ثبت ۱۰ اثر در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول

تهران _ ایرنا_ مدیرکل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ثبت ملی ۱۰ اثر جدید در فهرست آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول خبر داد.

مصطفی پورعلی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی  ایرنا درباره مصوبات اخیر جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول  که با حضور معاون میراث فرهنگی کشوربرگزار شد، گفت: خانه امیر اقتدار، ساختمان دسوتو، سینما صحرا (ریولی) و دو ساختمان واقع در نبش شمالی و جنوبی خیابان جامی واقع در تهران از جمله آثار شاخصی است که در این جلسه شورا واجد ارزش ثبت تشخیص داده شدند. 
وی افزود: ۸ اثر از استان تهران، ۱ اثر از استان یزد و ۱ اثر از استان مازندران واجد ارزش ثبت تشخیص داده شد. در استان مازندران محوطه پیلرگو  و در استان یزد، خانه رحیم لاری در این جلسه ثبت تاریخی و فرهنگی شد.
پورعلی افزود : معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال های اخیر اهتمام جدی برای شناسایی و ثبت میراث معماری معاصر کشور داشته و آثار ثبت شده در این جلسه نیز در این راستا بوده است.
مدیرکل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی درخصوص ثبت خانه تاریخی امیر اقتدار توضیح داد: بر اساس مفاد رای دیوان محترم عدالت اداری، حفاظت از خانه تاریخی امیراقتدار الزاما باید پس از ثبت اثر صورت پذیرد، لذا با رعایت تشریفات قانونی، ثبت این اثر در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود:  انتظار داریم با توجه به ارزش های تاریخی و معماری این بنا و تصویب ثبت اثر در شورای ملی ثبت آثار، مالکان محترم اثر در تعامل با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به حفاظت و احیای این بنا همکاری لازم را داشته باشند. 
مصطفی پورعلی با تشکر از گروه های دانشجویی و تشکل های مردم نهاد که در تهیه پرونده های ثبتی به صورت آزاد با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران همکاری کردند، افزود: برخی از پرونده های ثبت شده در این جلسه شورای ملی ثبت آثار، توسط این عزیزان تهیه شده که جا دارد از ایشان تقدیر شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =