جزییات دریافت ۱۶ وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت

تهران- ایرنا- معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نحوه پرداخت وام‌های ۱۶ گانه این صندوق را به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تشریح کرد.

به گزارش روز دوشنبه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بهزاد تدین گفت: با توجه به مشکلاتی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم‌ها و شیوع کرونا در کشور ایجاد شده است، تلاش بسیاری صورت گرفت تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از نیازهای دانشجویان را در قالب وام‌های دانشجویی رفع کند.

وی ادامه داد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال جاری مبلغ وام‌های سرانه تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش داد.

تدین خاطرنشان کرد: برای تمامی وام‌های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در نیمسال تحصیلی اول سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر هزار میلیارد ریال (۱۰۰ میلیارد تومان) به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار می شود که عملیات پرداخت این مبلغ در نیمسال ابتدایی مهرماه ۹۹ انجام شد. از این قاعده تنها وام دستیاری مستثنی است که بر اساس شیوه نامه ابلاغی، این وام نیز به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد.

وی در باره شرایط عمومی وام گیرندگان افزود: دارا بودن اولویت نیاز مالی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحدهای مورد نیاز طبق مقررات آموزشی از جمله شرایطی است که تمامی وام‌گیرندگان باید دارا باشند. البته در این میان تنها دانشجویان نیمسال آخر می‌توانند با حداقل نصف واحدهای مورد لزوم از تسهیلات مورد نظر بهره‌مند شوند.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همچنین در باره انواع وام‌های ۱۶ گانه‌ این صندوق گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ۱۶ مدل وام در  قالب ۵ سرفصل دارد که شامل سرفصل وام‌های "تحصیلی"، "مسکن"، "ضروری"، "کمک خاص" و "ودیعه مسکن" است. وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد و برای تسهیل در روند تحصیل دانشجویان است.

مبالغ وام های تحصیلی

وی در باره مبالغ وام‌های تحصیلی "دانشجویان مجرد و متاهل" در سال تحصیلی جاری عنوان کرد: مبلغ وام‌ تحصیلی دانشجویان متاهل از سرفصل "وام تحصیلی" که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می شود، ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ بوده است که با رشد ۴۲ درصدی به ۴۲۵ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است. بر این اساس وام تحصیلی دانشجویان متاهل در طول یک سال تحصیلی (۱۰ ماه آموزشی) ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه است.

تدین افزود: وام تحصیلی دانشجویان غیر متاهل نیز که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می شود از ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۸ به ۱۹۰ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است که این وام نیز در طول یک سال تحصیلی ( ۱۰ ماه آموزشی) مبلغ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود. در این زمینه به دانشجویان متاهل تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله "کمیته امداد" و "سازمان بهزیستی" تا سقف پیشنهادی مصوب هیأت امنا که همان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است وام تحصیلی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.

وی اظهار داشت: دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می‌توانند وام تحصیلی مورد نیاز خود را دریافت کنند. یک دانشجوی کارشناسی تا ۸ ترم تحصیلی می‌تواند از این نوع وام استفاده کند که این مبلغ در طول یک سال که ۱۰ ماه آموزشی را شامل می‌شود، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. تمام این وام‌ها بعد از فراغت از تحصیل در اقساط ۴۸ ماهه دریافت می‌شود.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص تسهیلات برای دانشجویان متاهل دارای فرزند نیز گفت: با توجه به این که برخی از دانشجویان صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال‌های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان "حق اولاد" پرداخت می‌کند که این مبلغ برای هر فرزند در سال گذشته مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بود و در سال ۹۹ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است که رشدی ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. این وام در طول ۱۰ ماه آموزشی و هر ماه به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود.

تدین افزود: دو نوع وام شامل "وام مسکن" و وام "ودیعه مسکن" به دانشجویان تعلق می‌گیرد. وام مسکن به تناسب منابع موجود به دانشجویان غیر بومی و دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی سکونت ندارند با ارایه اجاره نامه مورد تایید، تعلق می‌گیرد، اما وام ودیعه مسکن تنها به دانشجویان متاهل اختصاص دارد. اتفاق مثبتی که در این حوزه رخ داده، افزایش ۲۰ درصدی "وام مسکن دانشجویان مجرد" و ۱۵ درصدی "وام مسکن دانشجویان متاهل" در سال ۹۹ است.

وی تصریح کرد: وام مسکن مجردی در سال گذشته یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود که در سال ۹۹ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت. وام مسکن دانشجویان متاهل نیز سال گذشته ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که امسال به ۳۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

تدین یادآور شد: حداکثر سنوات مجاز برای استفاده از سرفص وام‌های "تحصیلی" و "مسکن" در طول تحصیل با رعایت مقررات آموزشی و طبق دستورالعملی که توسط صندوق تعیین می‌شود برای دوره کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۴ نیمسال تحصیلی، دوره کارشناسی پیوسته حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی و دکترای عمومی ۱۴ نیمسال تحصیلی است.

جزییات وام مسکن

وی درباره جزییات وام مسکن گفت: سرفصل وام ودیعه مسکن به تمام دانشجویان متاهل در سه گروه در مقاطع عادی و تحصیلات تکمیلی و با مبالغ مختلف تعلق می‌گیرد. وام ودیعه مسکن گروه اول شامل دانشجویان محصل در دانشگاه‌های علوم پزشکی و موسساتی که زیر نظر وزارت بهداشت در استان تهران دانشجو پذیرش می‌کنند، از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی"ایران"، بقیه‌الله"، "علوم بهزیستی"، "تهران"،"شهید بهشتی"، "ارتش"، "تربیت مدرس" و موسسات "انستیتو پاستور ایران"، "انتقال خون"، "هلال ایران"، "رویان" و "شاهد" تعلق می‌گیرد.

تدین افزود: بر این اساس تسهیلات "ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه ۱" مبلغ ۱۵ میلیون تومان است که به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته و دانشجویان با ارائه اجاره‌نامه می‌توانند از این وام به مدت یک بار در طول تحصیل استفاده کنند. در این تقسیم بندی، به دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دانشجویان PH.d و دکتری) گروه یک، سال گذشته مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعطا شد که این مبلغ امسال به ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: تسهیلات ودیعه مسکن گروه ۲، شامل کلان شهرهای دیگر به جز تهران از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی "اراک"، "اصفهان"، "البرز"، "بندرعباس"، "بوشهر"، "تبریز"، "اهواز"، "زنجان"، "شیراز"، "قزوین"، "قم"، "گیلان"، "مشهد" و"همدان" است.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت عنوان کرد: بر این اساس وام ودیعه مسکن مقاطع عادی این گروه، مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال در سال ۹۸ بود که این مبلغ در سال ۹۹ به ۱۵۰ میلیون ریال افزایش یافت. این وام در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه ۲ نیز در سال گذشته مبلغ ۱۶۰ میلیون ریال بود که در سال ۹۹ به ۲۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: مبلغ وام ودیعه مسکن دانشجویان گروه ۳ نیز شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی "آبادان"، "اردبیل"، "ارومیه"، "اسدآباد"، "اسفراین"، "ایرانشهر"، "ایلام"، "بابل"،  "بم"، "بهبهان"، "بیرجند"، "تربت جام"، "تربت حیدریه"،"جهرم"، "جیرفت"، "خراسان شمالی"، "خمین"، "خوی"، "خلخال"، "دزفول"، "رفسنجان"، "زابل"، "زاهدان"، "ساوه"، "سبزوار"، "سراب"، "سمنان"، "سیرجان"، "شاهرود"، شهرکرد، شوشتر، فسا، کاشان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گراش، گناباد، گلستان، لارستان، "لرستان"، "مازندران"، "مراغه"، "نیشابور"، "یاسوج"و "یزد" است.

تدین افزود: بر این اساس مبلغ وام ودیعه مسکن دانشجویان در مقاطع عادی این گروه از ۹۰ میلیون ریال در سال ۹۸ به ۱۱۰ میلیون ریال در سال ۹۹ افزایش یافته است. مبلغ این وام برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ۱۲۰ میلیون ریال در سال گذشته به ۱۵۰ میلیون ریال در سال جاری افزایش یافته است که امید است کمکی برای حل مشکلات دانشجویان در زمینه مسکن باشد.

سایر وام های صندوق رفاه وزارت بهداشت

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در باره وام های ضروری تصریح کرد: این وام به دانشجویانی که در نتیجه یک رویداد با مشکل مواجه می‌شوند و برای یک بار در طول مدت تحصیل اعطا می‌شود که سقف آن در مقاطع عادی از ۶ میلیون ریال به ۱۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است که رشدی ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد. وام ضروری در مقطع تکمیلی  از ۱۰ میلیون ریال به ۱۶ میلیون ریال در سال جاری افزایش پیدا کرده که حاکی از رشد ۶۰ درصدی است.

وی افزود: دانشجویان تنها یک بار در طول تحصیل خود مجاز هستند از این نوع وام استفاده کنند، اما از آن‌جا که دغدغه صندوق، ایجاد رفاه و آسایش برای دانشجویان است، در حال ارایه پیشنهادی به اعضای هیأت امنا هستیم تا برخی از دانشجویان از جمله دانشجویان پزشکی که سنوات تحصیلی طولانی‌تری به نسبت سایر دانشجویان دارند، بتوانند بیش از یک بار از این وام استفاده کنند.

تدین گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای آن دسته از دانشجویان خود که دچار بیماری‌های صعب العلاج هستند بسته حمایتی در نظر گرفته است. در خصوص کمک‌های خاص به دانشجویانی که دچار بیماری‌های خاص و یا صعب العلاج هستند، از سرفصل وام "بیماری‌های خاص"، سال گذشته مبلغ ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اعطا شد که این مبلغ در سال ۹۹ به ۳۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده و دانشجویان نیازی به بازپرداخت آن ندارند.

وی در باره دیگر وام های این صندوق توضیح داد: وام بیمه دانشجویی به کلیه دانشجویان دوره روزانه به استثنای مقاطع تخصصی و PH.d  و در چهارچوب مقررات قانون بیمه همگانی و ضوابطی که صندوق تعیین می‌کند اعطا می‌شود. دانشجویان خانمی که به علت شهادت، فوت، از کار افتادگی همسر و یا متارکه، فرزند یا فرزندانشان را تحت تکفل دارند با ارایه استاد و مدارک قانونی می‌توانند از مزایای وام‌های تحصیلی، مسکن و ودیعه مسکن استفاده کنند. 

تدین افزود: اعطای کمک به دانشجویان در موارد خاص نیز به منظور کمک و تامین بخشی از هزینه‌های تحصیلی و معیشتی دانشجویانی که بر اثر بلایای طبیعی، حادثه و بیماری دچار خسارت و مشکل شده‌اند برای یک بار و به میزان مصوب هیأت امناء به صورت کمک بلاعوض اعطا می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha