۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84096790
۰ نفر

برچسب‌ها

تمهیدات پنهان پنتاگون برای مقابله با چین و روسیه

تهران – ایرنا – پنتاگون به‌طور مخفیانه شروع به فراخواندن مقام‌های ارشد نظامی از سفارت‌های آمریکا در آفریقا کرده، امری که به نگرانی درمورد واگذاری میدان به رقبای جهانی واشنگتن دامن زده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، اقدام پنتاگون در خارج کردن مقام های نظامی از این سفارتخانه ها و تنزل رتبه پست های دیگر در نقاط دیگر جهان تصمیمی است که مقام های آمریکایی آن را برای تغییر منابع جهت مقابله با روسیه و چین در زمینه ژئوپلیتیک و تحقق خواست کنگره درخصوص اعمال محدودیت بر شمار ژنرال ها و دریاسالارها در ارتش آمریکا لازم می دانند.

به موجب فرمانی که چندی پیش به امضای مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا رسید، موقعیت وابسته دفاعی، نماینده ارشد نظامی آمریکا در پست های دیپلماتیک این کشور، در هشت کشور متحد کلیدی از جمله انگلیس و عربستان تنزیل رتبه می یابد.

مقام های مطلع گفتند که وابستگان از چند سفارتخانه در غرب آفریقا، جایی که دولت ها درحال مبارزه با تحرکات داعش و القاعده هستند، به طور کامل خارج می شوند.

وابستگان دفاعی آمریکا بر عملیات آموزش ارتش های خارجی توسط آمریکا، گردآوری اطلاعات، کمک به ترتیب فروش سلاح و هماهنگ کردن دارایی های نظامی آمریکا در صورت وقوع فجایع طبیعی یا وضعیت های اضطراری دیگر نظارت دارند.

اگرچه شمار وابستگان دفاعی تقریبا اندک است، این افراد سهم مهمی در فعالیت های فرامرزی آمریکا به ویژه در کشورهایی ایفا می کنند که ارتش محلی نقشی فراتر از معمول در دولت و سیاست ایفا می کند.

پنتاگون نگران نفوذ چین، روسیه و ترکیه در شمال آفریقاست. سفر اخیر اسپر به تونس، الجزایر و مراکش نشان می دهد که شمال آفریقا از نظر آمریکا منطقه ای باثبات است، اما وزارت دفاع آمریکا در عین حال از بابت نفوذ چین، روسیه و سیاست نظامی ترکیه نگرانی هایی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =