۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۶
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84096849
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روایت رسانه اسپانیایی: ترامپ، رئیس جمهوری در آتش
تصویر منتشر شده در گزارش نشریه اسپانیایی اِل پاییس

تهران - ایرنا - رفتار عجیب و نامانوس دونالد ترامپ که در چهار سال اخیر همه تصورات از رفتار قابل انتظار از مقام یک رئیس‌جمهوری را بر هم زده، نمایشی است که یا برای چهار سال دیگر ادامه خواهد داشت یا فردا (سوم نوامبر) به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، نشریه اسپانیایی ال پائیس در ادامه سلسله مطالبی که این روزها با موضوع انتخابات آمریکا منتشر می‌کند در گزارشی با تیتر «ترامپ؛ رئیس جمهوری در آتش» به توصیف دوره چهارساله حضور دونالد ترامپ در منصب ریاست جمهوری آمریکا پرداخت.

در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی وقتی برای نخستین بار نام شخصیت نامانوس دونالد ترامپ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان سر زبان‌ها افتاد، تصور تصاحب ریاست جمهوری آمریکا به وسیله او آنقدر پوچ به نظر می‌رسید که هر اتفاقی از تئوری‌های توطئه گرفته تا تبانی به ذهن خطور می‌کرد مگر آنچه سرنوشت چهار سال اخیر آمریکا را رقم زد.

در ماه ژانویه، پیش از انتخابات وقتی هنوز هیچکس به ورود قطعی ترامپ به کاخ سفید اعتقادی نداشت، او گفت «من وفادارترین طرفداران را دارم؛ می‌توانم وسط خیابان پنج بایستم و به یک نفر شلیک کنم و حتی یک رای را از دست ندهم». نکته حائز اهمیت اینکه او در حقیقت به هیچکس شلیک نکرد اما به مهاجران مکزیکی توهین می‌کرد، وعده می‌داد که ورود مسلمانان به کشور را متوقف خواهد کرد و حمله های دائمیش در قالب پیام های توییتری تمامی نداشت.

 طولی نکشید که این تاجر میلیونر آمریکایی ساکن خیابان پنجم نیویورک که حتی تا پیش از اعلام نتایج نهایی نیز خود را پیروز ماراتن انتخابات معرفی می‌کرد، به کاخ سفید راه یافت، اما اختلاف رفتار ترامپ پس از تصدی ریاستش با آنچه تا پیش از آن از منش افراد در قواره ریاست جمهوری دیده بودیم، موجب تعجب همگان شد.   

نویسنده در ادامه در انتقاد از دروغ پراکنی‌های ترامپ نوشت: دروغگویی ویژگی بارز ترامپ است. روزنامه «واشنگتن پست» با استناد به دادههای بانک اطلاعاتی خود اعلام کرد تا ۲۷ آگوست (ششم شهریور) دونالد ترامپ ۲۲ هزار و ۲۴۷ دروغ یا ادعای گمراه کننده گوناگون گفته است؛ از انتساب اظهارات غیر واقعی به دیگران مانند اینکه دبیر کل ناتو تحت تاثیر توانایی عملیاتی او قرار گرفته و پیش از ترامپ، کسی با این اندازه از توانایی را نمی‌شناسد تا متهم کردن باراک اوباما به جاسوسی از او و ارزیابی مثبت نسبت به عملکرد آمریکا در مقایسه با مدیریت ضعیف اروپا در مقابله با بیماری همه‌گیر، همه و همه دروغ هایی است که زائیده ذهن شخص ترامپ است.

در ادامه آمده است: توییتر فوری ترین کانال ارتباطی ترامپ است. بمباران توییت های او از طلوع آفتاب تا هر ساعتی از شب ادامه دارد. از طریق توییتر از ابتلای ترامپ به ویروس کرونا مطلع شدیم، اخراج مقامات ارشد را با پیام هایش اطلاعرسانی می‌کند، کره شمالی را از این طریق به «خشم و آتشی که تا کنون جهان به خود ندیده است» تهدید کرد، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا را در پیام توییتری «ضعیف و ناصادق» خواند. پیام هایی که در شرایط عصبانیت ترامپ به اوج خود می‌رسد. در تاریخ پنج ژوئن (۱۶ خرداد) و در بحبوحه اعتراضات نژادپرستی به دنبال ماجرای قتل جورج فلوید، رکورد توییت های ترامپ با انتشار ۲۰۰ پیام شکسته شد. نمونه دیگر ارتباط میان افزایش تعداد پیام ها با عصبانیت ترامپ در ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) دقیقا در روزهایی که خبرهای استیضاح این رئیس‌جمهوری تیتر رسانه ها بود با ۱۴۲ پیام بود.

ریزبینی در پیام های توییتری ترامپ گواه این مطلب است که علاوه بر دروغ پراکنی، صفات ناپسند توهین و خشونت نیز به عادی ترین خصیصه های رئیس‌جمهوری قدرتمندترین کشور جهان تبدیل شده است. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که ادبیات توهین آمیز مکرر، صرف نظر از واکنش به ارتکاب هر نوع خطایی از سوی طرف مقابل، معمولا از فرد «بازنده» شنیده می‌شود. ضمن اینکه انتشار اینگونه پیام ها با انگیزه ارعاب و تهدید، دمیدن تعمدی در موج ترسی است که به نظر می رسد مرکب مناسبی برای ترامپ باشد تا اگر نمی‌تواند مردم آمریکا را با امید به آینده قانع کند، ایشان را از هراس آینده تاریک بدان سو که می‌خواهد رهنمون کند.   

اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که اگر ترامپ انقدر بد است چرا همچنان از حمایت جمهوری‌خواهان برخوردار است؟ چرا بسیاری از مردم هنوز به او رای می‌دهند؟ وقتی از تجمع کنندگان در کمپین های انتخاباتی ترامپ می‌پرسیم که چرا از او حمایت می‌کنید، متداول ترین پاسخی که می‌شنویم این است: ترامپ سیاستمدار نیست. سیاستمدار بودن در اصول ترامپیسم معادل پنهان کردن واقعیت است.  ترامپ همانند سلبریتی‌ها علاقه دارد که همیشه در رسانه‌ها خبر ساز باشد. این اقدام ترامپ باعث می‌شود که شهروندان امریکایی او را فردی بدانند که از قید سیاست رها شده و به دنبال آمال و آرزوهای خود است. بسیاری از تحلیلگران این مساله را یکی از عوامل پیروزی او در انتخابات ۲۰۱۶ عنوان کرده‌اند زیرا ترامپ با اینگونه از رفتار توانست از طریق تغییرِ فرهنگِ رفتار سیاسی به فرهنگ رفتار سلبریتی، آرای کسانی که از سیاست‌ها و رفتارهای متعارف دل زده شده بودند را به دست بیاورد.  

نکته حائز اهمیت اینکه آیا ترامپ با  بروز رفتارهای زیاده خواهانه نقش بازی می‌کند یا همه این‌ها ناشی از یک استراتژی متفکرانه است، پرسشی است که تا کنون بی جواب مانده است و این نمایش ممکن است تا چهار سال دیگر ادامه داشته یا فردا (سوم نوامبر) به پایان برسد. اما به هر حال آمریکا در دوران ترامپ، شرایط جدیدی را تجربه کرد که فراموشی آن بهای سنگینی را می‌طلبد. به گفته ایوانکا، دختر ترامپ، «واشنگتن، ترامپ را عوض نکرد؛ این ترامپ بود که واشنگتن را تغییر داد». 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان