بیماریابی و غربالگری نقش مهمی در کاهش ابتلا به کرونا دارد

اهواز - ایرنا - رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماریابی فردی و غربالگری نقش پررنگ و به سزایی در شناسایی و کاهش ابتلای افراد به کرونا دارد.

به گزارش ایرنا سیدمحمد علوی روز دوشنبه در نشست خبری در اهواز بیان کرد: در اماکن پرتردد باید تهویه وجود داشته باشد تا هوای آن به طور مرتب عوض شود همچنین نیاز است که سطوح مشترک گندزدایی شود. برای کاهش ابتلا به کرونا ابتدا باید بیماران را غربالگری کنیم و افرادی که آلودگی آنها مشخص می‌شود را جداسازی کنیم.

وی با بیان اینکه بستری بیماران و ردیابی افرادی که در تماس با بیماران هستند باید مدنظر قرار گیرد گفت: در برخی از کشورها به ازای هر بیمار، یکصد نفر دیگر که با او در تماس بودند را غربالگری می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا کرونا را شکست دهند اگرچه برای انجام این کار نیاز به تجهیزات کافی و تامین معیشت بیماران در دوران قرنطینه است. وضعیت خوزستان در ردیابی بیماران و انجام تست دهی بسیار خوب بود که از وزارتخانه مربوطه به ما دستور دادند میزان تست ها را کاهش دهیم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان افزود: طبق آمار افراد مبتلا به کرونا که بیماری زمینه ای مثل بیماری قلب و عروق، سرطان و تنگی نفس داشتند بیشتر در معرض خطر قرار داشته و فوت کردند لذا سازمان جهانی بهداشت برنامه ویژه ای برای این بیماران دارد و اگر این برنامه به خوبی در کشور انجام شود میزان مرگ و میر پایین می‌آید.

وی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم بیماری کنترل شود باید همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند افزود: هم اکنون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و طبیعی است که در صورت فراموشی رعایت موازین بهداشتی، بیماری بیشتر شود و هیچ راه فراری از این مساله نداریم.

علوی ادامه داد: سواد سلامت سه بعد دارد و شامل سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی، و معنوی است که مورد سوم بسیار کمرنگ است. متاسفانه برخی از جوانان موضوع کرونا را شوخی می‌گیرند و این امر نشان می دهد که سواد اجتماعی چنین افرادی پایین است. این افراد توجه نمی‌کنند که حتی اگر بیماری به خودشان صدمه نزند، ممکن است باعث ابتلای افراد دیگر و حتی مرگ آنها شوند.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" را در خوزستان اجرا کنیم افزود: با این روش، مردم را وارد سیستم کنترل بیماری می‌کنیم و می‌خواهیم به این وسیله نخستین واحد ارایه خدمات و آگاهی‌بخشی را به خانواده‌ها ببریم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اینکه با تشکیل سفیران سلامت، ارتباط و آموزش با سیستم بهداشت مستمر خواهد بود ادامه داد: حدود ۶۰۰ هزار خانوار زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی اهواز داریم که به تعداد این خانوارها می‌توانیم سفیر سلامت داشته باشیم. وی افزود: طبق برنامه وزارت بهداشت تا پایان سال ۹۹ باید ۷۰ درصد سفیران سلامت را جذب کنیم که تاکنون ۳۵ درصد جذب شده و امیدواریم تا پایان امسال به هدف مورد نظر برسیم.

وی بیان کرد: در این راستا از سفیران سلامت برای آموزش در خصوص پیشگیری از ابتلا، ترغیب و تشویق افراد برای مراجعه به مراکز جامع سلامت نیز استفاده می‌شود. همچنین در کنترل و ممانعت حضور افراد مبتلا به بیماری در جامعه و انتشار بیماری نیز کمک می‌گیریم.

علوی افزود: بیش از ۸۲ درصد موارد مرگ و میر در جهان مربوط به کسانی است که بیماری زمینه‌ای داشته یا سن بالایی داشتند لذا اگر بتوانیم بیماران زمینه ای را کنترل کنیم موارد مرگ نیز پایین می آید. در جهان حدود ۵۰۰ هزار نفر در سن بزرگسالی مبتلا به دیابت هستند همچنین حدود ۴۰۰ میلیون نفر در مرحله قبل از دیابت قرار دارند که  اگر از آنها مراقبت شود می توان جلوی دیابت آنها را بگیریم.

وی ادامه داد: در ایران پنج میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که یک چهارم آنها نمی دانند دیابت دارند و این موضوع بسیار خطرناک است. در جهان سه نوع دیابت نوع یک، ۲ و دیابت بارداری وجود دارد، دیابت نوع یک بسیار خطرناک بوده و نمی‌توان برای آن کاری کرد ولی می‌توان از دیابت نوع ۲ و بارداری جلوگیری کرد لذا سازمان جهانی بهداشت برای این ۲ نوع دیابت برنامه‌های مختلفی دارد تا جلوی آن گرفته شود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: وقتی انسولین بدن فردی کم شود دچار دیابت می‌شود. آن دسته از افرادی که انسولین ندارند باید از همان کودکی برای آنها تجویز کرد اما در این بین افراد چاق بیشتر در معرض دیابت قرار دارند چرا که انسولین موجود در بدنشان جوابگوی وزن آنها نیست.

وی افزود: با کنترل دیابت و بیماری‌های غیرواگیر دار که عامل اصلی مرگ و میر هستند می‌توانیم خیلی از بیماری‌های عفونی را کنترل کنیم. زنان باردار جزو گروه‌هایی هستند که در بهداشت توجه ویژه‌ای به آنها می‌شود؛ هم اکنون حدود ۲۶ هزار مادر باردار در خوزستان وجود دارد که زیرپوشش دانشگاه جندی شاپور هستند. سه مرحله غربالگری از مادران باردار انجام شد و ۶ مورد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا داشتیم همچنین حدود ۵۲ درصد مادران باردار استان واکسن آنفولانزا زدند و از این بابت جای هیچ نگرانی نیست. سامانه ۴۰۳۰ برای مادران باردار راه اندازی شده و می‌توانند از این طریق مشاوره بگیرند.

علوی ادامه داد: شعار " سلامت زنان در دوره کرونا " دلالت بر این دارد که زنان نقش مهمی در حفظ سلامت جامعه ایفا می‌کنند به گونه ای که رفتارهای زنان بر ارتقای سلامت سایر اعضا خانواده نیز تاثیر داشته است. به همین منظور توجه به  شیوه زندگی سالم در دوران مقابله با بیماری کرونا با تکیه برفعالیت بدنی مطلوب در این گروه از اهمیت زیادی برخورداراست .

وی افزود: بیش از پنج هزار مدرسه با ۶۱۲ هزار دانش‌آموز در خوزستان وجود دارد که از نظر بهداشتی زیرپوشش دانشگاه جندی شاپور هستند و برنامه‌های متنوعی برای آنها داریم.

رییس مرکز بهداشت گفت: یکی از علل مرگ در افراد جوان، چاقی است لذا به طور مرتب دانش آموزان استان را از نظر آنفولانزا و بیماری های روده‌ای، تغذیه و چاقی تحت نظر داریم. ما در استان افزایش موارد ابتلا به کرونا داریم و مردم باید بیشتر مراقبت کنند. یکی از راهکارهای اساسی برای کاهش تجمعات، دور کاری است ولی لازمه دورکاری این است که دولت الکترونیک داشته باشیم. ما الان با کمبود پرستار در بیمارستان ها مواجه هستیم و فرض کنیم اگر پرستاری مریض شود و بخواهد در خانه استراحت کند از لحاظ نیرو با مشکل مواجه می شویم.

وی به هفته دیابت (۲۴ تا ۳۰ آبان) اشاره کرد و گفت: کنترل دیابت در روستاها به خاطر وجود نقش بهورز، بهتر از شهرها است لذا باید به اصول اولیه مراقبت‌ بهداشتی دقت کنیم. مهمترین اصل در بیماری، نقش خود مراقبتی است. سلامتی افراد جامعه به ویژه سنین پایه بسیار مهم است به همین دلیل ۷۰ درصد نوجوانان استان زیر غربالگری کرونا قرار گرفتند.

علوی در پاسخ به این پرسش که چه راهکاری برای کاهش این بیماری در خوزستان پیشنهاد می‌کنید افزود: پیشنهاد دادیم تمام ماشین‌هایی که در کنار جاده ساحلی اهواز پارک می‌کنند، جریمه شوند تا این موضوع مانع از تردد بی‌رویه مردم در پارک‌ها شود؛ همچنین نیاز است سطح سواد سلامت مردم برای کاهش این بیماری بالا برود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها