خرید حمایتی زعفران در جنوب خراسان رضوی آغاز شد

گناباد- ایرنا- فرماندار گناباد گفت: خرید حمایتی زعفران در مرکز خرید حمایتی جنوب استان خراسان رضوی در این شهرستان از روز دوشنبه آغاز شد.

حامد قربانی طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرید زعفران حمایتی در شهرستان گناباد به عنوان یکی از ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در استان خراسان رضوی تا ۳۰ آذر ماه سالجاری ادامه دارد و زعفران شهرستانهای جنوبی این استان در این مرکز خریداری می شود.

وی ادامه داد: زعفران پوشال مرغوب با قیمت هر کیلو ۱۱۰ میلیون ریال و نگین ۱۳۰ میلیون ریال از زعفرانکاران خریداری می شود.

فرماندار گناباد گفت: با هدف جلوگیری از جولان دلالها در بازار زعفران خرید حمایتی توسط مراکز خرید تعاون روستایی انجام می شود و کشاورزان باید از این قابلیت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه باید از فرصت ثبت جهانی زعفران گناباد در سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) برای رونق اقتصادی منطقه و تبیین و شناساندن اصالت این محصول در سطح بین‌المللی استفاده مناسب کرد، افزود: زعفران تولیدی گناباد از کیفیت مطلوب برخوردار است و نقش مهمی در اقتصاد خانوارهای تولید کننده این محصول ایفا می کند و سالانه ۱۲.۵ تا ۱۳ میلیون تن زعفران در این شهرستان برداشت می شود.

قربانی ادامه داد: ثبت زعفران مبتنی بر قنات این شهرستان در فهرست آثار جهانی سازمان خواروبار ملل متحد (فائو) طی دو سال گذشته نشان دهنده غنای این محصول است.

۸۶ هزار هکتار از مجموع ۱۰۵ هزار هکتار زمین‌های کشت زعفران ایران مربوط به خراسان رضوی است که در این میان گناباد با سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزرعه زعفران سالانه ۱۲ تن محصول تولید می کند و نیمی از زمین‌های زیر کشت این شهرستان به زعفران اختصاص دارد.

نظام زراعت و تولید زعفران مبتنی بر آبدهی قنات با محوریت روستای سنوی شهرستان گناباد به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی جهان و سومین میراث جهانی کشاورزی ایران دی ماه سال ۱۳۹۷  توسط سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به ثبت رسید.

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =