احیای فرهنگی ایران اسلامی برای توسعه منطقه‌ای مهم است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همواره باید از نظر فرهنگی ایران اسلامی بزرگ را احیا کنیم و نگذاریم تکه‌تکه شود و این موضوع باید به عنوان یک وظیفه و ماموریت جدی باشد که حتماً برای توسعه منطقه‌ای آینده نیز مهم خواهد بود

به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، منصور غلامی در اولین نشست شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو بر ضرورت همسویی دستگاه‌های اجرایی فرهنگی و نیز مجامع تاثیرگذار بین‌المللی به منظور توسعه میراث فرهنگی غنی کشور تأکید کرد.

غلامی در این نشست، با اشاره به اهمیت تقویت دیپلماسی فرهنگی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: این مهم موجب توسعه میراث غنی ملی در بین جوانان کشور خواهد شد.

وزیر علوم افزود: ظرفیت‌های زیادی در ذیل فعالیت‌های یونسکو وجود دارد که حائز اهمیت است و باید به آنها پرداخته شود و البته برون‌دادهای قابل توجهی هم تاکنون ارائه شده که شایسته قدردانی است.

وی با بیان اینکه باید برای دور کردن جوانان کشور از مناقشات سیاسی و برای سوق دادن آنان به سمت و سوی صلح و ثبات در منطقه، نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، اظهار داشت: یکی از مراکزی که می‌تواند برای این رسالت مهم، مفید و موثر باشد، کمیسیون ملی یونسکو است که می‌تواند با هماهنگی و هم‌افزایی، بیشترین بهره را از این حیث مشمول حوزه فرهنگی منطقه کند.

وزیر علوم همچنین با اشاره به اهمیت جهانی‌سازی میراث نوروز و با بیان اهمیت این موضوع تصریح کرد: کشورهای منطقه در حال مصادره کردن میراث نوروز به نام خود هستند و نباید اجازه دهیم جوانان کشورمان هویت ملی فرهنگی خود را از دست بدهند. در این راستا باید مراکز فرهنگی ورود پیدا کنند و این مهم را به عنوان یک میراث فرهنگی ملی و با اهمیت پیش ببرند.

غلامی ادامه داد: همواره باید از نظر فرهنگی ایران اسلامی بزرگ را احیا کنیم و نگذاریم تکه‌تکه شود و این موضوع باید به عنوان یک وظیفه و ماموریت جدی باشد که حتماً برای توسعه منطقه‌ای آینده نیز مهم خواهد بود.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: محوریت جمهوری اسلامی ایران به شکل‌های مختلف در منطقه شناخته شده است، اگر در حوزه توسعه فرهنگ غنی کشورمان غفلت کنیم ممکن است اقتدار نظام اسلامی در این حوزه دچار مشکل شود.

غلامی اظهار داشت: از استهلاک و موازی‌کاری پرهیز شود و با تجمیع توانمندی‌ها از ظرفیت‌های مختلف همچون رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در سطح برون‌مرزی برای معرفی و ارایه فعالیت‌ها بهره برد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =