استاندار: استان سمنان برای توسعه نیازمند تامین آب است

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: توسعه همه‌جانبه استان سمنان با توجه به نقشی که در توسعه کشور دارد نیازمند تامین آب است.

علیرضا آشناگر روز دوشنبه در آیین افتتاح طرح آبرسانی به شهرستان سرخه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو ابراز داشت: استان سمنان به دلیل ظرفیت و نقشی که در توسعه کشور دارد، برای توسعه نیازمند تامین آب است و اگر محدودیت‌ها رفع نشود توسعه در این استان با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

وی تاکید کرد: لازم است بخش‌های مختلف، مسوولان و دولتمردان برای رفع چالش کم آبی در استان سمنان تلاش کنند تا آب مورد نیاز این استان تامین شود.

وی با بیان اینکه سمنان استانی صنعتی است، ادامه داد: برخورداری از معادن، ۳۰۰ روز آفتابی، همجورای با هشت استان کشور از جمله تهران ظرفیت‌های خوبی برای نقش‌آفرینی در اقتصاد است، اما شکوفایی تمام این ظرفیت‌ها نیازمند تامین آب است.
وی یادآور شد: نرخ اشتغال بالا و نرخ بیکاری پایین از شاخصه‌های مهم در استان سمنان است و تسریع در تامین برق منطقه ویژه اقتصادی گرمسار کمک بزرگی در اشتغالزایی دارد.

آشناگر با اشاره به طولانی شدن طرح انتقال آب گرمسار افزود: همراهی بیش از پیش دولتمردان لازمه تسریع در اجرای طرح انتقال آب به گرمسار است.
استاندار سمنان اضافه کرد: شهرستان‌های دامغان و شاهرود مشکل کم‌آبی ندارند ولی می‌توانند در آینده دچار مشکل شوند.
آشناگر افزود: مطالعات انتقال آب خزر از منابع غیر دولتی انجام شده است و باید در اجرای آن از اعتبارات دولتی نیز استفاده شود و وزارت نیرو در این زمینه مشارکت کند.
وی اظهار داشت: طرح‌های عمرانی استان مشترک با استان‌های دیگر با مشکل مواجه است و می‌توان به تامین آب در شاهرود اشاره کرد.

استاندار سمنان خاطرنشان کرد: طرح آبرسانی به شاهرود از چشمه سارهای قطری از جمله طرح‌های مشکل دار مشترک استان سمنان با استان‌های دیگر است که علیرغم انجام بخش بزرگی از این طرح اما به دلیل یک حکم قضایی اتمام این طرح با مشکل مواجه  شده است.

طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه در سفر دوم حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به استان سمنان تصویب شد و پس از انجام مطالعات لازم و بررسی‌های کارشناسی، اجرای طرح با هدف تامین آب ۱۳ روستای شهرستان فیروزکوه و تامین آب شهر سرخه ابلاغ شد.

شهرستان سرخه در ۱۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و با مرکز استان سمنان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، این شهرستان از شمال با شهرستان فیروزکوه استان تهران و از جنوب با اصفهان و کویر لوت از غرب با شهرستان آرادان و گرمسار و از شرق با شهرستان سمنان و مهدیشهر همسایه است.
جمعیت شهرستان سرخه در سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به تعداد ۱۵ هزار و ۳۳۰ نفر برآورد شد که بیش از پنج هزار و ۱۴۰ نفر از آن در مناطق روستایی زندگی می کنند.

هر_هفته_الف_ب_ایران عنوان پویشی است که اردکانیان وزیر نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق مطرح کرده است و در بیست و هفتمین هفته از این پویش طرح‌ آبرسانی  به شهرستان سرخه با اعتبار یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال در استان سمنان با حضور وی افتتاح شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =