آمادگی گمرک برای ترخیص کالاهای اساسی

تهران- ایرنا- معاون فنی و امور گمرکی گفت: با توجه به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، این نهاد آمادگی ترخیص کالاهای رسوبی بر اساس اولویت‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت و صدور کد رهگیری بانک مرکزی دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از گمرک، «مهرداد جمال ارونقی» با اشاره به جلسه ای که پیرو مصوبه ستاد اقتصادی دولت در مورخ  ۱۱ آبان ماه که در محل وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت به ریاست وزیر صنعت معدن و تجارت و با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه برگزار شد به تشریح تصمیمات اخذ شده در رابطه با ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه موجود در گمرک و بنادر پرداخت.

وی اظهار شد: مقرر شد بانک مرکزی  با قید فوریت نسبت به تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی موجود در گمرکات و بنادر  کشور که اسناد آن به خریدار منتقل نشده است اقدام کند.

ارونقی افزود: همچنین مقرر شد بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری با تعهد تامین ارز ظرف حداکثر سه ماه از تاریخ ترخیص کالا بر اساس مصوبات ستاد هماهنگی دولت و شورای عالی امنیت ملی برای کالاهای اساسی که اعتباری خریداری شده و در بنادر و گمرکات کشور موجود است و اسناد مالکیت آن دراختیار خریداران قرار گرفته است، اقدام کند.

وی با اشاره به آنچه که به گمرک تکلیف شده نیز یاد آور شد: گمرک باید نسبت به ترخیص کالاهای موجود در گمرکات که با ارز اشخاص صورت پذیرفته و تامین ارز بانکی نشده است ، با اعلام اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بدون کد رهگیری بانک با رعایت مقررات مربوطه اقدام کند.

به گفته وی ویرایش ثبت سفارش برای استفاده از ارز اشخاص و تغییر نوع ارز در صورت دریافت مجوزهای قبلی نیاز به تمدید مجوزهای مرتبط با ثبت سفارش نخواهد داشت.

ارونقی خاطرنشان کرد: انجام تشریفات مربوط به رفع تعهد ارزی واردات در مقابل صادرات طبق روال قبل انجام خواهد شد و بانک مرکزی موظف شده ظرف ۲۴ ساعت کد رهگیری واردات در قبال صادرات خود و غیر وارد کنندگان را صادر کند.

وی تصریح کرد: گمرکات کشور می توانند نسبت به ادامه تشریفات گمرکی کالاهایی که ردیف تعرفه استنباطی آنها در یکی از گروههای ۲۱ لغایت ۲۴ بوده و جزو کالاهای ممنوع الورود یا دارای ساخت داخل نمی باشند بدون نیاز به ویرایش ثبت سفارش اقدام کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha