانان و جوانان ایران همیشه سربلند، درسی به استعمارگرانِ دوران آموختند که تا ابد در ذهن تاریخ باقی خواهد ماند، آورده است: یوم‌الله سیزدهم آبان، یادآور سه خیزش برخاسته از دانش و بینش و برآمده از همّت و حمیّت مردم دلیری است که در مسیر انقلاب اسلامی‌ به ندای مقتدای خویش لبیک گفتند و در برابر جور جائران و ظلم ظالمان ایستادگی کردند.

حاجی میرزایی در بخشی دیگر از این پیام نوشت: تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و تسخیر لانه‌ی جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، همچون رستاخیزی سه گانه، نقشی شگرف در تحرّک و پیشرفت انقلاب اسلامی داشته است و هویت و ماهیت هر سه رویداد، در بردارنده‌ی آموزه‌ها و انگیزه‌های اسلامی- ایرانی بود و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به‌موجب ابعاد ملّی و بین‌المللی این روز از آن به‌عنوان «انقلاب دوم»یاد کردند.

وی افزود: این‌جانب به‌عنوان خادم مردم غیور ایران در دستگاه عظیم تعلیم و تربیت، ضمن گرامیداشت این رویداد ملّی و نکوداشت یاد و خاطره‌ی آفرینندگان آن، امیدوارم عموم هموطنان به‌ویژه جامعه‌ی فهیم فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و دانشجویان و دانشگاهیان تمام همّت و حمیّت خویش را در بزرگداشتِ نمادین این رخداد خطیر و پاسداشت نهادینِ اثرات ارزنده و ثمرات برازنده‌ی آن به کاربندند.

به گزارش ایرنا، روز ۱۳ آبان به یاد شهادت جمعی از دانش‌آموان معترض به حکومت پهلوی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به نام روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

دانش آموزان همه ساله در سراسر کشور با برپایی راهپیمایی و در تهران با حضور مقابل ساختمان سفارت سابق آمریکا نسبت به عملکرد ظالمانه این کشور و گرامی داشت دانش آموزان شهید اعتراض می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =