روسیه و انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ از انکار مداخله تا آمادگی برای همکاری

مسکو. - ایرنا - سران و مقامهای روسیه در هفته های اخیر بارها دیدگاه کشور خود درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نتایج آن را اعلام کرده اند که شامل رد هر گونه مداخله در انتخابات و آمادگی برای همکاری با هر یک از نامزد انتخابات است که در این انتخابات پیروز شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مقامهای روسیه تمام تلاش های خود را برای اثبات این واقعیت که مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله نمی کند و ادعاهایی که از طرف آمریکایی در این مورد به گوش می رسد، بی پایه و اساس است، بکار می گیرند.

با وجود اعلام این دیدگاه ها از طرف روسیه، موضوع مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، موضوع روز شده است و بویژه سیاستمداران حزب دمکرات آمریکا و جو بایدن نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به استفاده از موضوع مداخله روسیه در انتخابات علاقه دارد و بارها اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، به این رویکرد مسکو پاسخ مناسب می دهد.
 

رد مداخله جویی روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به عنوان عالی ترین مقام این کشور به اتهامات آمریکا مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پاسخ داد و گفت که روسیه در هیچ جا مداخله نمی کند و نتایج تحقیقات در آمریکا هم هیچ گونه نتیجه ای نداد که مسکو چنین مداخله ای را انجام داده باشد.

پوتین هفته گذشته در نشست بین المللی باشگاه سیاسی والدای روسیه، در پاسخ پرسشی مبنی بر اقدامات فعال روسیه در عرصه سایبری و مداخله این کشور این فضا که مقامهای آمریکایی بر آن تاکید دارند، اظهار داشت: شما می گویید که روسیه بطور فعالانه اقدام می کند و مداخله می کند اما من می گویم که ما هیچ جا مداخله نمی کنیم و علاوه بر آن همه تحقیقاتی که در آمریکا ازجمله ازسوی دادستان ویژه این کشور انجام گرفته است هیچ گونه شواهدی دال بر مداخله روسیه را پیدا نکرد.

  رئیس جمهور روسیه در ماه سپتامبر هم به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود پیشنهاد کرد آمریکا و روسیه پیمان عدم مداخله متقابل در انتخابات منعقد کنند.

به گزارش رسانه های روسی،  پوتین از ترامپ خواست، تضمینی متقابل بدهد که در انتخابات دخالت نخواهد کرد.

در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی کرملین منتشر شد خاطرنشان شد که پوتین خواستار تضمین‌های متقابل آمریکا در عدم دخالت در امور داخلی، از جمله انتخابات و  توافق مسکو و واشنگتن بر سر اقدام‌های عملی مشترک شده است.

رئیس جمهوری روسیه در بخش پاسخ به پرسش‌های مجری نشست هفته انرژی روسیه اظهارات جالب و بعضا غیردیپلماتیک ارایه داد و خطاب به مجری گفت: ما در انتخابات آمریکا دخالت خواهیم کرد اما قول بدهید که در این باره به کسی چیزی نگویید.

وزیر امور خارجه روسیه، اتهام آمریکا به کشورش مبنی بر مداخله در انتخابات آمریکا را به سخره گرفت.

سرگئی لاوروف در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: اتهام به روسیه مبنی بر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سالها پیش جریان دارد.

وی افزود: آنها حتی یک بازی دارند که چه کسی بیشتر مداخله می کند روسیه، چین یا ایران؟ اخیرا از سخنگوی سازمان تجسسی آمریکا پرسیدند. او کمی فکر کرد و گفت که چین بیش از روسیه و بیشتر از ایران مداخله می کند.

لاوروف گفت: به این ترتیب این بازیها برای بزرگسالان از مدتها پیش ادامه دارد و ما را به حیرت وانمی دارد. هرچند که گاهی اوقات مجبور می شویم تعجب کنیم. منظورم ادعای اخیر طرف آمریکایی بود که مدعی شد روسیه سعی دارد به نفع یکی از نامزدهای انتخاباتی از رای گیری با پست استفاده کند.  

روسیه اتهامات به این کشور مبنی بر مداخله در انتخابات آمریکا را نوعی باج خواهی می خواند

برخی مقامهای روسیه اتهاماتی که بطور مکرر در مورد مداخله در انتخابات آمریکا به این کشور وارد می شود را بی پایه و اساس می خوانند که با هدف باج خواهی صورت می گیرد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به تازگی در این زمینه با رد هر نوع مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «باج‌خواهی سیاسی» از مسکو است.

پسکوف در گفت و گو با خبرنگاران اتهامات جدید در مورد روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا را تاسف آور خواند و با بیان اینکه اتهامات در مورد روسیه هر روز ادامه دارد، اضافه کرد: همه این اتهامات، ادعای بی‌اساس است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز با اشاره به ادعاهای آمریکا در مورد کشورش و کاهش سطح روابط مسکو و واشنگتن به پایین ترین سطح خاطرنشان کرد که کشورش دورنمای همکاریها با آمریکا در شرایط کنونی را بطور دقیق ارزیابی می کند و سطح انتظار خود از روابط دوجانبه را بالاتر از حد واقعی نمی برد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، سیاست واشنگتن در شرایط کنونی کاملا ماهیت ضدروسی دارد و آمریکا همچنان به وضع تحریم ها علیه روسیه ادامه می دهد و سعی می کند از این طریق امتیازاتی را در رقابت در عرصه اقتصادی جهانی بدست آورد و برتری بیابد.

زاخارووا با تاکید بر آمادگی کشورش برای همکاری روسیه با آمریکا با هر شخصی که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی می رسد گفت: ما امیدواریم که شرکای آمریکایی به این درک برسند که مسائل پیچیده جهان معاصر از کنترل بر تسلیحات راهبردی و حل و فصل بحران های منطقه ای گرفته تا شیوع همه گیر ویروس کرونا را فقط در صورتی می توان حل کرد که قدرت های جهانی با یکدیگر همکاری کنند یا از پتانسیل های خود برای این منظور استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در این راستا، همکاریهای پایدار و قابل پیش بینی روسیه و آمریکا به عنوان کشورهای ضامن و مسوول در تامین ثبات و امنیت بین المللی، همسو با منافع یکدیگر است و جوابگوی نیازهای جامعه جهانی است.

تغییر سیاست روسیه تنها عامل بهبود توسعه روابط با آمریکا
در عین حال پروفسور «برایان تیلور»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه سیراکیوز نیویورک احتمال بهبود روابط بین ایالات متحده و فدراسیون روسیه پس از انتخابات۲۰۲۰ را عملا صفر درصد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، تیلور استاد  علوم سیاسی دانشگاه سیراکیوز نیویورک گفت: تنها در صورت تغییر در سیاست روسیه،  در روابط ایالات متحده و روسیه تغییرات اساسی ایجاد خواهد شد که این تعییر سیاست از سوی مسکو هم ضروری است.

وی تصریح کرد: سیاست واشنگتن در قبال مسکو پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدون تغییر باقی خواهد ماند و احتمال بهبود روابط دو جانبه "عملاً ناچیز" است.

تیلور گفت: "پس از انتخابات ریاست جمهوری انتظار تغییر چشمگیری در روابط ایالات متحده و روسیه ندارم. " "به رغم تمام اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا در مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶، و طی ۴ سال حضور در کاخ سفید در این روابط، تغییر چندانی نشده است.

وی افزود: در موضوعاتی مانند کنترل تسلیحات، روابط دو کشور رو به وخامت است و اگر جو بایدن (نامزد دموکرات) در انتخابات پیروز شود بدتر هم خواهد شد.

وی در عین حال گفت:  فقط در زمینه کنترل تسلیحات تحت ریاست جمهوری بایدن خصوصاً در زمینه تمدید اعتبار پیمان اقدامات برای کاهش بیشتر و محدود کردن سلاح های استراتژیک تهاجمی می توان تغییرات بهتری را ایجاد کرد،

به نظر وی، تغییر سیاست مسکو برای ایجاد انگیزه برای تغییرات عمده در روابط ایالات متحده و روسیه ضروری است و تا زمانی که روسیه سیاست خود را تغییر ندهد، احتمال بهبود روابط عملاً صفر است"

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که سه شنبه سوم نوامبر ( ۱۳ ابان) برگزار می شود  به یکی از مهم‌ترین وقایع گره خورده به سیاست‌های خارجی و حتی داخلی روسیه تبدیل شده است؛  نتیجه کارزار انتخاباتی آمریکا بر اقدامات آینده کرملین بی‌تاثیر نخواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =