۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۴
کد خبرنگار: 1829
کد خبر: 84097231
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس کل دادگستری کرمان: اقتدار به معنای عربده کشی و تهدید نیست

کرمان- ایرنا - رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه عناصر شرور امنیت مردم و جامعه را هدف قرار می دهند، باید با انجام برخورهای قانونی و قاطع دستگاه های متولی، احساس ناامنی کنند، گفت: منظور از اقتدار عربده کشی و تهدید نیست بلکه اجرای مقتدارنه قانون است و هر حرکت قانون محور دستگاه قضایی به معنای اقتدار خواهد بود.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد در آئین تکریم و معارفه  روز دوشنبه رییس دادگستری شهرستان رودبار جنوب بر برخود قاطع و بدون اغماض با عناصر ناامنی تاکید کرد و افزود: در کنار رافت و عطوفت دستگاه های قضایی، انتظامی و امنیتی برای مردم، اقتدار این نهادها نیز باید به خوبی نشان داده شود تا مردم بدانند که دستگاه مقتدری پناهگاه آنها است و احساس عدالت و امنیت داشته باشند. 
وی ادامه داد: انسان به حکم فطرت خدادادی خود حق گرا و ظلم ستیز است و در تمام ادوار زندگی خود مفاهیم متعالی حق و عدالت را مورد توجه دارد.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان اظهارداشت: باور انسان این است که یکی از ارزشمندترین و متعالی ترین سرمایه های حیات اجتماعی عدالت و حق است و بر مبنای این باور، همیشه اشخاص، گروه ها، کشورها، سیاست مداران و حکام تلاش می کنند که ادعاها و رفتارهای خود را در موضع حق قرار داده و رفتار طرف مقابل خود را ظالمانه معرفی کنند و به همین دلیل برخی اوقات حق و باطل مخلوط می شوند زیرا همه مدعی هستند که رفتار، اندیشه ها و موضع گیری های آنها به حق و عادلانه است.
موحد تاکید کرد: شرورترین افراد نیز به رفتار شرورانه خود لباس حق می پوشانند و از این رو است که برخی اوقات اختلاط حق و باطل به شکلی می شود که تمایز قائل شدن بین آنها و تعیین موضع حق برای توده های مردم کار دشواری است.
وی از عدالت خواهی و عدالت گستری به عنوان بستر سعادت بشر یاد کرد و ادامه داد: انبیاء عظام الهی و کتب آسمانی مبعوث و نازل شده اند که ملاک ها، معیارها، ضوابط و شاخص های تشخیص حق از باطل را به مردم معرفی کنند.
رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که قرآن کریم یکی از اهداف اصلی بعثت انبیاء عظام الهی را  اقامه قسط و عدل مطرح کرده است، افزود: بسیاری از بزرگان اعتقاد دارند که ماهیت دین، حق و عدل است و اگر دینی از حق و عدالت خارج شود، در حقیقت پوسته ای خالی خواهد بود.
موحد ادامه داد: حق گرایی و حق محوری ماهیت دین است و کسانی که در این عرصه گام بر می دارند و مجاهدت دارند، جایگاه بس رفیع و ارزشمندی را خواهند داشت.
وی با اشاره به این مطلب که عدالت شاخه های مختلفی دارد و عدالت قضایی یکی از این مهمترین این شاخه ها به شمار می رود، گفت: قضات به عنوان انسان های برجسته و  فهیم که بهترین سال های عمر خود را در عرصه عدالت قضایی صرف می کنند، جایگاه بسیار رفیع و با ارزشی دارند و از همین رو است که در تعالیم دین مبین اسلام آمده است که یکساعت خدمت در عرصه عدالت بهتر از ۷۰ سال عبادت است.
مقام عالی قضایی در استان کرمان در ادامه از تلاش ها و مجاهدت های اصغر مختاری ستایی در سمت ریاست دادگستری رودبار جنوب تقدیر و خاطرنشان کرد: حرکت های دادگستری رودبار جنوب همواره رو به پیشرفت و بهبود بوده و رضایت مندی عمومی از دادگستری و دادسرای این شهرستان را به دنبال داشته است که تلاش های انجام شده در این حوزه جای تقدیر دارد.
موحد یادآور شد: آقای محمد فرجام طاهری، رئیس جدید دادگستری رودبار جنوب فردی خوشنام، خوش فکر، انقلابی، ولایت مدار، دلسوز، پرکار و با انگیزه خدمتی بالا برای ادامه مسیر موفقیت آمیز دستگاه قضایی شهرستان رودبار جنوب هستند.
وی از مردم رودبار جنوب به عنوان  مردمی نجیب و اصیل که شایسته بهترین خدمات هستند یاد کرد و گفت: انتظار می روددر راستای منشور گام دوم انقلاب و برنامه های تحولی قوه قضاییه گام های بلندی در این شهرستان برداشته شود.
رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به محورهای برنامه های تحولی قوه قضاییه اشاره و عنوان کرد: حفظ کرامت مراجعان دستگاه قضایی یکی از اولویت های اصلی این قوه به شمار می رود و دستورالعمل با ارزش و گرانسنگ ریاست قوه قضاییه در این زمینه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
موحد افزود: اگر مردم در مراجعه به دستگاه قضایی احساس عزت و کرامت داشته باشند، یکی از برنامه های تحولی قوه قضاییه انجام شده است. 
وی یادآور شد: حفظ حقوق عامه از دیگر محورهای تحولی قوه قضاییه به شمار می رود زیرا این قوه باید همواره در کنار مردم بوده و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی آنها باشد.
وی کاهش جمعیت کیفری و استفاده از برنامه های جایگزین حبس را از دیگر اولویت های قوه قضاییه برشمرد و گفت: استان کرمان در این زمینه رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان ضمن اشاره به این مطلب که مقابله با فساد در درون و برون سیستم قضایی نیز از اولویت های قوه قضاییه به شمار می رود، تاکید کرد: هوشمندسازی قوه قضاییه و استفاده از نرم افزارها و تکنولوژی های به روز دنیا در قوه قضاییه از محورهای برنامه تحولی این قوه به شمار می رود.
موحد امنیت شهرستان رودبار جنوب را مناسب ارزیابی کرد و گفت: انتظار می رود که فرماندهی انتظامی استان کرمان به موضوع ارتقای جایگاه انتظامی شهرستان رودبار جنوب توجه ویژه ای داشته باشد و شورای تامین استان نیز باید زیرساخت های امنیتی و پایش های تصویری این منطقه را در دستور کار خود قرار دهد.
وی پرونده های موجود در کلانتری ها را از دغدغه های کنونی دستگاه قضایی برشمرد و گفت: انتظار می رود که این پرونده ها در اسرع وقت و بادقت رسیدگی شوند تا مردم معطل نشوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یاد و خاطره مرحوم شکوهی نسب را گرامی داشت و گفت: ایشان فردی خالص ، متدین، متشرع و متخلق به اخلاق اسلامی و به معنای واقعی کلمه، مجاهد فی سبیل الله بود.
امام جمعه شهرستان رودبار جنوب نیز با اشاره به این مطلب که منصب قضا در درجه اول مربوط به خداوند و اولیاء الهی است، گفت: قضاوت منصب بالایی است و نمی توان آن را شغل محسوب کرد زیرا منصبی خدایی است و هر فردی که در این جایگاه قرار گیرد با انتظارات بالای مردم برای احقاق حق روبرو می شود.
حجت الاسلام عباس گروهی ادامه داد: در نگاه عموم مردم، قضات به عنوان جانشینان مولای متقیان هستند و از این رو مردم با شنیدن اسم قاضی، انتظار تحقق عدالت را دارند.
وی از خدمات آقای مختاری ستائی در سمت ریاست دادگستری رودبار جنوب تقدیر و از وی به عنوان فردی متدین، متشرع، متین و با اخلاق یاد کرد و ادامه داد: همه به دنبال عدالت و خدمت به مردم هستیم.
فرماندار رودبار جنوب نیز گفت: هر جا اسم عدالت برده می شو، قوه قضاییه در ذهن متبادر می شود و مردم در مراجعه به این دستگاه احساس می کنند قرار است احقاق حق صورت گیرد و از این موضوع آرامش می گیرند.
محمود قانعی فرد با اشاره به این مطلب که حوزه قضایی رودبار جنوب از قضات جوان، قانونمدار و دوست داشتنی برخوردار است، تاکید کرد: ارتقای زیرساخت های انتظامی در این شهرستان از اولویت های کنونی به شمار می رود زیرا این منطقه پیشانی امنیتی استان به شمار می رود.
وی ضمن تاکید بر این مطلب که لازم است که به ارتقای جایگاه نیروی انتظامی در رودبار جنوب توجه ویژه ای صورت گیرد، گفت: تلاش های بسیار خوبی درحوزه های مختف قضایی در شهرستان رودبار جنوب انجام شده است و لازم است که اداره اموال تملیکی نیز در این حوزه مستقر شود زیرا این شهرستان در حوزه مبارزه با قاچاق دام نقش ویژه ای دارد و باید زیرساخت های لازم برای این کار محقق شود.
فرماندار رودبار جنوب بر لزوم جمع آوری سلاح های غیرمجاز تاکید کرد و اظهارداشت: این اقدام در ارتقای امنیت این شهرستان تاثیر به سزایی خواهد داشت.
قانعی فرد یادآور شد: بر مبنای همراهی دستگاه قضایی انتخابات در این شهرستان با سلامت کامل برگزار شد، که تلاش های ریاست دادگستری این شهرستان شایسته تقدیر بوده است.
رییس سابق دادگستری رودبار جنوب نیز در ین آئین گفت: یکی از کارهای بسیار مهم و اساسی انجام شده در این شهرستان پیگیری و احداث ساختمان دادگستری این شهرستان بر مبنای حمایت های ریاست کل دادگستری استان کرمان بوده است.
اصغر ستائی مختاری افزود: ساختمان دادگستری رودبار جنوب با ۷۰۰ مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع احداث شده است.
وی راه اندازی دفتر سازش و میانجی گری براساس طرح مصلحین و حکمین قرآنی را از اقدامات شاخص رودبار جنوب برشمرد و تاکید کرد: با راه اندازی این دفتر نتایج بسیار خوبی حاصل شده است و لازم است که تمام تلاش دستگاه قضایی برای حمایت و تقویت این دفتر به کار گرفته شود.
وی افزایش کادر قضایی شهرستان رودبار جنوب با تکیه بر بومی گزینی را از دیگر اقدامات انجام شده در دادگستری رودبار جنوب برشمرد و ادامه داد: از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری دادسرای عمومی و انقلاب با موجودی هزار و ۲۱۳ پرونده فعالیت خود را انجام داده و ورودی این دوره زمانی ۴۰ هزار و ۱۳۹ پرونده و خروجی آن ۴۰ هزار و ۴۳۹ فقره پرونده  بوده است.
رییس سابق دادگستری رودبار جنوب بیان کرد: از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری ۳۳ هزار و ۲۸۶ ابلاغ و اخطار در دادسرای رودبار جنوب صادر شده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۴۷۴ مورد الکترونیک بوده است.
ستایی مختاری یادآور شد: دادگستری شهرستان رودبار جنوب نیز از ۱۴ دی ماه سال ۹۴ تا اول آبان سال جاری با موجودی اول دوره یک هزار و ۲۰ فقره پرونده کار خود را ادامه داده و ورودی این دوره زمانی ۱۴ هزار و ۴۵۲ فقره و خروجی ۱۵ هزار و ۲۶۵ پرونده بوده است.
وی به صدور ۶۵ هزار و ۸۶۳ ابلاغ و اخطار نیز اشاره و بیان کرد:  ۴۱ هزار و ۴۴۵ ابلاغ و اخطار به صورت الکترونیکی صادر شده است.
در این مراسم از زحمات اصغر ستائی مختاری تقدیر و محمد فرجام طاهری به عنوان ریاست دادگستری رودبار جنوب معرفی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =