چرا انتخابات آمریکا همیشه «سه‌شنبه های نوامبر» برگزار می شود؟

تهران - ایرنا - روزنامه فرانسوی لوپریزین در مقاله ای به بیان دلایل تاریخی این موضوع پرداخت که چرا نزدیک به دو قرن است که روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همیشه در روزهای سه شنبه ماه نوامبر و معمولا در اولین سه شنبه از این ماه برگزار می شود؛ امری که در کاهش مشارکت در انتخابات موثر بوده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، روزنامه فرانسوی لوپریزین در مقاله ای نوشت: چرا روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همیشه سه شنبه ماه نوامبر برگزار می شود؟

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فردا «سه شنبه سوم نوامبر» برابر با ۱۳ آبان برگزار خواهد شد.

از ۱۷۵ سال پیش تاکنون، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سه شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار شده است؛ این تاریخ از اواسط قرن نوزدهم تعیین شد.

روزنامه فرانسوی لوپریزین  تصریح کرد: در سال ۲۰۰۸، باراک اوباما در ۴ نوامبر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. چهار سال پیش، ۸ نوامبر، دونالد ترامپ در برابر هیلاری کلینتون پیروز شد. در سال جاری، چندین میلیون آمریکایی برای انتخاب رئیس جمهور خود در ۳ نوامبر پای صندوق های رای خواهند آمد؛ اگرچه اعداد «۴، ۸، ۳…» متفاوت است، اما بیش از یک قرن و نیم، یک چیز تغییر نکرده است: «روز انتخابات» روز سه شنبه بعد از اولین دوشنبه در ماه نوامبر برگزار می شود؛ برای بررسی این امر، باید مروری بر رویدادهای قرن ۱۸ کنیم.

این نشریه فرانسوی افزود: در سال ۱۷۹۲، اولین قانون فدرال تصویب شد که بر مبنای آن، هر ایالت باید انتخابات را ۳۴ روز قبل از چهارشنبه اول دسامبر برگزار کند. اما این شیوه یک نقطه ضعف داشت؛ رای دهندگان در ایالت های متأخر می توانند تحت تأثیر نتایج اولیه قرار بگیرند. بنابراین به منظور اصلاح آن، کنگره در سال ۱۸۴۵ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن یک روز ثابت برای رای گیری تعیین شود. سی سال بعد، سه شنبه بعد از اولین دوشنبه در ماه نوامبر نیز برای انتخابات تصویب شد.

روزنامه فرانسوی لوپریزین ادامه داد: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا روز سه شنبه برای انتخابات تعیین شده است؟ برای پاسخ به این سوال به اواسط قرن نوزدهم بر می گردیم؛ تردیدی نیست که رای گیری در آخر هفته، یعنی روز یکشنبه، در کشوری که اکثریت آن ها مسیحی هستند و در آن روز به عبادت و استراحت می پردازند؛ امکان پذیر نیست. روز چهارشنبه نیز به دلیل اینکه اغلب روز بازار (خرید و فروش) است؛ روز مناسبی نبود. بنابراین با لحاظ این محدودیت ها، گزینه های زیادی روی میز باقی نمی ماند.

در مورد اینکه چرا ماه نوامبر برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تعیین شده است باید به عامل مهم کشاورزی در این فرآیند اشاره کرد. فصل بهار زمان کاشت و تابستان زمان برداشت است؛ بنابراین اوایل ماه نوامبر زمان مناسبی به نظر می رسید چرا که هنوز سرمای زمستان فرا نرسیده؛ چرا که در آن زمان سفر با اسب و کالسکه در جاده های آسفالت نشده بسی دشوار بود.

اینکه چرا لزوماً «سه شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر» رای گیری انجام می شود، باید به این نکته نیز اشاره کرد که اول ماه نوامبر مصادف است با عید مقدسان/ jour de la Toussaint که جشنِ بزرگداشت همه مقدسین و احترام به مردگان است که از سوی کلیسای کاتولیک برپا داشته می‌شود.

روزنامه فرانسوی لوپریزین نوشت: از سال ۱۹۶۸، میزان مشارکت در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری از ۶۰ درصد فراتر نرفته است. حتی در سال ۱۹۹۶، میزان مشارکت به ۴۹ درصد کاهش یافت. براساس مطالعات انجام شده در مرکز تحقیقات پیو/ Pew Research Center، ایالات متحده با نرخ ۵۵.۷ درصد در سال ۲۰۱۶، در جایگاه ۳۲ در میان ۳۵ کشور سازمان همکاری و توسعه اقتصادی/ OECD قرار داشت.

به زعم بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، یکی از عوامل موثر در آن، الزامی بودن رای گیری در «سه شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر» بر اساس قانون است؛ چرا که روز کاری محسوب می شود و اکثر آمریکایی ها در این روز به کسب و کار خود مشغول هستند.

«فرانسوا کوست» استاد تاریخ تمدن آمریکا در دانشگاه تولوز ژان ژورس/ Toulouse Jean-Jaurès در این رابطه تصریح کرد :۱۷۵ سال پس از تصویب این قانون، هیچ تغییری رخ نداده است و این موضوع بدون ایراد نیست.

 وی افزود: بسیاری از ناظران بر این باورند که مشکلات زیادی در نحوه کارکرد دموکراسی آمریکایی وجود دارد و مشارکت کم در انتخابات از جمله آن موارد است. کار کردن اکثر آمریکایی ها در روز سه شنبه، در کاهش این مشارکت موثر است.

به نوشته این رسانه فرانسوی، وقتی از آمریکایی ها سوال می شود چرا از رای دادن امتناع می ورزند؟ آن ها سه پاسخ می دهند که از آن جمله این است که آن ها به دلیل کار یا تحصیل در آن روز، بیش از حد سرشان شلوغ است و وقتی برای رفتن به مراکز رای گیری ندارند.

برای حل این مشکل، برخی ایالت ها همچون ایلینوی، نیویورک، نیوجرسی و لوئیزیانا روز انتخابات را تعطیل اعلام کرده اند. در ایالت های دیگر، کارمندان حق دارند برای رای دادن بدون کم شدن دستمزد آن ها، چند ساعت مرخصی بگیرند؛ ناگفته نماند که شیوه رای دادن پیش از موعد روز انتخابات، خواه از طریق پست باشد یا نه؛ در هر دوره مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

روزنامه فرانسوی لوپریزین در ادامه نوشت: در سال ۲۰۱۶، ۵۷ میلیون آمریکایی (حدود ۴۱ درصد) پیش از موعد روز انتخابات رای داده اند و همچنین در انتخابات ۲۰۲۰ که همه گیری کووید ۱۹ بر آن سایه افکنده، این روش رای گیری با اقبال بیشتری مواجه شده است. بر اساس تحقیق انجام شده از سوی دانشگاه فلوریدا (پروژه انتخابات ایالات متحده/ US Election Project )، بیش از ۸۰ میلیون رای دهنده، چند روز مانده به انتخابات ۲۰۲۰ انتخاب خود را انجام داده اند.

به رغم این راهکارها، «اندرو یانگ» سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد، انجمن چرا «روز سه شنبه/ Why Tuesday» را در سال ۲۰۰۵ باهدف دفاع از ایده برگزاری انتخابات در تعطیلات آخر هفته، راه اندازی کرد.

این رسانه فرانسوی در پایان مقاله خود نوشت: در سال های اخیر، کنگره درصدد تصویب قانون رای گیری آخر هفته/  Weekend Voting Act بوده است که بر اساس آن که به آمریکایی ها امکان می دهد «روزهای شنبه و یکشنبه پس از اولین جمعه ماه نوامبر» رأی دهند.

«برندان بویل» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این رابطه بیان کرد: رای گیری در آخر هفته، یک روش اثبات شده برای افزایش میزان مشارکت در انتخابات است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =