شمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در خلخال افزایش یافت

اردبیل _ ایرنا _ رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی خلخال از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا و جان‌باختگان از این ویروس و همچنین افزایش شدت محدودیت‍‌های اجتماعی در این شهرستان خبر داد.

دکتر محمد مهرتک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز نگرانی از افزایش شدت شیوع بیماری کرونا افزود: از زمان شیوع این بیماری در خلخال تاکنون ۷۵ نفر مشکوک به این بیماری جان خود را از دست دادند که نتیجه آزمایش ۵۶ نفر از این تعداد مثبت بود.

وی اظهارداشت: همچنین موارد آزمایش کرونای ۷۶۱ نفر مثبت بوده و در این مدت از مجموع ۵۰ نفر بستری شده کرونا در خلخال ۳۶۲ نفر در بخش داخلی و ۷۵ نفر نیز در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان خلخال بستری شده‌اند.

وی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ نفر در بیمارستان خلخال بستری ، ۲ نفر ترخیص شده و ۲ بیمار کرونایی نیز جان باختند و با توجه به اینکه بخش زیادی از بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا در خارج از بیمارستان و در خانه‌های خود بستری و در حال درمان هستند نمی‌توان نظر قطعی برای وضعیت رنگی کرونای خلخال تعیین کرد.

او افزود: برای اجرای درست محدودیت‌های اجتماعی جدید پیشنهادی از سوی این ستاد بخشداران بخش‌های تابعه نسبت به برگزاری جلسات ستاد قرارگاه زیستی و پیگیری امورات از جمله اجرای مصوبات ستاد کرونایی و نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی اقدام و نتایج بررسی‌ها را به مرکز ستاد شهرستان گزارش خواهند کرد.

وی اظهارداشت: پزشکان بخش خصوصی و فعال در مطب‌های شخصی و غیردولتی نیز ضمن اجرای پروتکل‌های بهداشتی و رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی مشخصات بیماران مشکوک به کرونا مراجعه‌کننده به مطب‌ها را به صورت روزانه در اختیار دانشکده علوم پزشکی قرار بدهند.

وی گفت: دانشکده علوم پزشکی از طریق مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت روستایی آخرین وضعیت بیماران کرونایی  را رصد و در اختیار پزشک معالج قرار دهند و در صورت نیاز به بستری یا تجویز دارو اقدام شود.

دکتر مهرتک افزود: علاوه بر این دانشکده علوم پزشکی باید از طریق مراکز بهداشت و خانه‌های بهداشت روستایی با خانواده بیماران مشکوک به کرونا و قرنطینه در منزل تماس گرفته و آخرین وضعیت بیمار را رصد و تصمیم مقتضی معمول دارند.

ریس دانشکده علوم پزشکی خلخال بیان کرد: اتاق اصناف با همکاری اتحادیه‌های زیرمجموعه و اداره صمت، دانشکده علوم پزشکی، اماکن انتظامی و بسیج اصناف ضمن نظارت مستمر و منظم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف، تخلف از پروتکل را به عنوان اخلال در بهداشت عمومی تشخیص داده و با تشکیل پرونده متخلفان را به تعزیرات حکومتی و یا در صورت لزوم به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.

وی گفت: صاحبان تالارهای پذیرایی شهرستان ضمن کاهش تعداد صندلی‌های موجود به ۳۰ درصد ظرفیت تالار، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از جمله ممنوعیت ورود افراد ۶۰ سال به بالا و فاقد ماسک به سالن و کاهش زمان برگزاری مراسم عروسی به ۱.۵ ساعت اقدام کنند.

او اظهارداشت: آموزش و پرورش مناطق سه‌گانه نیز ضمن استفاده حداکثری از ظرفیت فضای مجازی (سامانه شاد) در مدارس حوزه شهری و روستاهای بزرگ با جمعیت دانش‌آموزی ۱۰ نفر به بالا در تمام مقاطع تحصیلی به جز اول ابتدایی از برگزاری آزمون و کلاس حضوری خودداری نمایند.

رییس دانشکده علوم پزشکی خلخال گفت: ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از ایجاد تجمع ارباب رجوع می‌توانند از دورکاری و یا شیفت‌بندی بین کارکنان استفاده کرده و همچنین دانشگاه‌های شهرستان خدمات آموزشی خود را از طریق فضای مجازی ادامه دهند.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =