۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۱
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84097335
۰ نفر

برچسب‌ها

راشا تودی: دزدی دریایی مدرن آمریکایی‌ها

تهران- ایرنا- شبکه راشاتودی با اشاره به اقدام آمریکا در فروش نفت توقیف شده در آبهای آزاد، این اقدام واشنگتن را «دزدی دریایی مدرن» نامید.

به گزارش ایرنا، ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که نفتی را که در مسیر ونزوئلا توقیف شده بود فروخته است و سود آن را به صندوقی برای قربانیان تروریسم واریز می‌کند.

در همین رابطه شبکه راشاتودی امروز (دوشنبه) در مطلبی با عنوان «دزدی دریایی مدرن آمریکا» نوشت: واشنگتن در ماه آگوست (مرداد ماه) اعلام کرد که ۱.۱ میلیون بشکه نفت از چهار تانکری که به ونزوئلا حمل می‌شد ضبط کرده است. این کشور در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. اکنون ایالات متحده اعلام می‌کند که نفت این تانکرها را به بیش از ۴۰ میلیون دلار (حدود ۳۴.۴ میلیون یورو) فروخته است.

در همین حال «الیوت آبرامز» نماینده آمریکا در امور ونزوئلا و ایران، تهران را با طرح ادعای تحویل اسلحه به ونزوئلا تهدید می‌کند. با این حال ایران این ادعای واشنگتن را که نفت‌کش‌های مذکور ایرانی هستند، تکذیب کرده است. در آن زمان سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد نفتی که آمریکا می‌فروشد متعلق به ایران نیست.

وی این بار نیز در واکنش به خبر مذکور یادآور شد: همانطور که گفتیم این کشتی‌ها متعلق به ما نبود. اما مطمئناً نفت طرف دیگری دزدیده شده است و «هیچ کشور متمدنی از سرقت حس غرور نمی‌کند».

بر پایه این گزارش ایالات متحده فروش این نفت توقیفی را به عنوان موفقیت خود ثبت می‌کند. در این رابطه «مایکل شروین» وکیل دادگستری ایالات متحده در ناحیه کلمبیا، به خبرنگار راشاتودی گفت: «ما تخمین می‌زنیم ایالات متحده در رابطه با فروش نفت این چهار کشتی بیش از ۴۰ میلیون دلار به دست آورده است.»

ونزوئلا بیشترین ذخایر نفتی را در جهان دارد، اما در حال حاضر تنگناهای تامین شدید سوخت و سایر کالاهای مصرفی در این کشور وجود دارد. رییس جمهوری «نیکلاس مادورو» تحریم‌های آمریکا را مقصر این امر می‌داند.

روز پنجشنبه همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های ثانویه علیه هشت سازمان مستقر در ایران، چین و سنگاپور را به دلیل صادرات محصولات پتروشیمی اعلام کرد، که این اقدام نیز در راستای سیاست‌های واشنگتن برای تحت فشار قرار دادن این کشورها ارزیابی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =