نیویورکر: ترامپ در داخل یا خارج از کاخ سفید همچنان منبع آشوب است

تهران-ایرنا- روزنامه آمریکایی نیویورکر نوشت دونالد ترامپ از یک استیضاح، بیست و شش اتهام سوء استفاده جنسی و چهار هزار شکایت جان سالم به در برد. او ممکن است با پیروزی جو بایدن چنین شانسی را از دست بدهد. رئیس جمهوری آمریکا چاره ای به جز شکست ندارد.

به گزارش دوشنبه ایرنا، نیویورکر با تشریح رسوایی واترگیت که در نهایت به استعفای نیکسون منجر شد نوشت: به دنبال این رسوایی بیست و نه نفر از افراد نزدیک به دولت او محکوم شدند و تعدادی از مشاوران ارشدش از جمله دادستان وقت به زندان رفتند اما خود نیکسون از پیگرد قضایی جان سالم به در برد و جرلد فورد جانشین نیکسون سپتامبر ۱۹۷۴میلادی وی را عفو کرد.

تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا با اتهامات جنایی متهم مواجه نبوده است اما در حالی که ترامپ برای حفظ کاخ سفید دست و پنجه نرم می کند او و اطرافیانش مطمئنا می دانند که اگر در انتخابات شکست بخورند مصونیتی که در دوران ریاست جمهوری اش از آن برخوردار بوده از بین خواهد رفت.

با توجه به ده ها تحقیقات و شکایتی که علیه او مطرح شده ممکن است در وضعیت خطرناک تری نسبت به آنچه که نیکسون با آن مواجه بود قرار داشته باشد.

مایکل بِسلاس تاریخ نویس آمریکایی گفته است: اگر ترامپ ببازد وضعیتی به بار خواهد آمد که بی شباهت به نیکسون در زمان استعفایش، نیست.  

نیویورکر افزود: حتی اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود تهدیدهای مالی و حقوقی  دوره دوم ریاست جمهوری اش را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

براساس گزارش اخیر تکان دهنده نیویورک تایمز در چهار سال آینده چه ترامپ انتخاب شود یا نشود، او با مهلت پایانی پرداخت بیش از سیصد میلیون دلار وامی که شخصا دریافت کرده مواجه است. بیشتر این وام ها را به بستانکاران خارجی از جمه دویچه بانک بدهکار است.

این رسانه با اشاره به بدهی ترامپ در بخش املاک و خودداری ترامپ از پرداخت مالیات خود نوشت: ترامپ برای پرداخت بدهی هایش که بر اساس آمار فوربس دو و نیم میلیارد دلار است باید تقریبا همه دارایی های ارزشمند خود را در بخش املاک بفروشد. این در حالیست که براساس تحلیل های واشنگتن پست دارایی های ترامپ به ویژه در بخش هتلداری و تفریحگاه ها بشدت در معرض آسیب ناشی از همه گیری کرونا و تبعات فعالیت سیاسی تفرقه برانگیز او بوده است.

در سراسر کمپین های انتخاباتی سال ۲۰۲۰، نظرسنجی های ملی نشان می دهد که ترامپ از بایدن عقب تر است و دو منبعی که در دو ماه گذشته با ترامپ گفت و گو داشته اند وی را در وضعیتی بی حوصله و بدون خلق و خوی مناسب توصیف کرده اند.

مری ترامپ برادرزاده ترامپ و نویسنده کتاب «بیش از حد اما همیشه ناکافی» گفت: ترامپ می داند که اگر در قدرت بماند با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. من باور دارم که او تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت زیرا به نظر می رسد که دامنه و فهرست بالای جرم او قابل انکار نیست. اگر این اتفاق در سطح فدرال رخ ندهد ممکن است در سطح ایالتی رخ دهد.

برادرزاده ترامپ توضیح داده که برای خانواده او «شکست حکم اعدام را دارد.»

باربارا راس در کتاب جدید خود تحت عنوان «برج دروغ» که مروری بر هجده سال تجربه او برای توسعه و مدیریت پروژه های ساخت و ساز ترامپ هست نیز فکر می کند که رئیس جمهوری کنونی آمریکا فقط برای انتخاب شدن در دوره دوم ریاست جمهوری اش تلاش نمی کند بلکه او در حال فرار از قانون است.

وی چنین براورد کرده که اگر ترامپ شکست بخورد او کشور را ترک خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۶ ترامپ برنامه هایی برای خروج از ایالت متحده آمریکا بعد از انتخابات داشت. آنتونی اسکاراموچی حامی سابق ترامپ که به عنوان مدیر روابط عمومی مدتی در کاخ سفید مشغول بود در ساعات پایانی نظرسنجی ها کنار او بود و نویسنده نیورکر می گوید اسکاراموچی به او گفته است که ترامپ و تقریبا هر کسی در کمپین او انتظار داشتند هیلاری کلینتون نامزد وقت انتخابات پیروز شود.

یک استاد دانشگاه ییل معتقد است ترامپ ممکن است به یک کشور خارجی که فاقد پیمان استرداد با آمریکا است فرار کند.

این استاد دانشگاه به تهدید ترامپ درباره تاخیر در انتخابات اشاره کرده و نوشت او سیستم ما را نابود کرده است. به طور کلی افراد افراد خودکامه برای حفظ قدرت سیستم را در صورت لازم تحریف می کنند. از نظر فرد خودکامه انتخابات فقط یک نمایش است. اما نتیجه رقابت های بایدن و ترامپ هنوز نامعلوم است هرچند که نگرانی هایی درباره سرکوب رای دهندگان و ناآرامی مدنی وجود دارد.

اگر فاصله پیشتازی یک نامزد دارای الکترال بالا باشد کسی نمی تواند به آسانی نتایج را به چالش بکشد. با این حال برخی از نزدیکان ترامپ گفته اند که رئیس جمهور تاکید خواهد داشت که او برنده انتخابات است.

این گزارش افزود: برخی از تهدیدهای قانونی علیه ترامپ جدی هستند بر اساس اسناد دادگاهی ناشی از پیگرد قانونی کوهن وکیل سابق ترامپ وی تنها نبوده است. پرونده کوهن درباره حق السکوت به یک هنرپیشه پورن بوده است که ظاهرا رئیس جمهوری آمریکا با او رابطه داشته است.   دولت آمریکا مدعی است طرح کوهن با فرد توطئه گر دیگری در ارتباط بوده است که توانست کمپین موفقیت آمیزی برای رئیس جمهوری آمریکا داشته باشد.

با توجه به این که وزارت دادگستری آمریکا رئیس جمهوری در حال خدمت را تحت پیگرد قرار نمی دهد این پرونده بعد از محکومیت کوهن بسته شد.

ترامپ هرگونه خطای مالی را رد کرده و تلاش ها برای مداقه پرداخت مالیات خود را «تداوم تحقیقاتی برای یک متهم غیرواقعی در تاریخ آمریکا توصیف کرده است.» برای محکومیت ترامپ باید ثابت شود که او آگاهانه تقلب کرده است.

دادستانی که نویسنده نیویورکر با آنها مصاحبه کرده گفته است که این امر می تواند دشوار باشد وهمان طور که کوهن گفت ترامپ کمتر یادداشتی بر جای می گذارد، ایمیل می فرستد یا متنی را ارسال می کند و اغلب از طریق ابزارهای غیرمستقیم خواسته های خود را بیان می کند اما دادستان ها همچنین همکاری کوهن را جلب کرده اند.

محققان اکنون نسبت به گذشته بیشتر در باره عقلانیت عفو روسای جمهوری در آمریکا اتفاق نظر دارند. عفو نیکسون توسط فورد با تردیدهایی مواجه بوده است. هر چند اقدام فورد خشم عمومی را برانگیخت در نهایت در این زمینه توافق شد که او به «کابوس ملی طولانی مدتی» پایان داده است. فورد انتخابات سال ۱۹۷۶ را به دلیل واکنش ها به این تصمیمش از دست داد اما بعدها جایزه شجاعت را از جان اف کندی دریافت کرد. سم تاننهاوس روزنامه نگار و تاریخ نویس نوشت عفو فورد به نیکسون و حامیانش کمک کرد تا نشان دهند که در رسوایی واترگیت نیکسون خطایی مرتکب نشده و قربانی بوده است.

 از آن زمان به بعد ترامپ و دیگر افراد عوام فریب با تکرار استدلال فورد تلاش کرده اند که مانع تحقیقات بدلیل رفتارهای غلط خود شوند.

تعدادی از نزدیکان ترامپ نگران هستند اگر بایدن در انتخابات پیروز شود ممکن است مدتی تا انتقال قدرت جنجال هایی برپا شود.  آنها پیش بینی می کنند تا زمان تحلیف بایدن ممکن است ترامپ باعث تحریک خشونت شود.

مری ترامپ پیش بینی کرده اگر ترامپ شکست بخورد او و متحدانش ۱۱ هفته پیش رو را صرف دزدید پول مالیات پردازان خواهند کرد.

نیویورکر نتیجه گرفته که به نظر نمی رسد بازگشت ترامپ به تلویزیون موفقیتی نصیب او کند. فرانک ریش منتقد سابق تئاتر که تهیه کننده دو شوی تلویزیونی برای اچ بی او بوده به تازگی در مقاله ای نوشت «آمریکا از شوهای ترامپ خسته شده است»

شواهد موجود در جهان املاک و مستغلات نیویورک نیز چندان امیدوارکننده نیست. نویسنده نیویورکر نوشت به تازگی یک بانکدار نیویورکی که ترامپ را دهه هاست که می شناسد درباره اینده ترامپ گفته است هیچ بانکی حتی دویچه بانک هم که به او وام می داد حاضر به همکاری با ترامپ نخواهد بود. نام ترامپ به یک بدهکار بزرگ تبدیل شده است.

لاورنس داگلاس استاد حقوق و نویسنده کتابی درباره ترامپ با این عنوان که «ایا او می رود؟» پیش بینی کرده که ترامپ چه در کاخ سفید یا خارج از آن همچنان منبع آشوب و اختلاف افکنی در کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =