چالش بایدن و ترامپ در گره‌گشایی از پرونده ایران

تهران- ایرنا- «مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا فکر می کند برای شکل دادن به نظم آینده جهانی باید ابتدا پرونده های گشوده اش را تعیین تکلیف کند؛ اظهار کرد : این پرونده ها؛ وعده ها و رویکردهای آمریکا در قبال برخی کشورها از جمله ایران است. آنچه مسلم است برای رسیدن به این هدف، راهبردهای ایران در مواجهه با واشنگتن و با وجود شرایط تازه است که اهمیت پیدا میکند.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به واسطه پیام های خاصی که برای جامعه بین المللی دارد برای جهان اهمیت پیدا کرده است.  هر چند به واسطه  تضاد میان ایران و آمریکا،  چالش های ایران  با کاخ سفید پس از انتخابات آمریکا برای کارشناسان این حوزه قابل بررسی است اما در عمل بسیاری از کشور های جهان در شرق و غرب  اکنون به واشنگتن بعد از  انتخابات ۲۰۲۰ نگاه می کنند و این نشان دهنده اهمیت این انتخابات به  عنوان یک متغیر تاثیر گذار بر معادلات بین المللی است چرا که موضع گیری آینده آمریکا با جهان را مشخص خواهد کرد.

« مهدی مطهرنیا » روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا، درباره چالش های پیش روی ایران پس از انتخابات آمریکا با این کشور تصریح کرد: در انتخابات آمریکا تفاوت بین انتخاب بایدن و ترامپ درباره گره گشایی از پرونده ایران است و ایران هم با استفاده از همه ظرفیت خود تلاش میکند منافع  ملی  و مطالبات مردم را محقق کند.

 او با بیان اینکه بر اساس نظرسنجی‌ها ترامپ عقب است اما این نتایج قطعی نیست، تصریح کرد:  اگر ترامپ پیروز کارزار انتخابات آمریکا باشد بسیاری بر این باورند که او همین مسیر فعلی را  در قبال ایران ادامه خواهد داد.

نظریه دیگری هم هست که احتمال محافظه کاری ترامپ در برابر ایران در صورت دور دوم ریاست جمهوری اش را محتمل تر میداند و معتقد است اگر بایدن پیروز انتخابات باشد فشار بر ایران را همه‌جانبه‌ تر و فشارهای حداکثری دوره ترامپ را حفظ میکند و با ایجاد همگرایی بیشتر با اروپا  و مجاب کردن چین و روسیه ایران را به پای میز مذاکره می‌کشاند و همین امر موجوب مذاکراتی طولانی  با ایران خواهد بود .

این کارشناس مسایل بین الملل  بزرگترین چالش ایران در برابر آمریکا پس از انتخابات را موضع گیری دربرابر این کشور دانست و گفت : به هر حال در سیاست کلی و با  یک نگاه کلی باید گفت ایران دو انتخاب خواهد داشت میتواند مذاکره کند یا یا تحت فشار شدید و با مجموعه‌ای از مشکلات به جلسه تعیین تکلیف پرونده ورود کند. در نهایت ایران هم با  در نظر گرفتن شرایط موجود و تحقق منافع ملی و مردمی بهترین روش را انتخاب خواهد کرد تا علاوه بر تحقق منافع ملی رفاه بیشتری برای کشور تامین کند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =