بیشترین کودکان کار در مشهد اتباع خارجی هستند

مشهد- ایرنا- سرپرست دادسرای ناحیه پنج مشهد گفت: طی هفته گذشته ۸۵ کودک که به فعالیت کار خیابانی مشغول بودند شناسایی و از خیابان و چهارراه‌های مشهد جمع آوری شدند که ۶۱ نفر آنان اتباع و مهاجرین خارجی مقیم مشهد بودند.

نیره عابدین زاده روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع "حمایت از حقوق زنان و ساماندهی کودکان کار" افزود: سرگروه و سازماندهی کننده این کودکان کار نیز بیشتر اتباع خارجی هستند که طی این مدت پنج نفر آنان دستگیر شدند و با همکاری عوامل انتظامی در حال شناسایی و دستگیری سایر این افراد هستیم.

وی ادامه داد: از مجموع ۸۵ کودک خیابانی شناسایی شده کم سن‌ترین آنها پنج ساله و بزرگترین آنها ۱۵ ساله و ۲ نفر دختر و بقیه پسر هستند که ۶۳ نفر آنان تحویل خانواده‌هایشان شده‌ و برای آنان پرونده قضایی تشکیل شده است.

سرپرست دادسرای ناحیه پنج مشهد گفت: نیاز مالی خانواده این افراد بررسی خواهد شد و در صورت لزوم از سوی نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد خدمات دریافت خواهند کرد.

وی افزود: باتوجه به اینکه بیشتر این کودکان از اتباع خارجی هستند از نظر قانونی امکان خدمات دهی گسترده به آنان از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی وجود ندارد لذا با همکاری اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی به دنبال فعال کردن سازمانهای مردم نهاد و خیر از مهاجرین خارجی هستیم تا بتوان از ظرفیت آنان برای ساماندهی این اقشار بهره گرفت.  

عابدین زاده با تایید بدرفتاری جسمی و کتک زدن این کودکان توسط سرگروهها ادامه داد: ۱۰ کودک نیز پس از شناسایی و غربالگری به دلیل اینکه خانواده هایشان حاضر به تحویل گرفتن آنان نشدند هم اکنون در قرنطینه نگهداری می شوند.

وی گفت: خودروها و موتورسیکلت‌هایی که اقدام به جابه‌جایی کودکان کار نمایند توقیف می‌شوند که در این راستا تاکنون هفت وسیله نقلیه در جریان ساماندهی این کودکان توقیف شده است.

سرپرست دادسرای ناحیه پنج مشهد از همکاری شهرداری این شهر در تجهیز خودروهای مورد استفاده در این طرح و دیگر اقدامات مشارکتی همسو برای ساماندهی کودکان کار قدردانی کرد و افزود: ضمن تشکر از اقدامات انجام شده توسط بهزیستی این نهاد باید بهتر از این عمل کند.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی نیز باید نقش پلیس‌های زن را در این حوزه بیشتر کند زیرا در زمینه کودکان بواسطه ظرفیت و برخورد باملاطفت بانوان لازم است از آنان در این ساماندهی‌ها استفاده شود.

عابدین زاده همچنین به الزام تحصیل کودکان در قانون اساسی جمهودی اسلامی اشاره کرد و گفت: امسال ۳۵۰ کودک مشکوک التابعه را به آموزش و پرورش استان معرفی کردیم و آموزش و پرورش نیز ملزم به ارائه تحصیل و مدرک تحصیلی به آنان شده است، پارسال نیز شرایط تحصیل حدود ۴۰۰ کودک غیرایرانی با اقدامات قضایی فراهم گردید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =