آب در خراسان رضوی نیازمند نقشه راهبردی است

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آب در این استان نیازمند یک نقشه راهبردی و تبیین استراتژی مشخص است.

تورج همتی روز دوشنبه در نشستی با حضور رییس دبیرخانه دائمی شورای همیاران آب استان از لزوم تدوین استراتژی مدیریت آب و فاضلاب از سوی دانشگاه فردوسی به عنوان دبیرخانه شورای راهبردی آب سخن گفت و افزود: تعریف و جذب ساختارهای اجتماعی و چشم‌اندازی مشخص به عنوان نقشه راه یک ضرورت است که به همت مجامع دانشگاهی باید به ثمر بنشیند.

وی از همپوشانی تخصصی و اجرایی هفت ارگان امضا ‌کننده توافقنامه ساماندهی مدیریت کشف رود به عنوان یک تجربه موثر در مدیریت بحران آب و ساماندهی ناهنجاری‌های آبی یاد کرد و با تأکید بر اینکه بخشی‌نگری درحوزه آب پذیرفتنی نیست ادامه داد: نگرانی سازمان‌های مردم نهاد و دلسوزان محیط زیست دراین خصوص درک می‌شود و توان نظارتی و تخصصی این اداره کل به عنوان یک نهاد حاکمیتی با تاکید بر یک نگاه جامع و  همه سونگر، به کار گرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به ضرورت تبادل چالش‌های شناسایی و ارزیابی شده و توسعه تعامل با ذینفعان و تشکل های زیست محیطی گفت:  اولویت‌های اجرایی بر اساس این قبیل تبادل نظرات استخراج می‌شود و دانشگاه به عنوان دبیرخانه طرح همیاران آب می‌تواند استراتژی و راهبردهای مورد انتظار را مشخص و ارائه کند.

وی افزود: حفظ تعادل منابع آب باید در کنار کسری مخازن و بیلان آبهای زیرزمینی و حقابه‌ها مورد توجه قرار گیرد و با توجه به اینکه هر آنچه از طبیعت برداشت می‌شود باید به نوعی به آن بازگردد، این تفکر که فاضلاب های تولیدی ظرفیت جدیدی به شمار می‌روند باید اصلاح شود و تلاش گردد خروجی ها دوباره تصفیه و به چرخه بازگردند.

رییس دبیرخانه دائمی شورای همیاران آب استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در طرح همیاران آب به تعادل رساندن منابع و مصارف آب در استان به عنوان هدف کلی و اساسی مورد نظر است که طی دو گام دست‌یابی به کسری مخزن صفر در افق ۱۴۰۵ و گام دوم تخصیص بهینه منابع آب تا افق ۱۴۲۰ محقق خواهد شد.

کامران داوری وظیفه دانشگاه فردوسی را نظارت بر عملکرد سازمان‌ها در این طرح دانست و افزود: عملکرد این سازمان‌ها به استانداری و دیگر مبادی ذیربط استان گزارش می‌شود و بر این اساس طرح همیاران آب دارای دو وجه نظارت بر برنامه‌های مصوب شده و برنامه‌ریزی برای آینده است.

وی با بیان اینکه ۳۳ سازمان در شورای اصلی این طرح عضو هستند ادامه داد: فوری‌ترین کاری که باید برای جلوگیری از بحران آب انجام شود، استفاده از فناوری‌های کاهش مصرف، فناوری‌های بازچرخانی و جلوگیری از آلودگی آب است و بازچرخانی کمک بسیاری در تامین آب می‌کند.

رییس دبیرخانه دائمی شورای همیاران آب استان خراسان رضوی افزایش بهره وری کشاورزی به ویژه به ازای مصرف آب و افزایش درآمد کشاورزان بدون افزایش برداشت آب و تأمین امنیت غذایی استان درون برنامه تأمین امنیت غذایی کشور را از جمله انتظارات از سازمان جهاد کشاورزی استان در طرح همیاران آب عنوان کرد و گفت: تلاش برای تعادل بخشی آب زیر زمینی از طریق کاهش و کنترل مصرف آب، ارتقای سیستم پایش "منابع و مصارف آب" و انتظار گسترده داده‌ها و اطلاعات، مدیریت یکپارچه آب در مقیاس حوضه‌ای به منظور دستیابی به توسعه پایدار و تاب آوری و جیره بندی آب درخشکسالی  و تأمین آب برای مصارف مختلف بر اساس ۷۵ درصد آب تجدید پذیر نیز از جمله انتظارات این طرح از شرکت آب منطقه ای استان است.

وی با بیان اینکه مدیریت تقاضا و تعدیل سرانه مصرف  و ارتقای فرهنگ مصرف آب نیز در فهرست انتظارات از شرکتهای آب و فاضلاب مشهد و استان لحاظ شده است افزود: توزیع آب با کیفیت و کمیت مناسب برای محدوده‌های شهری و روستایی، جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برای حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم و کاهش آب بدون درآمد نیز بر عهده این شرکت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =