وزیر کشور: باید در زمینه رسانه‌ای و مدیریتی باری از دوش دولت برداریم

تهران- ایرنا- وزیر کشور با بیان اینکه افزایش قیمت باعث می‌شود بخشی از مردم از مدار خرید خارج شوند، گفت: همه مشکلات مثل محدودیت‌ها و تحریم را می‌دانیم اما باید در زمینه رسانه‌ای و مدیریتی تلاش کنیم و باری را از دوش دولت برداریم.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی روز دوشنبه در پنجاه و نهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با بیان این مطلب افزود: دشواری شرایط معیشتی و مشکلات اقتصادی برای مردم ملموس است اما آنچه شرایط را از این سخت تر می‌کند، جریان سازی علیه افکار عمومی کشور است که در ماه های اخیر بسیار زیاد شد، اما بحمدا... مردم مقاومت و همراهی خوبی با دولت و نظام داشتند و صبر و تحمل کردند که ما باید سعی کنیم قدردان مردم باشیم و هرچه میتوانیم مشکلات و مسائل آنها را کم کنیم.

وزیر کشور با اشاره به افزایش قیمت کالاها و کاهش قدرت خرید مردم، اضافه کرد: البته همه می دانیم که بخش عمده ای از فشار بر مردم، در ارتباط با موضوع تحریم ها و محدودیت های ناشی از آن است اما باید با تلاش در عرصه های اجرایی، مدیریتی، رسانه ای و پیشگیری از جریان سازی های مخرب علیه افکار عمومی، تلاش کنیم از فشار بر دوش مردم و دولت بکاهیم و افکار عمومی خودمان را نسبت به مسائل آگاه کنیم.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه سیاست دولت این است که تا سر حد امکان نباید هیچ نوع افزایش جدیدی در قیمتها داشته باشیم، گفت: هر نوع افزایش قیمتی می‌تواند زنجیره افزایش‌ها را تداوم دهد و لذا بایستی حتماً این شرایط مورد مراقبت قرار گیرد و به علاوه، اولویت ها در تأمین کالاهای اساسی دقیقاً رعایت شود. 

وی با اشاره به اینکه نباید جامعه نسبت به اقدامات و پدیده های سیاسی خارج از کشور شرطی شود، اظهار کرد: با وجود احساس نسبی این شرایط، باید تلاش کنیم از هر گونه شوک پیشگیری و آسیب های احتمالی در حوزه های اقتصادی با اقدامات لازم و فشرده و خنثی کننده، مدیریت شده و به حداقل برسد.

رحمانی فضلی در همین زمینه افزود: موضوع انتخابات در یک کشور دیگر، نباید محور دوقطبی سازی در کشور ما شود. نباید به هر دلیل، از جمله نگرش های سیاسی به انتخابات پیش رو، یا منافع زودهنگام، یا اثر پذیری از برخی تحلیل‌های غلط رسانه های بیگانه یا بازتولید و پخش این جهت گیری های مخرب در داخل کشور، زمینه های دوقطبی‌ شدن جامعه و تشدید اختلافات داخلی فراهم شود. 

وزیر کشور با بیان اینکه «در حوزه کالاها با وجود اینکه قیمت ها بالاست، اما مشکل کمبود کالا مطلقاً نداریم» اضافه کرد: همچنین با توجه به کالاهای پر حجمی که با دستور اخیر رئیس جمهوری از گمرک آزاد می شود، در ماه های پیش رو نیز در حوزه کالایی مشکلی نخواهد بود اما باید تلاش کنیم که این موضوع، مستمراً به صورت ملموس و عینی در جامعه محقق باشد. 

وی تصریح کرد: بخشی از شرایطی که در بازار بورس محقق شد، از مدیریت‌های نامناسب رسانه ای و بازتاب بزرگنمایی شده از واقعیت های موجود در بورس، تأثیر می پذیرفت که بحمدا... با ورود هرچند دیرهنگام اما مؤثر سازمان بورس و تقویت روند اطلاع رسانی حرفه ای، اقدامات مناسبی صورت گرفت اما باید مراقبتهای لازم را داشته باشیم. 

وزیر کشور با بیان اینکه رسانه ها در حوزه ارائه تحلیل و مواضع باید به گونه ای عمل کنند که مردم دچار تشویش ذهنی و تصمیم های ناگهانی نشوند، تصریح کرد: این تشویش های ذهنی و تصمیم های ناگهانی، حداقل در کوتاه مدت، می تواند آثار بسیار بدی را در عرصه روانی و اجتماعی مردم داشته باشد. لذا برای پیشگیری از بروز شوک های مخرب آرامش مردم و جامعه، مسؤولیت پذیری رسانه ای و مدیریت تعامل قانونمند با رسانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در همین راستا افزود: از وزارت ارشاد انتظار داریم که در تعامل با رسانه ها، شرایط را مدیریت و هدایت کند تا از ثبات و آرامش افکار عمومی صیانت شود و البته صدا و سیما هم باید همین مسیر را دنبال کند و از آنجا که تاثیرگذاری صدا وسیما لحظه ای است، تقاضا از صدا و سیما این است که حتماً مراقبتهای لازم را داشته باشد.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی در این زمینه همچنین نسبت به مقابله، خنثی سازی و اقدامات ایجابی منطبق با واقعیت های کشور در خصوص جریان سازی رسانه های بیگانه تاکید کرد و رصد مؤثر این جریان سازی ها برای آگاهی بخشی به مردم را خواستار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =