تصویب هشت منطقه آزاد جدید در دستور کار مجمع تشخیص قرار دارد

ایلام- ایرنا - رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بررسی شرایط تصویب هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی ، ۱۳ منطقه ویژه و ۲ محدوده اصلاحی کشور در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

به گزارش ایرنا، حجت اله هاشم بیگی روز دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام اظهار داشت: طبق قانون اساسی، مهم ترین وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام، حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است.

وی افزود: در این راستا، لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدوده ۲ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی پس از چندین بار رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان، تبدیل به لایحه اختلافی شد و در ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری با امضای رییس مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.
وی ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد مهران یکی از موارد لایحه مذکور است که روند پیگیری جدی آن از سال ۹۲ شروع شده و فرآیند پیچیده ای نیز را پشت سر گذاشته است.
وی ادامه داد: هر منطقه بصورت جداگانه مورد بررسی شود که در نهایت، هر کدام که برای منافع منطقه ای و ملی توجیه دارد تصویب شود.
هاشم بیگی یادآور شد: چندین جلسه با مسئولان و کارشناسان استانی و نمایندگان مجلس برگزار و با پیگیری نمایندگان استان و استاندار ایلام، به اتفاق کارشناسان واحدهای مربوطه مجمع با موضوع و هدف مشخص وارد استان شدیم و هدف این گروه آشنایی با ظرفیت های اقتصادی استان و شهرستان مهران و زیرساخت های منطقه آزاد است.

وی اضافه کرد: همچنین اگر مسئولان و کارشناسان استان پیشنهاداتی برای تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه دارند، مورد استفاده قرار خواهیم داد.

امام جمعه ایلام نیز در این دیدار گفت: مردم ایلام همواره در خدمت انقلاب بوده اند و با تقدیم سه هزار شهید و هزاران جانباز دین خود را ادا کرده اند
حجت الاسلام و المسلمین الله نور کریمی تبار گفت: بیکاری مهم ترین دغدغه عموم مردم است ، خیلی از افراد نخبه و تحصیلکرده بیکار هستند. اما در عین حال ظرفیت و پتانسیل اقتصادی استان زیاد است.
وی یادآور شد: مرز مهران امن ترین مرز منطقه است و ایجاد منطقه آزاد به سود منافع ملی است.
نماینده ولی فقیه در استان ایلام گفت: تصویب منطقه آزاد مهران موجب شادی و امیدآفرینی بین مردم خواهد شد و بطور قطع تاثیرات مثبتی بر روند توسعه استان خواهد داشت.
وی تصریح کرد: مروم ایلام با کشور عراق به خصوص استان های همسایه، اشتراکات فرهنگی و اجتماعی دارند و این مساله مناسبات اقتصادی را آسان تر می کند.

استان ایلام دارای ۴۳۰کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است و روزانه بیش از ۷۰۰کامیون کالا و صدها مسافر از مرز بین المللی مهران به عراق تردد دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =