آسیب شناسی رفتاری ترامپ؛ از کوچک شمردن تا انکار کرونا

تهران- ایرنا- نشریه آتلانتیک در گزارشی با آسیب شناسی رفتاری دونالد ترامپ نوشت: وی که کشورش رتبه نخست میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را دارد و در آغاز همه گیری، این بیماری را کم اهمیت جلوه می‌داد حالا وارد مرحله انکار آن شده و کرونا را تئوری توطئه می‌داند.

به گزارش دوشنبه ایرنا از نشریه آتلانتیک، شیوع ویروس کرونا در آمریکا از کنترل خارج شده،این درحالی است که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور از مرحله کم اهمیت جلوه دادن همه گیری کووید-۱۹ به انکار آن رسیده است.  

 این نشریه آمریکایی افزود: اساسا مغز انسان در دو حالت تصمیم می‌گیرد؛ یکی حالت تحلیلی است که شامل دقیق سنجیدن معایب و مزایا برای انتخاب بهترین گزینه است و دیگری حالت بصری. در حالت بصری تصمیم گیری براساس براساس احساسات ادراکی است.  

از مدت‌ها پیش حتی ناظران معمولی، امید به شیوه تفکر تحلیلی ترامپ را از دست داده‌اند. این در حالی است که ترامپ دستکم باید زمانی که خود به ویروس کرونا مبتلا شد، قدرت این بیماری را می‌پذیرفت. کمتر از یک ماه پیش بیماری ترامپ به‌اندازه‌ای سخت بود که احتمال مرگ وی می‌رفت. اگرچه جزئیات بیماری ترامپ پنهان مانده است، از جمله ناهنجاری در سی تی اسکن قفسه سینه و تاریخ مثبت شدن آزمایش کرونای وی و واقعیت‌هایی که خبر از شدت بیماری وی می‌داد. اما وی در نهایت پس از چند روز از بیمارستان مرخص شد.  

«کریس کریستی» فرماندار پیشین نیوجرسی هفته گذشته پس از ترخیص از بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ و یک هفته بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه، به اشتباه خود اعتراف کرد. وی در مصاحبه‌ای اعلام کرد «من باید ماسک می‌زدم، هنگامی که به این بیماری مبتلا می‌شوید، به راحتی به شما ضربه می‌زند. از ما خواسته شده که ماسک بزنیم، دستان خود را بشوییم و از رفتن به مناطق پرازدحام خودداری کنیم. چنین درخواست‌هایی برای یک بیماری خطرناک چیزی زیادی نیست». 

اما ترامپ چنین سخنانی بر زبان نیاورد. وی پس از آنکه از بیمارستان مرخص شد، دست از کم اهمیت دادن و حتی انکار این بیماری برنداشت و پس از بازگشت به کاخ سفید و برداشتن نقاب مقدس نما، فعالیت‌های انتخاباتی خود را حول مفهوم پایان همه گیری متمرکز کرده است. وی در یکی از تازه‌ترین کارزارهای انتخاباتی هفته در اوماها ایالت نبراسکا گفت: «با اخبار جعلی، همه چیز کووید، کووید و کووید است. من به آن مبتلا شدم، اما حالا اینجا هستم. درست است؟». 

ترامپ که در اوایل شیوع بیماری در کنار پزشکان مخصوص تیم مقابله با کرونای کاخ سفید از جمله «آنتونی فائوچی» و «دبورا برکس» می‌ایستاد و هشدارهای آن‌ها را تایید می‌کرد، اکنون به تمسخر فاصله گذاری اجتماعی پرداخته و مساله گسترش ویروس کرونا را یک تئوری توطئه دانسته و اعلام مرگ و میر ناشی از کرونا را هم اقدامی برای آزار خود توصیف کرده است. وی حتی پزشکان را به گزافه گویی در مورد شدت علائم بیماری متهم کرده است. این در حالی است که تعداد فوتی‌های ناشی از کووید-۱۹ در آمریکا در روزهای اخیر به بیش از یک هزار نفر در روز رسیده است.  

اما بی‌اعتنایی و نادیده انگاری مرگ و میر آمریکایی‌ها در نتیجه کووید-۱۹ یک چیز است و انکار این مساله موضوعی دیگر. درواقع این مساله نشان می‌دهد که چنانچه ترامپ در قدرت بماند، روند همه گیری چگونه پیش خواهد رفت. بنابراین در آخرین روز ورود آمریکا به تاریخ انتخابات، رییس جمهوری چهره‌ای ظلمانی‌تر از خود به نمایش گذاشته و به قیمت ماندن در قدرت سلامت و رفاه آمریکایی‌ها را رها کرده است. او اکنون حتی به عنوان ناقل بیماری خطرناک‌تر از زمانی است که ویروس را کم اهمیت جلوه می‌داد.  

«برت گایرویر» Brett Giroir دستیار وزیر بهداشت و خدمات انسانی روز چهارشنبه در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد و گزارشی خلاف آنچه رییس جمهوری در خصوص ویروس کرونا بر زبان می‌آورد، ارائه داد. وی گفت:   «موارد ابتلا در واقع در حال افزایش است. آن‌ها واقعی هستند». 

اما ترامپ در روزهای اخیر این ایده عجیب را به خورد هوادارنش می‌دهد که پزشکان برای نفع خود در حال گزافه گویی در مورد موراد ابتلا به کووید-۱۹ هستند. او حتی دروغ قدیمی خود را دوباره تکرار کرده که می‌گفت موارد ابتلا زیاد شده به این دلیل که میزان آزمایشات کرونا افزایش یافته است. این در حالی است که گایرویر تصریح کرد که در واقع این تنها شمار موارد ابتلا به کرونا نیست که در حال افزایش است، بلکه تعداد افرادی که هر روز در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و می‌میرند در حال رشد است. او ماسکی به دست گرفت و از آمریکایی‌ها خواست که ماسک بزنند.  

از طرفی در حالیکه متحدان اروپایی آمریکا مقررات قرنطینه و منع آمد و شد را به دلیل شدت موارد ابتلا به ویروس کرونا را دوباره برقرار کرده‌اند، ترامپ در حال برگزاری گردهمایی‌های انتخاباتی است و از ایالتی به ایالت دیگر می‌رود و زدن ماسک را هم بی‌فایده توصیف می‌کند.  

طی چهار سال گذشته، روانشناسان و روانپزشکان تلاش کرده‌اند رفتارهای ترامپ را تشخیص دهند. بسیاری از آن‌ها به اختلالات مختلف شخصیتی وی پرداخته‌اند و خودشیفتگی، ضد اجتماعی و اختلالات شخصیت مرزی از شایع‌ترین بیماری‌های رفتاری وی آن‌ها بوده است.  

بنابراین اگر ترامپ برای دومین بار پیروز شود، همانگونه که تاکنون شاهد بودیم روند گسترش همه گیری همانگونه که اکنون هم شاهد آن هستیم، ادامه خواهد یافت. مرگ و میر هزاران آمریکایی ادامه خواهد یافت و رییس جمهوری به جای آنکه وقت و انرژی خود را صرف کاهش موارد ابتلا کند، صرف انکار آن می‌کند. تنها کاری که وی در همایش‌های انتخاباتی خود در خصوص ویروس کرونا انجام داده این است که می‌گوید ویروس ناپدید خواهد شد، اما به تعداد مرگ و میرها حتی اشاره هم نمی‌کند. بنابراین اگر ما هم در مسیر انکار این بیماری به ترامپ بپیوندیم و به وی رای دهیم، ما هم باید به لحاظ آسیب شناسی بررسی شویم.  

براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۹ میلیون و ۴۷۴ هزار نفر در سراسر آمریکا به کووید-۱۹ مبتلا شده و از این میان بالغ بر ۲۳۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =