ابراز نگرانی رییس پیشین سیا از تنش‌های انتخاباتی در آمریکا

تهران- ایرنا- رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از اقدام احتمالی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان)، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از شبکه سی ان ان؛ «جان برنان»  به دریافت هشدارهایی از گروه پیگیری تهدیدها وابسته به گروه بین المللی بحران در باره احتمال روبه روشدن ایالات متحده با خطر ناشناخته در روزهای برگزاری انتخابات و پیش و پس از آن، اشاره کرد.

وی با ادعای آزادی، عادلانه و شفاف بودن این انتخابات و با اشاره به رخدادهایی مانند تلاش برای آدم ربایی و اقدام طرفداران ترامپ برای متوقف کردن خودروی ستاد جو بایدن رقیب دموکرات، که ترامپ نه تنها آنها را محکوم نکرده، بلکه تشویق هم کرده و احتمال رخ دادن خشونت‌های مسلحانه در روزهای پیرامونی برگزاری انتخابات، گفت: قبلاً هرگز چنین فردی در کاخ سفید نداشتیم که نتیجه انتخابات و پیروزی احتمالی بایدن رقیب دموکرات را نپذیرفته و این گونه به آتش نفرت در کشور دامن بزند.

برنان چندی پیش با انتقاد از ترامپ در پی دعوت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای سفر به واشنگتن، آن را شرم آور خوانده بود.

وی به یاهو نیوز گفت: شرم آور است که رییس جمهوری در مورد دعوت از ولیعهد عربستان برای سفر به واشنگتن سخن می‌گوید، در حالی که باید با رهبر عربستان به دلیل قتل جمال خاشقچی، با تنفر برخورد کند.

روزنامه آمریکایی نیویورکر نیز با منبع آشوب خواندن ترامپ در داخل و خارج کاخ سفید، نوشت: ترامپ از یک استیضاح، ۲۶ اتهام سوء استفاده جنسی و چهار هزار شکایت؛ جان سالم به در برد، اما ممکن است با پیروزی بایدن، چنین فرصتی را از دست بدهد.  

نیویورکر افزود: تاکنون هیچ رییس جمهوری آمریکا با اتهامات جنایی مواجه نبوده،  اما در حالی که ترامپ برای حفظ کاخ سفید، به شدت تلاش می‌کند، او و اطرافیانش حتما می‌دانند که در صورت شکست در انتخابات، مصونیت دوره ریاست جمهوری را از دست خواهد داد.

اخبار مرتبط