نظارت مشترک آمریکا و کره جنوبی بر تحرکات هسته ای کره شمالی

پکن- ایرنا- خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرد که درپی رصد نشانه هایی از فعالیت ها در مرکز اتمی «یونگ بیون» کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا در حال نظارت مشترک بر تحرکات در این مجموعه هسته ای هستند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری یونهاپ روز چهارشنبه گزارش کرد مقامات نظامی کره جنوبی اعلام کرده اند که نشانه هایی از فعالیت ها و تحرکات کره شمالی در این مجموعه اتمی دریافت کرده اند.

پیش از این وبسایت «نورث ۳۸» از آمریکا گزارش کرده بود که کره شمالی تحرکاتش را در این سایت اتمی افزایش داده است و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که «دود یا بخار» از بخش جنوبی این مجتمع غنی سازی اورانیوم خارج می شود.

یونهاپ می افزاید که از نظر تاریخی ، این ساختمان برای بازیابی و تصفیه اورانیوم از کیک زرد و در برخی موارد از محلول های شستشو از تجهیزات فرز اورانیوم استفاده می شود ولی مشخص نیست کره شمالی در حال انجام چه فعالیت هایی در زمان حاضر در این سایت اتمی است. 

گزارش می افزاید: تاسیسات یونگ بیون به عنوان مجموعه اصلی هسته ای در شمال پیونگ یانگ، دارای یک راکتور هسته ای ۵ مگاواتی است که منبع تولید پلوتونیوم با خلوص تسلیحاتی است. 

سرهنگ «کیم جون رک» ، سخنگوی ستاد کل ارتش کره جنوبی در یک نشست توجیهی ارتش گفت: منابع اطلاعاتی کره جنوبی و ایالات متحده با حفظ هماهنگی از نزدیک و با دقت تحرکات کره شمالی را زیر نظر دارند اما هنوز درباره ماهیت این رویداد به نتیجه خاصی نرسیده اند. 

در سال ۲۰۱۸ میلادی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی پیشنهاد کرد که در ازای اقدامات متقابل از سوی آمریکا از جمله توقف تحریم ها حاضر است این تاسیسات اتمی را برچیند اما مذاکرات طرفین در سومین مرحله در هانوی ویتنام به بن بست رسید و دو طرف تاکنون موفق به توافق نظر در این خصوص و استمرار گفت و گوها نشده اند و آمریکا نیز تحریم های تحمیلی علیه پیونگ یانگ را لغو نکرده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار جهان