۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84096672
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ضرورت فاصله‌گذاری عموم برای خلاصی از کرونا

کرج - ایرنا - کرونا اگرچه طبق گزارش های رسمی، زاده سال ۹۸ شمسی در جهان است اما هنوز دانشمندان و پژوهشگران جهان به خوبی نتوانسته پرده از راز و جادوی آن بگشایند و جهش این قاتل مرموز در بی توجهی به فاصله اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک در تمام فصول سال به مرگ انسان ها از جمله در البرز ختم شده است.

زمستان ۹۸،  موج نخست و اواخر اردیبهشت ماه ۹۹ موج دوم کرونا در ایران به ثبت رسید، انتظار برای تابستان گرم و نابودی کرونا هم سرابی بیش نبود تا اینکه پائیز  نیز از گرد راه رسید و این بار کرونا بر آنفلوآنزا و سرما سوار شد که تشخیص این سه ویروس در فصل خزان را دشوار کرد.

افرایش بی رویه مراجعه بیماران به مراکز درمانی و بالا رفتن مرگ و میرها نشان از این دارد  که مردم همچنان برخی عادات گذشته خود را کنار نگذاشته و علاوه بر برگزاری دورهمی ها، ‌مسافرت و برگزاری مراسم این ویروس را دست کم گرفته اند.

یکی از ترمزهای شیوع ویروس کرونا رعایت فاصله اجتماعی افراد جامعه است که در موج های اول و دوم تاثیر قابل توجهی در کنترل ویروس داشت و این امر موجب شد تا روزنه امیدی برای مهار و کنترل کرونا پیدا شود یا خستگی مدافعان سلامت به حداقل برسد.

با این اوصاف نادیده گرفتن کرونا با سفرهای  تابستانی مولودی  نامبارک به نام موج سوم در پائیز داشت که اکنون نمی توان به سادگی از شر آن خلاصی یافت، مولودی که مسوولان را به اتخاذ تدابیر سختگیرانه وا داشته و به رغم میل باطنی باید از بسیاری از مشاغل برای حداقل مدتی دست شست.

در این میان بسیاری از مردم آسیب دیده و رنجیده خاطر از دست کرونا ، هموطنان را به صبر و خویشتنداری بیشتر برای خودداری از مسافرت ها و تحمل دوری ها توصیه می کنند و از یکدگیر می خواهند تا در حد توان به مهار قاتل مرموز یعنی کرونا کمک کنند چرا که این ویروس مهلک تاکنون هزاران خانواده ایرانی را دغدار کرده و از پزشک و پرستار  تا سایر قشرها قربانی گرفته است.

برهمین اساس رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کنار استفاده از ماسک ، دستکش و مواد ضدعفونی کننده مهمترین توصیه دانشمندان و پزشکان به مردم دنیا و ایران است که اگر این اصول را رعایت نکنیم چه بسا قربانیان بعدی کرونا خدای ناکرده ما باشیم.  

مردم فاصله ها را رعایت کنند

نوشین جعفری شهروند کرجی  به مردم توصیه می کند که با ماندن در خانه ها ، اجرای کامل پروتکل ها و سایر الزامات به طور خودجوش پای کار بیایند تا کرونا بیش از این از حدود و ثغور خود عبور نکند و برای همیشه نیست ونابود شود.

وی ادامه داد: هر روز میزان شیوع بیماری در بین جوامع مختلف افزایش چشمگیر دارد و فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از مواردی است که می بایست از سوی مردم ۱۰۰ دردصد رعایت شود.

این شهروند گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا  در جهان تا این لحظه ثابت شده که فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از پایه‌های کنترل شیوع این ویروس در جوامع  بشری است.

 فکر مسافرت را از خود دور کنیم   

فرامرز مرادی شهروند دیگری البرز با بیان اینکه مسافرت ها یعنی گام نهادن در کام کرونا ، از مردم می خواهد تا زمان مهار این رویروس خطرناک مسافرت نروند وبا  رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی  کرونا را شکست بدهند.

این شهروند با بیان اینکه باید در شرایط کنونی فکر سفر را از ذهنمان دور کنیم ، گفت: با توجه به اظهارات مسوولان بهداشتی کشور قدرت بالای شیوع کرونا در جوامع به حدی است که در مکان های بسته حتی فرد ماسک داشته باشد احتمال انتقال ویروس کرونا به دیگران وجود دارد.

وی تاکید کرد که در این شرایط حاد شیوع کرونایی می‌بایست هر فرد ابتدا از خودش شروع کند و در وهله اول دور همی‌های خانوادگی را کنار بگذارد و در زمان خروج ضروری  از منزل از ماسک استفاده کند تا به مرحله کنترل بیماری برسیم.

مرادی اظهارداشت: اکنون برخی افراد با عدم رعایت پروتکل ها سلامت سایر مردم را به خطر می‌اندازند یا دامنه آتش کرونا را شعله ور می کنند که لازم است دولت و مسوولان ذیربط برای این گونه افراد اقدامات بازدارنده را در نظر بگیرند.

وی تاکید کرد که اگر مردم همچنان به شیوع ویروس کرونا بی توجه باشند ممکن است تا سال ها با این مشکل مواجه شویم و پاندمی شدن این ویروس نشان می‌دهد که با رعایت فاصله گذاری‌ها می‌توان در کنترل بیماری زایی و افزایش بیشتر بیماران جلوگیری کرد.

مرگ و میرهای کرونا وحشتناک است

اکرم جنتی فر  شهروند دیگر البرز میزان مرگ و میرهای کرونا در کشور استان البرز وحشتناک توصیف کرد و گفت : این وضعیت نتیجه سفرها، دورهمی ها  و رعایت نکردن فاصله اجتماعی است که که مردم و مسوولان باید بیش از پیش  به رعایت فاصله گذاری اجتماعی پی ببرند.

وی ادامه داد: مردم به آگاهی کامل در مورد شیوع ویروس کرونا رسیده‌اند اما استمرار آموزش‌ها و سایر اقدامات از سوی مسوولان کشور لازم است تا به این امر نیز واقف شوند که فاصله‌گذاری اجتماعی از ارکان مهم و تاثیر گذار در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا است.

جنتی فر با بیان اینکه یکی از مهمترین  راه‌های  انتقال ویروس ارتباط چهره به چهره افراد است اظهارداشت: در صورتی که فردی مبتلا به کرونا باشد به محض اینکه سرفه کند می تواند افراد زیادی را به این ویروس مبتلا کند.

وی یاد آورشد: در موج اول و دوم کرونا همه گیری شیوع بسیار کمتر از موج سوم بود اما اکنون حتی اگر تمام پروتکل ها رعایت شود باز هم تاکید بر این است که مردم در خانه بمانند و با افراد دیگر جامعه فاصله داشته باشند.

این شهروند البرزی اظهار داشت: مردم برای انجام خرید و حضور در اجتماع می بایست برنامه ریزی کنند تا کمتر در معرض  ویروس قرار بگیرند،‌ به عنوان مثال خرید نان و سایر مایحتاج خود را دیگر روزانه انجام ندهند بلکه می توان چند روز یکبار برای خرید بیرون ازخانه بروند .

وی افزود: با توجه به اظهارات مسوولان بهداشتی کشور اگر ۹۰ درصد مردم  تمام پروتکل ها را رعایت کنند سه ماه دیگر ممکن است که شیوع ویروس کرونا کنترل شود.

موج سوم کرونا در البرز سنگین است 

سخنگوی ستاد کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با اشاره رفت و آمد روزانه بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت کارمندی ، کارگری و سایر قشرها بین تهران و البرز، گفت: موج سوم کرونا در کشور و البرز سنگین است و ضرورت دارد رفت و آمدها بین تهران و البرز بایدکاهش یابد ضمن آنکه رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک لازمه کنترل کرونا است.

دکتر مهرداد بابایی افزود: در این موج ۲۰ درصد میزان ابتلا به کرونا بیشتر از ۲ موج قبلی است، اکنون حدود ۵۰  درصد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی البرز دارای علائم مثبت کرونا بوده درحالی که در۲ موج قبلی کمتر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از مراجعه کنندگان به کرونا مبتلا بودند.

بابایی بیان داشت :آمبولانس های اورژانس البرز اکنون روزانه بیش از ۱۴۰ ماموریت امدادی انجام می دهند و بیشتر تماس های تلفنی مردم درخواست امدادرسانی و انتقال بیماران کرونایی به بیمارستان است.

وی ادامه داد:  در موج اول و دوم بخشی زیادی از تماس های تلفنی مردم به خاطر اضطراب و ترس از کرونا و بیشتر برای مشاوره بود اما در موج سوم تماس های تلفنی درخواست به خاطر ابتلا و برای امدادرسانی است.

بابایی تاکید کرد که  همچنان سیر پیشرونده بیماری کرونا در البرز ادامه دارد و از مردم درخواست می کنیم که این بیماری را جدی بگیرند .

رییس مرکز مدیریت فوریت های پزشکی استان البرز گفت : میزان تماس های تلفنی با اورژانس البرز نسبت به روزهای عادی سه برابر شده است.امدادگران اورژانس البرز از ابتدای شیوع کرونا تا کنون بیش از ۱۶ هزارو ۵۰۰ ماموریت مربوط به کرونا داشته اند.

سخنگوی ستاد کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان البرز از مسوولان استان خواست بر مکان‌های غیر ضروری مانند کافی شاپ ها  و رستوران ها نظارت بیشتر کنند و فعالیت آنها به صورت بیرون بر باشد.

وی با بیان اینکه میزان استفاده از ماسک توسط مردم نسبت به موج‌های اول و دوم بیشتر شده است، گفت : اگر بیش از۹۰ درصد مردم ضمن استفاده از ماسک، پروتکل‌ها را رعایت  کنند می‌توان برای مهار کرونا در مدت سه ماه امیدوار بود و اگر ۶۵ درصد مردم ضمن استفاده از ماسک، پروتکل را رعایت کنند،  نمی توان بیماری را کنترل کرد.

وی از مردم خواست ضمن استفاده حداکثر از ماسک، پروتکل‌های بهداشتی مانند فاصله گذاری را برای کنترل و مهار کرونا رعایت کنند، ضمن آنکه از سفرهای غیر ضروری پرهیز نمایند.

بابایی, استفاده از ماسک سه لایه و معمولی را برای پیشگیری از کرونا مناسب دانست و گفت: البته استفاده از ماسک های فیلتردار را توصیه نمی کنیم چون اگر افراد مبتلا یا ناقل کرونا از این ماسک ها استفاده کنند، احتمال انتقال ویروس به دیگران زیاد است.

مرگ ۳۲ البرزی طی ۲۴ ساعت 

دکتر محمد فتحی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز  نیز از مردم خواست برای مهار موج سوم کرونا از حضور در مکان های پر ازدحام پرهیز کنند و استفاده از ماسک و مواد ضدغفونی کننده را در اولویت قرار دهند.

وی با بیان اینکه استان البرز در ۲۴ ساعت گذشته با مرگ ۳۲ بیمار کرونایی سیاه ترین برهه زمانی کرونا را تجربه کرد ، افزود: مجموع جان باختگان این بیماری از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون در استان به  یک هزارو ۷۴۸ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۲ بیمار با علائم کووید ۱۹ به خاطر وخامت حال عمومی در مراکز درمانی استان بستری شدند.

فتحی مجموع موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز ر ا۲۲ هزار و ۵۳۳ نفر اعلام کرد.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر  تعداد ۹۰۵ نفر در مراکز درمانی بستری هستند، افزود: از این تعداد ، ابتلای   ۴۰۸ نفر به بیماری  کووید ۱۹، تا امروز قطعی شده است. 

دکتر فتحی گفت : از ابتدای شیوع کرونا تا کنون ۱۹ هزار و ۸۷۴  نفر  از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

کنترل تردد در ورودی های البرز

همزمان با سراسر کشور ممنوعیت تردد خودروهای غیر بومی از ظهر امروز دوشنبه در استان البرز آغاز شده و تا ساعت ۲۴ جمعه هفته جاری ادامه دارد.

براین اساس تیم های نظارتی از پلیس، هلال احمر ، دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه های اجرایی وضعیت ترددها و مسافران را رصد می کنند.

استان البرز در مسیر مسافران ۱۵ استان کشور قرار دارد که محدودیت ها نقش موثری در کاهش ابتلا به کرونا در این استان دارد.

همسان سازی محدودیت های کرونایی البرز و تهران 

طرح همسان سازی محدودیت های کرونایی  البرز و تهران از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا از یکشنبه شب در  البرز ابلاغ شد .

 براساس این طرح ، ضمن تعطیلی پنجشنبه ها طرح دورکاری ۵۰درصدی کارکنان ادارات در البرز اجرایی شده است ضمن آنکه سایر محدودیت ها همانند تهران در البرز اجرا می شود.

موج سوم کرونا از حدود ۴۵ روز پیش در استان البرز آغاز شده  و آمار بالای مراجعان به مراکز درمانی و افزایش جان باختگان نشان می دهد که کم توجهی به  برخی از پروتکل‌ها مانند عدم رعایت فاصله اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک سبب شده تا شیوع کرونا در بین مردم این استان بالا رود.

 رعایت فاصله اجتماعی مهمترین تاکید کارشناسان بهداشتی در این روزهای کرونایی به مردم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =